Syberia. Zimowa odyseja

Okładka książki Syberia. Zimowa odyseja Romuald Koperski
Okładka książki Syberia. Zimowa odyseja
Romuald Koperski Wydawnictwo: Grafix Cykl: Tryptyk Syberyjski (tom 3) literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Tryptyk Syberyjski (tom 3)
Grafix
2011-03-28
2011-03-28
syberia wyprawa samochodowa

bardzo wciągająca, niesamowita przygoda

bardzo wciągająca, niesamowita przygoda

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Super książka, czytając ją można się poczuć jakby było by się tam na miejscu. Pan Romuald zrobił super robotę ☺️

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

pierwszy tom cyklu byl oczywiscie najlepszy ale milo bylo wrocic znow na bezkresna Syberia z Panem Koperskim.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo dobrze napisana zimowa opowieść o Syberii, którą czyta się jednym tchem. Koperski to potrafił. Sporo wtrętów i uproszczeń na temat Rosjan, a wlaściwie Sybiraków i przeciwstawienie ich amerkańskiej komercji. Dziś Koperski z pewnościa nazywany byłby ''ruską onucą''. Może i lepiej, że zostało mu to zaoszczędzone. Nawet mi się na to ze smutkiem patrzy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Opis fascynującej przygody, gdzie liczy się nie tylko wytrwałość, siła i przygotowanie, ale też (a może przede wszystkim) szczęście.
Negatywnie ocenić można jednak samo wydanie - czytałam wydanie III, w którym nadal królowały literówki, powtórzenia i inne błędy redakcyjne.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książkę polecam każdemu, kogo Syberia interesuje i chce na parę dni zanurzyć się w jej klimacie. Niestety, tak jak w ,,Syberii na gapę" uważam, że nie sposób opisać tylu tysięcy przebytych km na trochę ponad trzystu stronach. Pan Koperski pisze ciekawie i z pasją, ale ,,po łebkach". Cierpią na tym opisy mieszkańców, ich kultury/ zwyczajów. Bardziej liczy się pchanie auta/relacji do przodu.
Mimo to czyta się przyjemnie i z podziwem dla ludzkich możliwości.

Wciągający reportaż. Zwłaszcza dla tych, którzy lubią czytać książki z mapą.
Niezwykłe przygody, walka z ogromnym mrozem i samym sobą. I portrety ludzi zamieszkujących tę dziką ale jakże pięknie opisaną krainę.

Wciągający reportaż. Zwłaszcza dla tych, którzy lubią czytać książki z mapą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka mnie rozczarowała. Napisana jakby od niechcenia. Niestety ale nie zachwyca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jestem przekonany, że sama wyprawa była czymś nie zwykłam, ale niestety opisana jest w sposób mało ciekawy. Zaskakuje tu brak ciekawości autora życiem i historią ludzi i miejsc które odwiedza.. Wydaje mi się, że wzbogaciło by to monotonię niektórych rozdziałów. Szkoda. Zgadzam się również z wcześniejszym komentarzem dotyczącym całkowicie niepotrzebnych wstawek światopoglądowych autora.

Na półkach: , , , , , , ,

„Syberia. Zimowa Odyseja” to wyśmienita literatura podróżnicza. Romuald Koperski odbył podróż jednym samochodem ciężarowym bez wsparcia z zewnątrz przez całą Eurazję, od przylądka Roca w Portugalii do Czukotki w Rosji. Dokonał tego zimą wraz z dwoma przyjaciółmi globtroterami. Wyczynu tego nikt przed nimi nie dokonał. Rosyjscy kierowcy zaprawieni w zimowym transporcie na dalekiej północy Syberii byli pełni podziwu dla ich przedsięwzięcia.
Książka ta nie była suchym sprawozdaniem z wyprawy. Pan Romuald z lekkością pióra i sympatycznym poczuciem humoru opisuje realia podróży zimą, życia na Syberii, spotykanych ludzi. Pięknie opisuje zimową scenerię syberyjskich przestrzeni i przeżyć w ekstremalnych warunkach. Kontakt z dziką przyrodą z dala od cywilizacji mocno weryfikuje rzeczywiste potrzeby człowieka i jego spojrzenie na wiele „istotnych” spraw, z którymi zmagają się ludzie w świecie. Autor często dzieli się swoimi przemyśleniami, jakie nachodzą chyba każdego człowieka w takich warunkach. Ileż to wódki musieli po drodze wypić z autochtonami za zdrowie, za przyjaźń polsko-rosyjską i szczęśliwy powrót. Koperski często podkreślał, że w warunkach syberyjskich wszelkie animozje narodowościowe, ksenofobia itp. wydają się po prostu śmieszne, głupie i dziecinne.

• Do kupienia
  • Podróże