Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój!

Okładka książki Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój! Carl Honoré
Okładka książki Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój!
Carl Honoré Wydawnictwo: Drzewo Babel nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
280 str. 4 godz. 40 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Under Pressure. Putting the Child back in Childhood
Wydawnictwo:
Drzewo Babel
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Data 1. wydania:
2009-01-01
Liczba stron:
280
Czas czytania
4 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389933713
Tłumacz:
Wojciech Mitura
Tagi:
dziecko wychowanie poradnik rodzina
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Żyj wystarczająco dobrze Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński
Ocena 7,2
Żyj wystarczaj... Agnieszka Jucewicz,...
Okładka książki Jak wychować szczęśliwe dzieci Wojciech Eichelberger, Anna Mieszczanek
Ocena 7,2
Jak wychować s... Wojciech Eichelberg...
Okładka książki Wychowanie przez czytanie Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska
Ocena 7,7
Wychowanie prz... Irena Koźmińska, El...
Okładka książki Jak pies z kotem czyli o radości i złości w miłości Miłosz Brzeziński, Katarzyna Miller
Ocena 6,5
Jak pies z kot... Miłosz Brzeziński,&...

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
99 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
99
90

Na półkach: ,

Ameryki autor swoją książką nie odkrywa, ale co do Stanów Zjednoczonych i Kanady, to stamtąd pokazuje nam najciekawsze przykłady co się dzieje (lub co się stać może),kiedy za wszelką cenę dążymy do poświęcania życia dzieci, na zmuszaniu ich do spełniania swoich marzeń, których sami spełnić już nie możemy.

Szczególnie spodobał mi się poniższy cytat:
"Większość rodziców XXI wieku była dziećmi wolnego chowu. [...] Dzisiaj taki leseferyzm byłby traktowany jako zaniedbanie rodzicielskich obowiązków".

Warto pamiętać, że szczęścia naszych dzieci nie zagwarantują żadne pieniądze, jeśli nie będziemy mieli wystarczająco dużo czasu na poznawanie ich potrzeb w czasie codziennych rozmów.

Ameryki autor swoją książką nie odkrywa, ale co do Stanów Zjednoczonych i Kanady, to stamtąd pokazuje nam najciekawsze przykłady co się dzieje (lub co się stać może),kiedy za wszelką cenę dążymy do poświęcania życia dzieci, na zmuszaniu ich do spełniania swoich marzeń, których sami spełnić już nie możemy.

Szczególnie spodobał mi się poniższy cytat:
"Większość rodziców XXI...

więcej Pokaż mimo to

avatar
381
149

Na półkach:

Książka warta polecenia każdemu rodzicowi. Pomaga przyjrzeć się bliżej światowym tendencjom w obszarze wychowywania dzieci i edukacji i być może dzięki temu nie powielać błędów popełnianych przez innych rodziców. Autor stara się wyważyć swój punkt widzenia rozważając „za” i „przeciw” obserwowanych zjawisk. Zwraca przede wszystkim uwagę na zacieranie się granic między współczesnym światem dorosłych a światem dzieci i apeluje o większą rozwagę tych pierwszych. Dzieci to nie są mali dorośli i powinny mieć czas i szansę na bycie zwykłymi dziećmi.

Książka warta polecenia każdemu rodzicowi. Pomaga przyjrzeć się bliżej światowym tendencjom w obszarze wychowywania dzieci i edukacji i być może dzięki temu nie powielać błędów popełnianych przez innych rodziców. Autor stara się wyważyć swój punkt widzenia rozważając „za” i „przeciw” obserwowanych zjawisk. Zwraca przede wszystkim uwagę na zacieranie się granic między...

więcej Pokaż mimo to

avatar
36
30

Na półkach:

Rewelacyjny reportaż. Otwiera oczy. Uświadamia. Biblia dla rodziców.

Rewelacyjny reportaż. Otwiera oczy. Uświadamia. Biblia dla rodziców.

Pokaż mimo to

avatar
1194
1057

Na półkach: , ,

Książkę Carla Honore można potraktować jako poradnik, ale jeśli tak, to nie jest to typowy poradnik. Autor stara się raczej przedstawić sposób, w jaki wychowuje się dzieci w zachodnim świecie. Mamy tu przede wszystkim próbę szerokiego spojrzenia na to, jak funkcjonują rodziny w dzisiejszym świecie. Autor sam jest ojcem dwójki dzieci, ale stara się przedstawić obraz współczesnego rodzicielstwa z dystansem, przyznając się czasem do tego, że on sam uwikłany jest w pewne mechanizmy, które kierują działaniami dzisiejszych rodziców.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, które trakturą o innych obszarach związanych z dzieciństwem, np. o wczesnych latach życia dziecka i presji na wychowywanie małego geniusza, o zabawkach edukacyjnych i o kontakcie dzieci z technologiami, o szkołach nastawionych na testy, a nie naukę myślenia, o odrabianiu lekcji i modzie na korepetycje, o presji na zajęcia pozaszkolne, o uczniowskim sporcie, o dyscyplinie czy o konsumpcjonizmie ("Siła Małych Naciągaczy"). Autor przedstawia przykłady tego, jak w tych różnych obszarach rodzice i nauczyciele stają się kompulsywni, a nawet patologiczni, a proces wychowywania ich dzieci staje się bardziej zarządzaniem dzieciństwem, a nie wychowywaniem właśnie.

Honore opisuje też zagrożenia, jakie niesie ze sobą współczesny sposób zajmowania się dziećmi (np. rozpad małżeństw, gdy wspólne życie staje się zarządzaniem napiętym harmonogramem organizowania czasu dzieciom czy zanik samodzielności i kreatywności u absolwentów uczelni, których całe dotychczasowe życie było zarządzane przez rodziców).

Na szczęście Honore pokazuje też przykłady działań idących pod prąd głównemu nurtowi, na przykład przedszkole, w którym dzieci cały czas spędzają na dworze niezależnie od pogody.

Warto tę książkę polecić tym, którzy rodzicami już są, ale tym bardziej powinni po nią sięgnąć ci, którzy dopiero planują rodzicielstwo. Jeśli nieczęsto spotykają się z dzieciatymi, będą mogli się dowiedzieć, jakie problemy mogą się wiązać z wychowywaniem potomstwa. Najważniejsze to zachować umiar i kierować się zdrowym rozsądkiem i dać dzieciom być dziećmi. Każdy powinien mieć czas na złapanie oddechu i zastanowienie oraz na robienie rzeczy, które po prostu sprawiają przyjemność i nie muszą być zdyskontowane w przyszłości. Ja lubię tańczyć, ale niekoniecznie chciałabym być zawodową tancerką, jeśli dziecko lubi śpiewać, niekoniecznie musi zostać piosenkarzem czy śpiewakiem operowym. Wrzućmy trochę na luz

Książkę Carla Honore można potraktować jako poradnik, ale jeśli tak, to nie jest to typowy poradnik. Autor stara się raczej przedstawić sposób, w jaki wychowuje się dzieci w zachodnim świecie. Mamy tu przede wszystkim próbę szerokiego spojrzenia na to, jak funkcjonują rodziny w dzisiejszym świecie. Autor sam jest ojcem dwójki dzieci, ale stara się przedstawić obraz...

więcej Pokaż mimo to

avatar
118
22

Na półkach: ,

Świetna książka! Nie ma się po niej co spodziewać nie wiadomo jakich nowości i odkryć w tej dziedzinie, nie jest to żadne kompletne kompendium wiedzy, czy poradnik, który zmieni nas na dobre, ale też i nie to jest celem tej książki. Czasem już tak chyba jest, że trzeba nam przypominać o banalnych i oczywistych sprawach, bo potrafimy zabiec zbyt daleko w swych ambicjach nie zauważając tego co jest jasne jak słońce, albo co sami w gruncie rzeczy bardzo dobrze znaliśmy. I to w pewien sposób robi autor niniejszej publikacji. W bardzo przystępny i często zabawny sposób uświadamia nam "prawdy oczywiste". I nie ma co się tu więcej rozwodzić. Po prostu książka jest świetna i bez wahania można ją dorzucić do "wyprawki" każdemu rodzicowi, choć i nie tylko. Zdecydowanie polecam!

Świetna książka! Nie ma się po niej co spodziewać nie wiadomo jakich nowości i odkryć w tej dziedzinie, nie jest to żadne kompletne kompendium wiedzy, czy poradnik, który zmieni nas na dobre, ale też i nie to jest celem tej książki. Czasem już tak chyba jest, że trzeba nam przypominać o banalnych i oczywistych sprawach, bo potrafimy zabiec zbyt daleko w swych ambicjach nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
400
103

Na półkach: ,

Prawdziwy skarb we współczesnej literaturze o dzieciach, wychowaniu, rodzicach i nauczycielach. Uważam, że każdy szanujący się pedagog, rodzic, czy osoba, która ma kontakt z małymi istotkami, powinna ją przeczytać! Dzięki autorowi i treściom, które nam przekazuje, człowiek może nagle zmienić swoje myślenie, przystanąć na chwilę i zastanowić się dokąd dąży dzisiejsza edukacja i wychowanie. Dzięki tej książce, jeszcze bardziej utwierdziłam się w przekonaniu, że musimy wrócić do korzeni, tj. pora, żeby dzieciom dać wolną rękę, dać im wybór! Naszym najważniejszym zadaniem nie jest prowadzenie musztry w ich kształceniu, ale miłość! To nią powinniśmy przede wszystkim otaczać dzieci. Prawdziwa miłość rodzi wolność. Nie możemy pozwolić, żeby dalej w społeczeństwie krążyła opinia, że wszyscy, którzy są odpowiedzialni za dziecko mają dokonywać za nie wyborów i wyznaczać przyszłość. Dziecko ma prawo do tego, aby samo o sobie decydować, samo wybierać sobie zajęcia pozaszkolne i zainteresowania. Tak przejmujemy się tym, żeby zapewnić dziecku godziwą przyszłość, że czasem zapominamy o jego szczęściu i prawdziwym dzieciństwie. Jest to jedna z książek, która zmusza do myślenia, pozostawiając wiele wątków, które musimy rozwikłać my sami. Nie ma w tym więc nic dziwnego, że czyta się ją, dosłownie, jednym tchem - jest jak świeży powiew wiatru, wśród przekonania, że zawsze trzeba być najlepszym i dążyć do celów po trupach.

Prawdziwy skarb we współczesnej literaturze o dzieciach, wychowaniu, rodzicach i nauczycielach. Uważam, że każdy szanujący się pedagog, rodzic, czy osoba, która ma kontakt z małymi istotkami, powinna ją przeczytać! Dzięki autorowi i treściom, które nam przekazuje, człowiek może nagle zmienić swoje myślenie, przystanąć na chwilę i zastanowić się dokąd dąży dzisiejsza...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2529
500

Na półkach: ,

Tak jak w przypadku jego wcześniejszej książki o powolności, tak i tym razem autor funduje nam trochę historii, tylko tym razem dotyczy ona dzieci i ich wychowania, od zawsze aż do teraz. Przy czym oczywiście temu „teraz” autor poświęca najwięcej miejsca. Bo oczywiście jest o czym pisać. O wyścigu szczurów już od przedszkola, o wymaganiach rodziców, o ich ambicjach, które przenoszą na dzieci, o dzieciach, które wtłoczone w kierat zajęć dodatkowych, nie mają normalnego dzieciństwa, o dzieciach, które chcą być kochane zwyczajnie i po prostu, a nie za to, że będą najlepsze w piłce nożnej, rugby, robieniu wycinanej, japońskim, angielskim czy tenisie. O tym, ile się traci, gdy żyje się pod dyktando ludzi wokół a nie dla siebie i dla swojej rodziny. I w ogóle, to mądra książka. Jak już się zmobilizowałam, to się wciągnęłam i polubiłam.

http://babski-magiel.pl/mybookcase (zapraszam!)

Tak jak w przypadku jego wcześniejszej książki o powolności, tak i tym razem autor funduje nam trochę historii, tylko tym razem dotyczy ona dzieci i ich wychowania, od zawsze aż do teraz. Przy czym oczywiście temu „teraz” autor poświęca najwięcej miejsca. Bo oczywiście jest o czym pisać. O wyścigu szczurów już od przedszkola, o wymaganiach rodziców, o ich ambicjach, które...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2544
1974

Na półkach:

Nie mam dzieci, jestem jednak z wykształcenia nauczycielem i z chęcią sięgnęłam po tę pozycję. Napisana przystępnym językiem, pokazuje jak zmieniło się podejście do dzieci-dzieci traktujemy jako inwestycję, zapominając,że ich zadaniem nie jest bycie mistrzem w sporcie,muzyce i ekonomii a po prostu bycie dzieckiem. Trochę wolności, odpuszczenie sobie i szczypta zaufania- to recepta na udane dzieciństwo i mniej stresujące życie rodziców. Polecam rodzicom i każdemu przyszłemu rodzicowi.

Nie mam dzieci, jestem jednak z wykształcenia nauczycielem i z chęcią sięgnęłam po tę pozycję. Napisana przystępnym językiem, pokazuje jak zmieniło się podejście do dzieci-dzieci traktujemy jako inwestycję, zapominając,że ich zadaniem nie jest bycie mistrzem w sporcie,muzyce i ekonomii a po prostu bycie dzieckiem. Trochę wolności, odpuszczenie sobie i szczypta zaufania- to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
896
21

Na półkach: ,

Ciekawa ksiazka lecz do arcydziel nie nalezy. Bardzo irytujace zdania doroslych wkladane w usta dzieci, chyba aby dodac sobie autentycznosci. Skutek odwrotny. Momentami niekonsekwentna ale mysle, ze warto przeczytac i zastanowic sie nad nia.

Ciekawa ksiazka lecz do arcydziel nie nalezy. Bardzo irytujace zdania doroslych wkladane w usta dzieci, chyba aby dodac sobie autentycznosci. Skutek odwrotny. Momentami niekonsekwentna ale mysle, ze warto przeczytac i zastanowic sie nad nia.

Pokaż mimo to

avatar
1048
768

Na półkach: , , ,

Propagator "slow life" prezentuje przegląd systemów wychowania i edukacji dzieci oraz ich wpływ na rozwój młodych umysłów. Dająca do myślenia książka, dzięki której możemy nabrać dystansu do pędzącego wokół nas i naszych pociech świata.

Propagator "slow life" prezentuje przegląd systemów wychowania i edukacji dzieci oraz ich wpływ na rozwój młodych umysłów. Dająca do myślenia książka, dzięki której możemy nabrać dystansu do pędzącego wokół nas i naszych pociech świata.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  225
 • Przeczytane
  134
 • Posiadam
  35
 • Teraz czytam
  11
 • Ulubione
  6
 • Dziecko
  4
 • Dzieci
  3
 • Chcę w prezencie
  2
 • Dla rodziców
  2
 • 2016
  2

Cytaty

Więcej
Carl Honoré Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój! Zobacz więcej
Carl Honoré Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój! Zobacz więcej
Carl Honoré Pod presją. Dajmy dzieciom święty spokój! Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także