Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie

Tłumaczenie: Anna Sak
Seria: Z Innej Strony
Wydawnictwo: Karakter
Palestinian walks : notes on a vanishing landscape
literatura faktu
Michał

Nagroda Orwella 2008. "Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie" to inne spojrzenie na konflikt izraelsko-palestyński. Autor książki, palestyński prawnik i pisarz, nie epatuje historiami pełnymi przemocy i rozlewu krwi, nie pisze o zamachach bombowych i cywilnych ofiarach. Opowiada o tym, jak zielone wzgórza zamieniają się powoli w betonowe twierdze, jak z horyzontu znikają oliwkowe gaje i pracujący w nich ludzie. Pokazuje, jak izraelskie państwo przy użyciu administracyjnych wybiegów wywłaszcza mieszkańców z ich ziemi i zasiedla ją nowymi osadnikami. Shehadeh, biorący jako adwokat udział w rozprawach, zna te historie od podszewki. Palestyńskie wędrówki to także osobista opowieść o losach jego rodziny, które splatały się z losami kraju.

Przez lata dużo czytałem i pisałem o izraelskich planach osadniczych. Wiedziałem, że izraelscy urbaniści pracują nad tym, aby zacisnąć naszym miastom i wsiom pętle na szyjach i odgrodzić je od siebie. Zdarzało się, że podczas lektury przechodził mnie dreszcz: co będzie, jeśli plany dosięgną miejsca, gdzie mieszkam? Co się z nami stanie? Jednak czytanie o czymś to nie to samo, co oglądanie tego na własne oczy. W bezpiecznej izolacji Ramallah nawet nie przeczuwałem zasięgu spustoszenia, jakie powodowała na naszych wzgórzach pełna rozmachu, przyspieszona budowa osiedli wokół mojego miasta.

(fragment książki)

źródło opisu: Wydawnictwo Karakter, 2011

źródło okładki: http://www.karakter.pl/literatura-faktu/raja-sheha...»

Panna_Jagodzianna | 2018-06-18
Na półkach: Przeczytane, Reportaże, 2018

"Byłem świadkiem całkowitego przeobrażenia krajobrazu miejsca, gdzie dorastałem, i piszę tutaj o tym. Ludzie, którzy roszczą sobie pretensje do jakiegoś wyższego umiłowania tej ziemi, zniszczyli piękne uedy, źródła, urwiska i starożytne ruiny. Próbując udokumentować to, jak wyglądała i jakie uczucia budziła ta kraina przed katastrofą, mam nadzieję ocalić - choćby tylko w słowach - to, co przepadło na zawsze"

Faktycznie, to trudny do przeczytania reportaż. Wcale nie ze względu na okrucieństwo, do którego przyzwyczaiły nas zdjęcia w tv. Krew, ogień, zniszczenia, walka, rozpacz i śmierć - tego nie znajdziemy, bo cały ciężar spoczął na innym punkcie. Autor popatrzył z innej strony na zagładę swojej nacji. Wydawałoby się, że tak niewinne i banalne z pozoru czynności jak wędrówki po ziemi przodków nie spotkają się z tak wielkimi ograniczeniami. Będą jednak dowodem na unicestwianie Palestyńczyków i samej ziemi, z którą byli tak związani. Raja Shehadeh opisuje wszystko z ciężką...

MirekC | 2018-03-05
Przeczytana: 04 marca 2018

„Palestyńskie wędrówki” uwodzą pięknem opisywanego krajobrazu - oliwnych gajów, usłanych kwiatami wzgórz, pustynnych wąwozów. Raja Shehadeh otwarcie, ale subtelnie, dzieli się swoją miłością do palestyńskiej ziemi. To miłość połączona z bólem, którego źródłem jest utrata własnych miejsc, swojego domu. Autor na kanwie opisanych wędrówek przestawia dramatyczne - dla ludzi i dla przyrody - skutki powstawania kolejnych izraelskich osiedli. Niezmącony przez wieki krajobraz traci swój dotychczasowy kształt, a w wywłaszczanych ze swojej ziemi Arabach rodzi się gniew i bezsilność. Z tą niebezpieczną mieszanką muszą radzić sobie sami. Sposobem, który wybiera Raja Shehadeh, jest pisanie.

vahu | 2017-12-30

"Palestyńskie wędrówki" przeczytałem tuż przed wyjazdem do Palestyny, gdzie przez 3 m-ce miałem możliwość żyć, pracować i na własnej skórze odczuć co znaczy okupacja.
Mimo, że książka wydaje mi się "przegadana" i przepełniona nie do końca trafiającymi do mnie opisami palestyńskich wzgórz i dolin (w szczególności jej pierwsza część), to oddaje tamtejszą rzeczywistość. Z opowieści Shehadeh'a można wyczytać smutek i cierpienie związane z utratą wolności, której tak na prawdę nigdy w 100% nie zaznał, bo przez większość życia funkcjonował pod okupacją. Można poczuć strach i obawę przed swobodnym funkcjonowaniem, bo mimo pozornego spokoju panującego na wzgórzach i dolinach poza miastem, nie da się uciec od wszechobecnych osadników żydowskich, armii izraelskiej i poczucia osaczenia i kontroli izraelskiej. I chyba właśnie poczucie nieustannego napięcia i świadomość totalnej kontroli najlepiej oddaje ta książka, której niestety brakuje trochę polotu i pisarskiego kunsztu, a większość...

Muminka | 2017-04-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 31 marca 2017

Ciekawe studium z perspektywy Araba zamieszkującego niegdyś obecnie okupowane przez Izrael tereny palestyńskie. Nie skupia się na rozmowach z rozgoryczonymi ziomkami, ale stara się pokazać, w jaki bezlitosny i absurdalny sposób ludność żydowska zagarnia i przetwarza niegdyś rdzennie palestyńskie tereny. Pisze o wielu podróżnikach od Marka Twaina po współczesnych, ich postrzeganiu dolin i pustyni palestyńskich. oferuje rys historyczny o powstawaniu Izraela, z innej perspektywy ocenia posunięcia polityków izraelskich, coraz to nowsze konflikty, niepewność jutra, batalie zżerające znajomych.

lsidorki | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Nie no, książka super, ale sam już nie wiem co myśleć zarówno o jednej jak i drugiej stronie konfliktu. Męczyły nieco opisy tych wędrówek, zdaję sobie sprawę, że kogoś musiały interesować, skoro autor tak szczegółowo je opisał. Ale ja czasami przy nich się wyłączałem. Ale i tak polecam dla samych historii zawartych w książce.

BaskaB | 2016-03-19
Przeczytana: 17 marca 2016

Sentymentalne wędrówki po zmieniajacych się (wskutek zaborczego osadnictwa żydowskiego) wzgórzach i dolinach Palestyny.

Monika | 2015-05-02
Przeczytana: 25 października 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

smutna...

Alex | 2015-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2015

książka otwiera oczy na wiele spraw, pokazuje, że okupacja nie jest politycznym wymysłem Palestyńczyków, a rzeczywistością, z którą muszą się zmagać codziennie. poraża autentycznością doświadczenia.

Radosław Gabinek | 2015-01-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Wiązałem duże oczekiwania z tą książką, zwłaszcza że zawsze miałem dużo sympatii dla Palestyńczyków. Liczyłem, że dowiem się ciekawych rzeczy i poszerzę swoja wiedzę dotyczącą tamtego regionu i trwającego tam konfliktu. Szybko okazało się, że to nie tego typu książka. Jest ona pisana w sposób refleksyjny, czasem poetycki i bardzo osobisty i to akurat stanowi jej plus. Z drugiej jednak strony książka jest nużąca, jednostajna, sporo w niej powtórzeń. Więcej dowiedziałem się o topografii niż o specyfice tamtego regionu. Autorowi nie udało się do mnie dotrzeć. Pewnie to kwestia innej wrażliwości, ale mimo że książka bez wątpienia jest wartościowa to po prostu mi się nie podobała i nie mogę jej polecić.

Przemek Skoczyński | 2014-10-14
Przeczytana: 13 października 2014

Strasznie jestem wyczulony na takie historie, które stawiają cię w charakterze obserwatora zniszczeń i przeobrażeń dziewiczych terenów, dokonywanych przez człowielka w imię jego chorych idei. Konflikt Izrael - Palestyna to jedno, ale to właśnie przyroda jest tu cichym i tragicznym bohaterem. Bardzo smutne.