Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój!

Okładka książki Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój!
Carl Honoré Wydawnictwo: Drzewo Babel nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Under Pressure. Putting the Child back in Childhood
Wydawnictwo:
Drzewo Babel
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Data 1. wydania:
2009-01-01
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389933713
Tłumacz:
Wojciech Mitura
Tagi:
dziecko wychowanie poradnik rodzina
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko. Małgorzata Braunek w rozmowie o życiu z Arturem Cieślarem Małgorzata Braunek, Artur Cieślar
Ocena 6,9
Jabłoń w ogrod... Małgorzata Braunek,...
Okładka książki Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach Paweł Droździak, Renata Mazurowska
Ocena 7,5
Blisko, nie za... Paweł Droździak, Re...
Okładka książki Wychowanie przez czytanie Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska
Ocena 7,7
Wychowanie prz... Irena Koźmińska, El...
Okładka książki Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole Adele Faber, Elaine Mazlish
Ocena 7,1
Jak mówić, żeb... Adele Faber, Elaine...

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
99 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1221
1084

Na półkach: , ,

Książkę Carla Honore można potraktować jako poradnik, ale jeśli tak, to nie jest to typowy poradnik. Autor stara się raczej przedstawić sposób, w jaki wychowuje się dzieci w zachodnim świecie. Mamy tu przede wszystkim próbę szerokiego spojrzenia na to, jak funkcjonują rodziny w dzisiejszym świecie. Autor sam jest ojcem dwójki dzieci, ale stara się przedstawić obraz współczesnego rodzicielstwa z dystansem, przyznając się czasem do tego, że on sam uwikłany jest w pewne mechanizmy, które kierują działaniami dzisiejszych rodziców.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, które trakturą o innych obszarach związanych z dzieciństwem, np. o wczesnych latach życia dziecka i presji na wychowywanie małego geniusza, o zabawkach edukacyjnych i o kontakcie dzieci z technologiami, o szkołach nastawionych na testy, a nie naukę myślenia, o odrabianiu lekcji i modzie na korepetycje, o presji na zajęcia pozaszkolne, o uczniowskim sporcie, o dyscyplinie czy o konsumpcjonizmie ("Siła Małych Naciągaczy"). Autor przedstawia przykłady tego, jak w tych różnych obszarach rodzice i nauczyciele stają się kompulsywni, a nawet patologiczni, a proces wychowywania ich dzieci staje się bardziej zarządzaniem dzieciństwem, a nie wychowywaniem właśnie.

Honore opisuje też zagrożenia, jakie niesie ze sobą współczesny sposób zajmowania się dziećmi (np. rozpad małżeństw, gdy wspólne życie staje się zarządzaniem napiętym harmonogramem organizowania czasu dzieciom czy zanik samodzielności i kreatywności u absolwentów uczelni, których całe dotychczasowe życie było zarządzane przez rodziców).

Na szczęście Honore pokazuje też przykłady działań idących pod prąd głównemu nurtowi, na przykład przedszkole, w którym dzieci cały czas spędzają na dworze niezależnie od pogody.

Warto tę książkę polecić tym, którzy rodzicami już są, ale tym bardziej powinni po nią sięgnąć ci, którzy dopiero planują rodzicielstwo. Jeśli nieczęsto spotykają się z dzieciatymi, będą mogli się dowiedzieć, jakie problemy mogą się wiązać z wychowywaniem potomstwa. Najważniejsze to zachować umiar i kierować się zdrowym rozsądkiem i dać dzieciom być dziećmi. Każdy powinien mieć czas na złapanie oddechu i zastanowienie oraz na robienie rzeczy, które po prostu sprawiają przyjemność i nie muszą być zdyskontowane w przyszłości. Ja lubię tańczyć, ale niekoniecznie chciałabym być zawodową tancerką, jeśli dziecko lubi śpiewać, niekoniecznie musi zostać piosenkarzem czy śpiewakiem operowym. Wrzućmy trochę na luz

Książkę Carla Honore można potraktować jako poradnik, ale jeśli tak, to nie jest to typowy poradnik. Autor stara się raczej przedstawić sposób, w jaki wychowuje się dzieci w zachodnim świecie. Mamy tu przede wszystkim próbę szerokiego spojrzenia na to, jak funkcjonują rodziny w dzisiejszym świecie. Autor sam jest ojcem dwójki dzieci, ale stara się przedstawić obraz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    225
  • Przeczytane
    134
  • Posiadam
    35
  • Teraz czytam
    11
  • Ulubione
    6
  • Dziecko
    4
  • Dzieci
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Dla rodziców
    2
  • 2016
    2

Cytaty

Więcej
Carl Honoré Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój! Zobacz więcej
Carl Honoré Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój! Zobacz więcej
Carl Honoré Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój! Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także