Epigramy

1998-01-01
1985-01-01
Stanisław Kołodziejczyk
poezja satyryczna klasyczna

Bardzo ciekawa lektura, ale z uwagi na specyfikę tematu - nie dla każdego. Jeżeli ktoś szuka dobrej poezji, będzie rozczarowany. Nie jest to wprawdzie poezja na miarę nagrody Nobla, ale nie zapominajmy, że utwory Marcjalisa to odpowiednik fraszek, więc należy je oceniać zgodnie z prawami tego gatunku. Mnie Marcjalis zaciekawił. Po pierwsze odkryłem, jak wiele utworów, o których dawno temu uczyliśmy się w szkole, zostało zainspirowanych obserwacjami Marcjalisa, który wytykał w swej twórczości ludzkie przywary, uchybienia, moralną dwoistość itp. Po drugie epigramy te stanowią bardzo żywy pomnik nieistniejącej już rzeczywistości, literackie zwierciadło, w którym przegląda się świat dawno zapomniany. Chociażby z tego powodu warto się z tą lekturą zapoznać.

Poezja z wyższej półki chyba to nie była,
wyśmiewanie innych raczej rzecz niemiła.

Docinek kilka nawet śmieszyło,
mojego serca dzieło jednak nie podbiło.

Poezja z wyższej półki chyba to nie była,
wyśmiewanie innych raczej rzecz niemiła.

Docinek kilka nawet śmieszyło,
mojego serca dzieło jednak nie podbiło.

• Rzym
  • Literatura antyczna
  • Ukochane
  • Może kiedyś przeczytam...
  • Biblioteka
  • Poezja