Al fine

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Marabut
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-87135-01-1
Taon

"Al fine" to część polecenia wykonawczego znanego muzykom. Należy powtórzyć określony fragment, po czym zmierzać do zakończenia. Jeśli potraktować drogę twórczą Musiała na podobieństwo utworu muzycznego, mamy do czynienia z podobnym zabiegiem. Powtarzalność wątków literackich, które umownie można nazwać schyłkowymi, nie oznacza, że autor tkwi w miejscu. O ile wcześniej mieliśmy do czynienia z "dyskretnym urokiem dekadencji", z biegiem czasu świat przedstawiony staje się coraz bardziej katastroficzny. W prezentowanej powieści wielogłosowy zgiełk cywilizacji kojarzy się z dantejską wizją piekła.

źródło opisu: http://bearbook.pl

źródło okładki: http://bearbook.pl

Paweł Procki | 2016-07-28

Przepraszam, ale musiałem sięgnąć na półkę, żeby rozróżnić ją w pamięci z Dziennikiem z Iowa. Ta książka nie wzbudza we mnie uczuć, albo wzbudza, ale ja ich nie przetrawiłem. Postać tej książki jest wyziębiona, jakby na bosaka chodziła po prezbiterium, a to co zauważa, jest zdeformowane, jak na obrazach Hieronima Boscha, całość zaś skomponowana jest- i tu właśnie pojawia się Dziennik z Iowa, gdzie Musiał był stypendystą Fundacji Fulbrighta- z amerykańska, ale język, język to już jest mistrzostwo, właściwie w tej książce nic poza nim się nie liczy. I jeśli to ma być obraz tragedii dantejskiej: człowiek, który stracił wiarę, uczucia, rozum i jak w ostatnim tchnieniu, duszę chce cyrografować w język, mówiony nie do drugiego człowieka, ale gdzieś w kosmiczną pustkę, jeśli tak jest, to powiedziałbym, że to jest genialne. A ja pisząc to, w końcu przetrawiłem, aż mnie dreszcze przeszyły, ale ktoś mówił? że to książka łatwa i przyjemna, tudzież piękna bądź dobra?

książek: 1935
krolly7 | 2015-03-28