Syberia - zimowa odyseja

Cykl: Tryptyk Syberyjski (tom 3)
Wydawnictwo: Grafix
syberia, wyprawa samochodowa
Michał

"Syberia. Zimowa odyseja" jest relacją z najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej, z przylądka Roca w Portugalii, przez Syberię, na dalekie krańce Czukutki. Ekspedycja w składzie: Romuald Koperski, Marian Pilorz oraz Viktor Makarovkiy swym brawurowym, ekstremalnym przejazdem jako pierwsza w dziejach motoryzacji spięła zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi. Sami, bez wsparcia z zewnątrz, w skrajnie niskich temperaturach torowali sobie drogę przez liczącą tysiące kilometrów syberyjską tajgę, przełęcze i pustynie arktyczne. Dokonali tego, czego nikt przed nimi nie dokonał.

źródło opisu: Wydawnictwo Grafix, 2011

źródło okładki: http://wydawnictwo.grafix.pl/

anika | 2014-10-09

Niesamowite przygody, wartka akcja, dzikie krajobrazy, gościnni ludzie, a wszystko to na trasie najtrudniejszej w historii zimowej ekspedycji samochodowej z przylądka Roca aż do Czukotki, którą to trasę autor pokonał z dwoma przyjaciółmi.

Ana | 2011-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2011

"Świat zasługuje na to, aby go odkrywać nie raz i nie dwa."

Rok 1908, Nowy York. Sześć samochodów wyrusza w stronę Alaski, aby przez Syberię dotrzeć do Europy i mety wyścigu - Paryża. Do mety docierają tylko trzy załogi. Rok 2008, Paryż. Samochód z 3-osobową załogą wyrusza w stronę Portugalii, żeby tam rozpocząć ekspedycję, zainspirowaną wyścigiem sprzed stu lat. Cel: przebycie całego kontynentu euroazjatyckiego jednym samochodem, od Przylądka Roca po Przylądek Dieżnowa. Tak się zaczyna Ekspedycja Stulecia, której organizatorem i pomysłodawcą był Romuald Koperski, autor "Syberii Zimowej Odysei".

Koperskiemu towarzyszą Polak Marian Pilorz i Rosjanin Viktor Makarovskiy. Każdy z nich ma już za sobą doświadczenie w starciu z syberyjskim żywiołem, jednak nikt tak do końca nie wie, czego można oczekiwać od Syberii zimową porą.

Odległość z Przylądka Roca w Portugalii, najdalej na zachód wysuniętego punktu Europy, do Przylądka Dieżnowa, najdalej na wschód wysuniętego punktu azjatyckiej...

nunachopin | 2011-07-06
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Wyobraźcie sobie pustynię. Widzicie to? Teraz zasypcie tę pustynię śniegiem. Grubą skorupą śniegu. Dziewiczymi zaspami. A teraz w tę zaspę wrzućcie trzech Kozaków — wróć — dwóch Polaków i Rosjanina. Ci Kozacy (wybaczcie, to słowo samo wkrada się pod palce) niech siedzą w wielkim niemieckim K-MANie. Albo nie! Niech stoją obok, odkopują samochód z zaspy, a wokół nich powietrze niech drży od chrzęstu śniegu pod łopatami i siarczystej "łaciny" polsko-rosyjskiej. Macie całość? Zatem mogę Wam teraz wyjaśnić kim są ci ludzie (w) śniegu, gdzie ich poniosło, dlaczego ich poniosło i co tam właściwie robią.

Kozakami są panowie: Roman Koperski, Marian Pilorz i Viktor Makarowskiy — podróżnicy z urodzenia i z wyboru. Wyruszyli w podróż zainspirowani wyścigiem z roku 1907, będącym odzewem na niezwykle inspirujące pytanie francuskiej gazety "Le Martin": "Czy znajdzie się śmiałek, który jeszcze w tym roku odważy się przejechać samochodem z Paryża do Pekinu?" Znalazło się wielu śmiałków, choć sam...

Nefele | 2014-02-01

Długo na nią czekałam, bo z wydaniem zwlekano wiele miesięcy, a po przeczytaniu - rozczarowanie. Po "Przez Syberię na gapię" i "Pojedynku z Sybierią" spodziewałam się kolejnej fascynującej opowieści o życiu w miejscu, które nie rozpieszcza, o tej części świata, gdzie człowiek jeszcze musi kłaniać głowę przed potęgą natury i przyrody. Tymczasem styl pozostawia wiele do życzenia, tak jakby autorowi brakowało pomysłu na wypełnienie kartek książki. Ekspedycja ciekawa, ale sama relacja miałka i pozbawiona ognia.

krochet | 2015-02-04

Tu Pan Koperski mnie nie zawiódł. Po "Pojedynku..." po przeczytaniu "Syberia zimowa..." również czułam niedosyt.

Anaki | 2013-05-12
Przeczytana: maj 2013

Wspaniała,mądra książka i do tego napisana ciekawym,barwnym językiem.
W naszej rusofobicznej ojczyźnie autor idzie troszkę pod prąd i pisze o Rosjanach ciepło i z sympatią,co nie znaczy,że bezkrytycznie.Jego przemyślenia na wiele tematów są wyjątkowo trafne,może dlatego zaskakujące dla zakochanego w Ameryce polskiego społeczeństwa. Niestety w książce znalazłem kilka zdań prawie identycznych z tymi,które przeczytałem w "Ludziach północy" Jurija Simczenki. Książce zostawiam dziewięć gwiazdek, bo naprawdę mi się podoba, ale nie wiem co sądzić o panu Koperskim.

liberawski | 2012-03-01
Przeczytana: 01 marca 2012

Bardzo niski poziom językowy. Bełkot pseudofilozoficzny. Antypolskie i przy tym proputinowskie i proradzieckie wstawki. Nieporadne próby opisów syberyjskiego piękna. Odradzam. Miejscami autor pisze jakby dał się zwerbować do pracy w machinie propagandowej Rosji, nawet poparł w 2008 roku atak Rosji na Gruzję!! Kompromitacja. Żałuję, że to kupiłem. Dowiedziałem się o tym przebrnięciu przez całą trylogię.

Wystarczy zobaczyć "apolitycznego" autora w tej akcji http://www.youtube.com/watch?v=j89iz8cKGis

Matacz | 2012-07-04
Przeczytana: 17 maja 2012

Przejechane dziesiątki tysięcy kilometrów, spalone hektolitry ropy i wypite porównywalne ilości wódki podczas bratania się z mieszkańcami tych niegościnnych(tylko pod względem warunków naturalnych) obszarów.
Ostatnia część trylogii syberyjskiej Romualda Koperskiego trzyma wysoki poziom pozostałych dwóch części. Tym razem Autor przemierza syberyjskie bezkresy bardzo mroźną zimą. W wyprawie towarzyszą mu dwaj przyjaciele, bez których cała ekspedycja na pewno nie dojechała by szczęśliwie do celu (jeden z przyjaciół zajmował się naprawą usterek w samochodzie). Książka oprócz opisów krajobrazów, fauny i flory, przedstawia również walkę ludzi z siłami natury, oraz przeciwnościami losu. Aż miałem ciarki na plecach gdy czytałem o noclegu w namiocie w temperaturze -50*C. Dodatkowo w książce zawarte są opisy kontaktu z miejscową ludnością, dzięki którym dowiemy się, że nie liczą się tylko pieniądze, i że zdarza się jeszcze na świecie bezinteresowna pomoc.
Pod względem technicznym, wydaje mi...

patrycjaa | 2013-09-15

Pan Koperski swoje prorosyjskie poglądy mógł zamieścić na łamach Gazety Wyborczej,a nie w tej książce, która z założenia miała być opisem Ekspedycji Stulecia...

dzolana | 2013-07-23
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Niesamowita historia! Nie tylko dla fanów motoryzacji, ale także dla miłośników Syberii.