El bordo
Ola JB

Dobra lektura rozrywkowa, utrzymana przy tym na poziomie na tyle wysokim, by mogła i bardziej wymagającemu czytelnikowi dostarczyć sporo satysfakcji. Daje interesujący obraz życia i stosunków na meksykańskiej prowincji, we wschodnich okręgach kraju (Jalapa). Akcja rozgrywa się w latach pięćdziesiątych, choć, jak to często bywa w literaturze tego kraju, są tam i liczne reminiscencje z lat dwudziestych, jako powracające wciąż jeszcze we wspomnieniach bohaterów odległe echa wstrząsów Rewolucji. A bohaterowie Ci wywodzą się głównie ze środowisk bogatych właścicieli ziemskich i tzw. klas średnich, czyli z kręgów dość reprezentatywnych dla społeczeństwa tego regionu Ameryki. Osią intrygi jest proces wrastania młodej dziewczyny z rodziny mieszczańskiej w środowisko rodzinne i społeczne jej męża, w nowym dla siebie miejscu i w odmiennych warunkach życia wielkiej posiadłości wiejskiej. Do konfliktów rodzinnych na tle majątkowym dołącza się problem alkoholizmu młodego małżonka.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://literacki24.pl