83-08-00272-2
poezja, poezja perska, persja, iran, islam, orient,
poezja

Drugi dywan perski przynosi utwory poetów mniej znanych, często w ogóle wcześniej na język polski nie tłumaczonych.

źródło opisu: Opis autorski

Druga część zbioru wierszy perskich poetów jest jeszcze bogatsza niż pierwsza. Mamy tu również większy zasięg geograficzny autorów ze względu na miejsce urodzenia, bo wzbogacony o współczesne Indie, Pakistan i Turkmenistan.

Motywy wierszy są typowe dla dawnej poezji perskiej: opisy urody ukochanej osoby, piękno przyrody, legendy o bohaterach czy przemijanie. Nowym ale za to widocznym elementem są wiersze wychwalające zalety wina. Świadczy to o otwartości i tolerancji, jakie panowały w Persji w początkach panowania islamu na jej terytorium. Strona graficzna przypomina mi tę z "Księgi tysiąca i jednej nocy"; zresztą wiersze też mają taki nieco baśniowy klimat.

Polecam wszystkim miłośnikom literatury bliskowschodniej z dawnych czasów (miałem dodać pięknych i spokojnych, ale przecież takie nigdy nie były).

Marysieńka | 2012-11-04
Przeczytana: 1980 rok

Posiadany przeze mnie tomik to pierwsze wydanie z 1980r. Został wydany bardzo starannie, twarda oprawa z płócienną okleiną a dodatkowo kolorowa i błyszcząca obwoluta. Wewnątrz, poza cudownymi wręcz wierszami perskich poetów znajdują się kolorowe ilustracje o perskim rodowodzie.
Poezja jest po to by ją czytywać, by sięgać po nią za każdym razem, gdy nasza dusza potrzebuje balsamu, cudownego eliksiru, którym są strofy poetów. Ten zbiorek traktuje głównie o miłości. Wszak uczucie to towarzyszy ludziom od zarania, rodzimy się z miłości i towarzyszy nam ona w czasie naszej wędrówki przez życie do samego końca. Ci, którzy tego nie zaznali nie wiedzą co tracą. Miłość pozostaje po nas gdy odchodzimy do innego wymiaru ale też zabieramy miłość ze sobą. Tam, po drugiej stronie nie ma innych uczuć, tam króluje tylko miłość, choć tu na Ziemi nie zawsze jest doceniana:)
Dzisiaj poeci inaczej piszą o miłości, bardziej zrozumiale dla współczesnych czytelników. Ale tamta poezja ma taki wyjątkowy...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-27

Znacznie bogatszy, większy wybór poezji, w tym z fragmentami poezji Rumiego. Wielką i heroiczną pracę wykonał tłumacz, oddając i specyficzny język poezji perskiej, jaki i jej muzyczny charakter.

Safinator | 2017-12-03
Adam | 2017-10-21