Tequila Oil, czyli jak się zgubić w Meksyku

2012-05-31
Agnieszka Wilga (Lakatos)
Meksyk 1979 Stany Zjednoczone młodość nastolatek przygoda szaleństwo

Ale Meksyk!

Warto, bo warto znowu zacząć marzyć. Młody bohater, wieki wóz, przygody na trasie , przemyślenia młodości, nudnawe postoje, zimne drinki, gorące głowy, spotkani ludzie - książki drogi czyli gwarancji przygód, emocji i doświadczenia które pamięta się do końca życia. Klasyka podróżowania. I to bez INTERNETU, I bez smartfonów. Dało się ? Dało, i nadal daje. Tylko po co skoro to wszystko można obejrzeć na street view i poprawić Netflixem. A po co już w ogóle o tym czytać. No właśnie.

Gdyby nie planowana podróż do Meksyku, to prawdopodobnie książka „Tequila Oil” nigdy nie wpadłaby w moje ręce. Kierując się pozytywnymi opiniami na portalu Lubimy Czytać, łyknąłem ją w jakieś dwa tygodnie i zdecydowanie mogę powiedzieć, że bawiłem się podczas lektury całkiem udatnie. Czuć w niej punkową energię autora, jego brytyjski humor, a jednocześnie przebija się ogarniający zewsząd latynoamerykański nieśpieszny tryb życia. Tym, co mnie denerwowało, był natomiast pewien bałagan strukturalny i poszatkowanie narracji. Momentami sama podróż się rozmywa, wlecze się gdzieś na krawędzi opowieści, podczas gdy główny ton zaczynają nadawać luźne przemyślenia Thomsona, czy to na temat historii Meksyku (np. dosyć ryzykowne na temat konkwisty),czy też na temat literatury i ludzi związanych z pewnymi punktami na mapie Meksyku (np. Lowry i jego „Pod Wulkanem”, którego, mimo rekomendacji Thomsona, nie udało mi się zmęczyć). Gdzieś w połowie książki miałem swego rodzaju zwątpienie, czy ta podróż dokądkolwiek nas zaprowadzi, a ostatni rozdział, dotyczący powrotu autora do Belize, zdał się być dopisany nieco na siłę, głównie po to, by nadać historii jakąś ramę zamknięcia.

Nieco więcej na:

Przyznam, że nie znałem wcześniej żadnej książki Pana Hugh Thomsona, ale zaryzykowałem. I była to bardzo dobra decyzja, bo lektura okazała się pierwszorzędna. Podróż przez Amerykę Centralną krążownikiem szos z metą w Belize ? Bardzo proszę :-) Ciekawe połączenie odpłatnego zadania z poznawaniem odrębnych kultur. W sumie książka drogi, w pogoni za marzeniami, póki jesteśmy jeszcze młodzi. Momentami łapałem się na tym, że swoją podróż życia wypożyczonym samochodem (tym razem po Stanach Zjednoczonych) odbył w latach 70-tych XX wieku Waldemar Łysiak, przenosząc ją później na karty „Asfaltowego saloonu”. Tutaj jest jednak bardziej bezpośrednio, zabawniej, szaleńczo. Napisane szczerze i prawdziwie, przez co czułem się niemal równoprawnym towarzyszem podróży. Duży plus!

Bardzo ciekawa ksiażka, klimatyczna, z zabawnymi i wciągającymi wspomnieniami autora. Idealna na poprawe nastroju :-)

Super książka łącząca emocje podróży oraz wiele ciekawostek i faktów o zwiedzanych miejscach

Co to była za podróż! Fantastyczny rajd przez Meksyk aż do Belize wielkim krążownikiem szos. Podróżujemy przez regiony kraju, który w jednym krańcu jest bardziej amerykański od USA, w drugim wciąż prekolimbijski, w kolejnym żyją jakby nie wynaleziono koła, a w innym znają najnowszą muzykę graną w londyńskich stacjach radiowych. Fascynująca wyprawa, podczas niej dowiedziałam się o Meksyku więcej niż z opasłych przewodników (najlepiej wyrzucić je przez okno, co też czyni nasz bohater),a i przyswoiłam sporo wiedzy o człowieku, który ten sam kraj w różnych momentach życia odbierze zgoła inaczej.
Reportaż awanturniczy – przygody, zwroty akcji, dreszczyk emocji (czy uda się zrealizować pewien plan, nie będę zdradzać jaki),a do tego dużo się je dobrych rzeczy (mrówki w czekoladzie i ciasto z płatków róż),a mezcal i tequilla leją się strumieniami. Napisane i tłumaczone na polski z polotem, a Hugh Thomson dodatkowo chwycił mnie za serce nienachalnymi odniesieniami do literatury i muzyki. Jak to rzekł kelner widząc Hugh pożerającego smażone robale z mezcalu: Que cabrón! (Ale sukinkot!)

Zupełnie jakbym czytał o sobie w tym dziwnym, meksykańskim świecie. Może dlatego tak mi się spodobała "Tequila Oil". Chociaż przyznaję, że Hugh mocno na przypale tam pojechał, a stwierdzenie "co za typ" cisnęło się na myśl wielokrotnie, to nawet mu kibicowałem. Ale przynajmniej mógł sobie darować obnoszenie się ze swoimi muzycznymi upodobaniami.

Na półkach: , , , , , , ,

Rewelacyjne sprawozdanie z podróży, szczere, naturalne i wciągające, a do tego szalenie zabawne. Dawno nie czytałem książki napisanej z taką swobodą i "od serca", momentami wręcz zwyczajnie życiowo mądrą. Cieszą wstawki biograficzne i opisy lokacji oraz inne smaczki, które sprawiają, że można się dowiedzieć z tej dość cienkiej przecież książki więcej na temat Mezoameryki i jej historii niż z lekcji czy przewodników. Mam nadzieję trafiać na więcej równie dobrych książek podróżniczych, które z przekazaniem sporej dozy osobowości autora, a jednak bez zadęcia pokażą mi jakiś odległy kawałek świata.

Po zakończeniu lektury z wielką przyjemnością sięgnąłem po drinka, co prawda polską nalewkę, ale dla zachowania atmosfery książki Thomsona dobre i to. Włączyłem jeszcze Sex Pistols, bo reagge nie jestem w stanie polubić. I żeby nie było, zanotowałem sobie co warto przeczytać poważnego o Majach, Aztekach, epoce prekolumbijskiej. W miły nastrój wprawia człowieka ta pozycja i tak już na poważnie, nie trzeba wcale sięgać po drinka czy w czasie czy po przeczytaniu Tequila Oil. Sama jest wystarczającą rozrywką dla ducha.

Niecelne kadrowanie Thomsona:
Refleksje narratora - w tej roli 18-letni Brytyjczyk - momentami zbyt poważne i melancholijne. Całość trochę sztucznie.

Niecelne kadrowanie Thomsona:
Problemem, który przewija się przez duże części historii, to czytane między wierszami ambicje co do wyjątkowości książki. W rzeczywistości, książka jest typową książką drogi, która ma ambicje być "nad"książką drogi, co międy innymi wyraża się ironicznych, lekko lekceważących lub krytycznych nawiązaniach do literatury drogi (Kerouak i reszta)....

• Podróżnicze
  • Czarne