Blisko, nie za blisko. Terapeutyczne rozmowy o związkach

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Sensus". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Helion
978-83-246-5189-4
poradniki
AMisz

Układanie relacji z ludźmi to jedno z największych wyzwań, jakie stawia przed nami codzienność. Subtelna sieć wzajemnych zobowiązań, emocji, naturalnych sympatii lub antypatii wpływa na nasze funkcjonowanie, odbija się na nastroju i w dużym stopniu decyduje o jakości życia. Jednak najważniejsze z naszych relacji dotyczą zaledwie kilku osób: partnerów życiowych, rodziców, dzieci. To one potrafią nas uszczęśliwić bądź unieszczęśliwić - i vice versa. Aby świadomie zbudować z nimi trwałe związki, satysfakcjonujące obie strony, czasem trzeba spojrzeć z dystansu i spróbować zdiagnozować przyczyny pojawiających się problemów.

Jak stworzyć dobrą i trwałą relację? Jak uniknąć wciąż powtarzanych błędów? Jak zmieniać - albo wręcz zrywać - niszczącą relację i nie narazić się przy tym na niepotrzebne huśtawki emocjonalne? Kiedy potrzebna jest terapia? Na te wszystkie pytania odpowiada Paweł Droździak, doświadczony psycholog i psychoterapeuta w rozmowie z Renatą Mazurowską, dziennikarką specjalizującą się w tematyce psychologicznej. Jeśli chcesz przyjrzeć się swoim własnym relacjom i spróbować je ulepszyć, musisz przeczytać tę książkę!

źródło opisu: Wydawnictwo Helion, 2012

źródło okładki: www.sensus.pl

Dża | 2019-05-21
Przeczytana: 21 maja 2019

Uwielbiam takie gadanie na poziomie, kiedy słowa doskonale oddają sens, a całość jest konkretna, bez lania wody.

Gancarz | 2019-04-11
Przeczytana: 20 marca 2019

Jakkolwiek nie wyglądałby nasze życie, jego kanwę zawsze stanowią inni ludzie i relacje z nimi. I właśnie tego zagadnienia dotyczy rozmowa, którą prowadzą ze sobą autorzy książki "Blisko, nie za blisko". Niemal każdy znajdzie w niej coś o sobie - rodzice i bezdzietni, zdradzający i zdradzani, osoby w związkach i samotni, osoby w relacji bliskiej i luźnej. Jest w niej wiele ciekawych pytań np. o kwestię współczesnego kryzysu samej idei związku ("Jeśli każdy człowiek jest całością i żadnej płci niczego nie brak do tego, by móc wieść samodzielne życie, to jaki miałby być powód tego, że będą dobierać się w pary?"). Nieco rozczarowany może być jedynie czytelnik, który poszukuje prostych i dających szybkie efekty recept. Tutaj nic takiego nie ma. Znajdzie za to mnóstwo mądrych i wyważonych rozważań nad złożonością relacji międzyludzkich. Nie dostaniemy niczego na tacy - sami musimy obserwować siebie i nasze relacje z innymi aby na tej podstawie wypracować wnioski dla swojego życia....

| 2019-01-31

Autorzy wiedzą o co chodzi! Dobre na Walentynki i pozostałe dni. To taka książka, że oznaczając jako przeczytaną, okłamuję was troszkę. Bo siegam do tej dość wstrząsającej rozmowy cały czas...

Northman | 2019-01-05
Przeczytana: 01 stycznia 2019

Dwoje ludzi... temat rzeka.

Fantastyczna książka. Psychologiczne podejście do tematu szeroko pojętego "związku", postrzeganego z perspektywy dwójki autorów, mężczyzny i kobiety, toczących przez kolejne strony szeroko zakrojoną tematycznie dyskusję. Pouczające to wszystko :) I to wcale nie jest żaden poradnik. Nie znajdziecie tu rozwiązań podanych na srebrnej tacy - będzie za to mnóstwo przemyśleń prowokujących do własnych refleksji.

Związek dwojga ludzi to nie tylko idylla i obrazek wprost od Disneya. To także problemy, konflikty, ciągła praca nad sobą i nad relacją. Sam charakter związków też bywa szalenie różny. Niniejsza książka nie skupia się bynajmniej na idyllicznych obrazkach, lecz na problemach, które autorzy starają się rozłożyć na czynniki pierwsze.

Problemów zaś może być między dwojgiem ludzi bardzo wiele. Niektóre mogą brać się z nas samych i wynikać z oczekiwań oraz pewnych obrazów partnera, które są w nas zakorzenione bardzo głęboko, już od czasów dzieciństwa...

karolina | 2018-12-07
Przeczytana: 02 grudnia 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka "Blisko, Nie Za Blisko Terapeutyczne Rozmowy O Związkach" to publikacja psychologiczna, która pozwala nam znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania. Wszystko dzięki rozmowy Renaty Mazurowskiej z Pawłem Droździakiem.

Opisywane dzieło jest podzielone na szesnaście rozdziałów, każdy opisuje inny rodzaj relacji międzyludzkiej. W pierwszy zatytułowany jest "Blisko, nie za blisko" w którym dowiemy się o potrzebie bliskości. Następny dział to "Matka i córka - przyjaciółki czy rywalki" tutaj jest mowa o więzi matczynej, dzięki czemu może zrodzić się symbioza, przyjaźń lub rywalizacja. Trzeci rozdział "Ojciec i córka" możemy przeczytać tutaj relacje między ojcem i córką, a także znajdziemy informacje w jaki sposób będzie kształtować się relacja między córką a życiowy partner. Dalej mamy dział "Mój pierwszy, moja pierwsza" przeczytamy o micie, który twierdzi jeden związek kobiety z mężczyzną powinien trwać całe życie. Piąty rozdział to "Negocjacje w związku" dowiemy się...

MoznaPrzeczytac | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

Publikacja nie tylko pomoże nam zmierzyć się z własnymi myślami, jest też świetnym przewodnikiem po psychice innych ludzi, może nawet sprawi, że inaczej zaczniemy odbierać otaczający nas świat. Książka napisana została bardzo przystępnym językiem, nie ma tam ściśle naukowych zwrotów, czy terminów. Autorzy nie narzucają oni swoich racji czytelnikowi, tylko nakierowują go na pewne rzeczy...

Pełna recenzja książki na stronie:

Ela | 2018-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2018

Takiej książki szukałam, dwoje mądrych ludzi z podobnymi wartościami, żadnych skomplikowanych analiz badań psychologicznych które doprowadzają człowieka tylko do depresji. Mądrość, doświadczenia, refleksja, wiedza, coś co sprawia że odbiera się tę książkę niesamowicie cierpło.
Chciałabym żeby powstała druga część.

Z_błyskiem_w_oku | 2017-12-31
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Ciekawe i chwilami kontrowersyjne rozmowy o relacjach w rodzinie z terapeutą. O zdradzie, relacji z rodzicami, małżeństwie. Nie ze wszystkim się zgadzam, ale na pewno to lektura, która pobudza do refleksji. Polecam!

Lisek | 2017-10-28

Mam niezwykle ambiwalentne uczucia, zależnie od rozdziału.
Raz czytamy o błędach wychowawczych, ale jednak bardzo ogólnie,
bez recept na to jak ich uniknąć, a innym razem mamy w książce takie kwiatki:

"Bycie w związku monogamicznym jest efektem ciągłego powstrzymywania się przed realizacją pragnienia zdrady. Jest więc ono bólem."

Brzmi jak mądrości La Veya, który to zalecał noszenie na szyi zużytego tamponu, a wyszło spod pióra psychoterapeuty i mediatora rodzinnego.

Książka jest niezwykle pesymistyczna. Przypomina nam o szeregu problemów i dysfunkcji, które mogą nas dotyczyć. Nie daje jednak żadnych szans, recept, czy wskazówek do zmiany. Ot zmarnuj "se" dzień na trudnej lekturze.

natalia | 2016-05-24
Przeczytana: 21 kwietnia 2016