Off limits. Tom I i tom II.

Tłumaczenie: Wanda Kragen
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Off limits
mamalgosia

Akcja "Off limits" zaczyna się w momencie kapitulacji Trzeciej Rzeszy. Z chaosu, rozdarcia i rozprężenia upadłego państwa autor wyławia parędziesiąt postaci i osadza je w ramach ówczesnego życia Niemiec Zachodnich. Przebieg zdarzeń wiąże ze sobą pewnych ludzi, historie ich zazębiają o siebie. Hans Habe swoją książką poszerzył krąg antynazistowskiej literatury niemieckiej. Powieść w żadnym...

Hans Habe swoją książką poszerzył krąg antynazistowskiej literatury niemieckiej. Powieść w żadnym punkcie nie wymiguje się od spojrzenie prawdzie w oczy, nie posługuje się milczeniem, nie stara się przejść do porządku nad sprawami tragicznymi i bolesnymi dla narodu niemieckiego.

Powieść ma charakter wielowątkowy, stanowi przejrzysty i dobrze zmontowany przekrój przez całe niemal społeczeństwo niemieckie w zachodnich strefach okupacyjnych.

Książkę wydano w dwóch tomach.

źródło opisu: z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Żona_Pigmaliona | 2018-06-11

'' I jak się tu wzajemnie zrozumieć , jeśli świat jest pełen ludzi dla których wszystko jest całkiem jasne ''

Jak podaje Wikipedia austriacki , amerykański i niemiecki pisarz i dziennikarz Hans Habe , w rzeczywistości z urodzenia i pochodzenia był węgierskim Żydem urodzonym w Budapeszcie jako Janos Békessy . Jego książka '' Off limits '' , bardzo wiernie oddaje życie Niemców po kapitulacji III Rzeszy , autor wiedział o czym pisze , był w końcu naocznym światkiem tego życia , ponieważ po różnych wojennych perypetiach w roku 1945 Habe wkroczył do Niemiec wraz z amerykańską armią okupacyjną . Tak więc mimo że postacie które stworzył na potrzeby swojej książki są fikcyjne , to realia życia w upadłym państwie i pokonanym narodzie , są bardzo gorzko prawdziwe . W sumie dwie refleksje mnie naszły po zakończeniu tej dość obszernej lektury . Po pierwsze , cała ta amerykańska okupacja była jak '' pic na wodę , fotomontaż '' . Nikt nie przestrzegał jej zasad ani Niemcy , ani Amerykanie ....

rena67 | 2017-01-06
Przeczytana: 16 stycznia 2017