100 dzieci

2023-05-10
2023-05-10
Jowita Maksymowicz-Hamann
statystyka

Obowiazkowa książka, wiele wartościowych myśli.

Obowiazkowa książka, wiele wartościowych myśli.

Zobaczyłem gdzieś reklamę tej książki. Zaintrygowała mnie okładka i opis. Znałem autora Christopha Drössera, z popularnonaukowych książek dla młodzieży o matematyce i fizyce. Tym razem w książce 100 dzieci. Świat w liczbach i ciekawostkach postanowił opowiedzieć młodemu czytelnikowi o świecie, wykorzystując dane i statystyki. Miałem nieco inne wyobrażenia o niej, zanim do mnie przyszła i ją otworzyłem. Spodziewałem się nieco innego ujęcia. Bardziej graficznego niż tekstowego. W każdym razie sam pomysł jest banalny i świetny. Opowiedzmy o tym, jak wygląda współczesny świat tworząc hipotetyczną wioskę składającą się z setki dzieciaków.
[...]
całość:

Poznajcie dzieci z całego świata. Z Europy, Azji, Afryki... Dzieci, które chodzą do szkoły, mieszkają w mieście, albo bezpośrednio nad morzem, w slumsach lub na ulicy. Dzieci które mają w domu rowery, oraz te które nie mają w domu prądu.

To książka bardzo uświadamiająca, myślę, że nie tylko młodzi czytelnicy, ale również my, dorośli nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego znajdziemy z tego co znajdziemy na kartach tej pozycji. A przedstawia cała dziecięcą społeczność, religie jakie wyznają, języki, którymi mówią, warunki w jakich żyją, ich zainteresowania, czy sytuacje rodzinne. Te wszystkie informacje mają charakter statystyk, przedstawionych w bardzo przystępny sposób i urozmaiconych infografikami, by jeszcze lepiej je zobrazować młodemu czytelnikowi.

Myśląc o dzieciach nie zdajemy sobie sprawy z tego co dotyka tych najmłodszych obywateli świata, patrzymy raczej przez pryzmat własnego podwórka, kraju, podczas gdy na na całym globie dzieje się wiele złego. Tematy poruszane w tej książce mogą zaskoczyć, ale i zasmucić, bo chociaż są to ciekawostki, to jednak wyciągają one na światło dzienne biedę i ludzkie dramaty, których ofiarami są dzieci.

Lektura tej książki była fascynująca, pozwala docenić to co mamy i otwiera oczy na potrzeby innych.

"Na Ziemi mieszka około siedmiu i pół miliarda osób, w liczbach: 7 500 000 000. Niecałe dwa miliardy z nich to dzieci w wieku poniżej 15 lat."

Tak zaczyna się przepełniona liczbami książka "100 dzieci", której autorem jest Christoph Drösser.

Na przykładzie wioski, tworzonej przez 100 dzieci reprezentujących dzieci z całego świata, mamy okazję poznać jak różnorodni jesteśmy i jak różne są nasze środowiska.

I tak z książki dowiemy się, że na 100 dzieci aż 56 pochodzi z Azji, 13 mówi po chińsku, 21 nie ma w domu prądu, 16 nie ma butów, 33 ma psa, 75 nie potrafi pływać a 52 padło ofiarą przemocy w ciągu ostatniego roku.

Oprócz ciekawostek odnośnie zamieszkania, używanego języka, podziału płci czy wyznawanej wiary, znajdziemy tu również zagadnienia, które często są trudne, jak np. mieszkanie na ulicy, brak dostępu do wody czy pożywienia, czy wspomniana przemoc.

To książka, która w prosty sposób przybliża naszym dzieciom życie ich rówieśników na całym świecie. Odniesienie do liczby 100 ułatwia uzmysłowienie sobie jak wielka grupa reprezentuje dane zagadnienie. Dodatkowo pod każdym nagłówkiem umieszczono 100 kropek, i zakolorowano tyle, ile umieszczono w nagłówku, co pozwala jeszcze lepiej zrozumieć jak duża jest grupa danych dzieci.

Oprócz faktów liczbowych do każdego zagadnienia dodano krótki opis, wyjaśniający temat, np. dlaczego 5/100 dzieci mieszka na ulicy oraz czym się zajmują (nierzadko handlem narkotykami),dlaczego mieszkanie bezpośrednio nad morzem nie zawsze jest sielanką, lub co oznacza, że 10 dzieci pracuje (co to za prace i w jakich warunkach).

To raczej propozycja dla starszych dzieci czy młodzieży, właśnie że względu na te trudne treści. Myślę że także dla dorosłych bo pozwala zastanowić się nad tym co posiadamy i docenić to w jakich warunkach żyjemy.

Statystyka w książkach dla dzieci może być naprawdę fascynująca, a wykorzystywana do zapewnienia ciekawej formy prezentowania danych o dziecięcej różnorodności może naprawdę wydać się atrakcyjną dziedziną nauki – i kto wie, może jakiś młody czytelnik zapała do niej miłością. Gdybym miała pod ręką takie książki, jak „100 dzieci” to z pewnością wcześniej odkryłabym, że statystyka może być świetną towarzyszką w życiu zawodowym.

Christoph Drösser w „100 dzieci” w przystępny sposób opowiedział o tym, jak różne życie mają dzieciaki na całym świecie. Dane ujął w sześciu rozdziałach – kim jesteśmy, jak mieszkamy, z kim mieszkamy, jak spędzamy czas, jak się mamy i czego się uczymy. Wbrew pozorom nie tylko opisał, ile dzieci posiada daną cechę, ale poruszył wiele istotnych społecznie tematów: ubóstwa, braku dostępu do edukacji, trudnych sytuacji rodzinnych, wojny, dostępu do czystej wody, prądu czy innych dóbr podstawowych.

To ciekawa podróż po całym świecie, pokazująca, że każdy jest inny, każdy ma też jakieś problemy z którymi się musi w życiu mierzyć. To przyjemna lektura do samodzielnego i wspólnego czytania, w której autor zwraca się bezpośrednio do młodego czytelnika, źródło inspirujących tematów do rozmów, wsparcie w pokazaniu, że matematyka jest istotna i warto jej się uczyć i umieć prawidłowo ją wykorzystywać. Ciekawym i ułatwiającym zrozumienie omawianych liczebności rozwiązaniem jest system kropkowy, który idealnie obrazuje to, o czym się czyta.

Ilustracje Nory Coenenberg mają głównie formę miniaturową i stanowią jedynie drobne uzupełnienie dla treści. Całość prezentuje się ciekawie i z pewnością przykuwa uwagę okładką i wyklejkami pełnymi dzieciaków.

To ciekawa lekcja o świecie, którą warto odbyć.

• 0 ZaKupki
  • Dziecięce