Dziwnologia. Odkrywanie wielkich prawd w rzeczach małych

Okładka książki Dziwnologia. Odkrywanie wielkich prawd w rzeczach małych Richard Wiseman
Okładka książki Dziwnologia. Odkrywanie wielkich prawd w rzeczach małych
2010-07-14
2015-09-04
978-83-7414-798-9
Jacek Konieczny
horoskop miłość kłamstwo przypadek analiza

Nie wciągnęła mnie. Tyle starań i pseudo badań by udowodnić, że jesteśmy jacy jesteśmy.

Kilka lat temu czytałem to w postaci papierowej i bardzo mi się podobało, a ponieważ trafiłem na wyprzedaży na audiobooka za 5 złotych więc postanowiłem sobie to przypomnieć. I znów mi się podobało.

Trochę to jest dla miłośników "Pogromców mitów" czyli tych, których fascynuje naukowe badanie rzeczy, które na pierwszy rzut oka są śmieszne. Tyle, że tym razem chodzi o badania społeczne i socjologiczne. Jednak to byłoby spłycanie tego tematu bo pod tą zabawną i kolorową kołderką jest tu wiele bardzo ważnych i praktycznych zagadnień. Kto nie chciałby potrafić odróżnić kłamcy od człowieka mówiącego prawdę? Ja bym chciał. Okazuje się, że nie ma na to przepisu, ale można znacząco zwiększyć swoje szanse. Kto nie chciałby wiedzieć jak skutecznie poderwać dziewczynę/faceta? Ja bym chciał. Okazuje się, że i tu można znacząco zwiększyć swoje szanse. Do tego okazuje się, że kobiety o wiele gorzej niż faceci identyfikują to co dla przeciwnej płci będzie atrakcyjne (to jest jedno z większych zaskoczeń!). I w ogóle w wielu praktycznych sytuacjach możemy zastosować wiedzę z tej książki.

Jako bonus: poznacie najśmieszniejszy dowcip na Świecie! Naprawdę! Mały spoiler: czy nie wydaje się wam, że Polacy śmieją się z innych rzeczy niż Japończycy a ci jeszcze z czegoś innego niż Nigeryjczycy? Nie jest więc wykluczone, że najśmieszniejszy dowcip na Świecie jest średnio najśmieszniejszy...

Tytułowa dziwnologia to zbiór badań i eksperymentów dających odpowiedzi na dość nietypowe pytania. Lekki i przystępny język pozwala cieszyć się tym popularnonaukowym zbiorem historii bez znudzenia. Część z eksperymentów jest dość oczywista, niektóre znane, ale zdarza się też dowiedzieć czegoś nowego i całkiem zaskakującego.

Zbiór interesujących doświadczeń podanych w lekkiej i przyjemnej formie. Nic przełomowego, co nie zmienia faktu, że można z tą książką spędzić miło czas i jednocześnie zdobyć kilka ciekawostek na wzbogacenie niezobowiązującego small talku. Polecam w formie audiobooka.

RECENZJA W 5 ZDANIACH:
Ciekawe zagadnienia naukowe, jakkolwiek byłyby niecodzienne, podane w bardzo przystępny sposób. Książka uczy, śmieszy i nie raz daje do myślenia. Zagadnienia przedstawione w książce, choć banalne, przekładają się na ważne aspekty życia codziennego - empatię do innych, wierzenia religijne i polityczne, pracę i życie w społeczeństwie. Ale najciekawsze są pierwsze rozdziały, mówiące o astrologii i jej (bez)sensie. Szkoda, że podręczniki nie są pisane w tak fajny sposób!

RECENZJA W 5 ZDANIACH:

'' Śmierć jako forma zachowania społecznego ''

Prosto wręcz łopatologicznie , za to z dość śmiałym humorem napisana książka z pogranicza ludzkich zachowań , manipulacji nimi i skutków tych manipulacji . Autor przeprowadza różne dziwne eksperymenty . Wprawdzie są one ciekawe , ale nieraz i nie dwa zastanawiałam się '' po co '' ? W końcu do czego przyda mi się informacja po ilu sekundach kierowcy z różnych krajów zaczynają używać klaksonu , na kogoś kto stoi przed nimi i nie zamierza ruszać blokując ruch ? Albo że naukowo stwierdzono iż po rozżarzonych węglach można przejść nie więcej niż 4,5 metra ? Z dowcipami które jakoby są śmieszne też miałam kłopot , bo ten niby najśmieszniejszy nie śmieszył mnie nic a nic . Autor wręcz wyśmiewa astrologię i pokazuje jak '' mądra '' wróżka potrafi dopasować horoskop do każdego delikwenta . Ale są też i poważne tematy i badania , chociaż dla mnie już w większości znane z innych publikacji . Jak na przykład te o bodźcach podprogowych , czy o tym jak piszemy na czole literkę '' D '' . Albo czy imię wpływa na osobowość człowieka który to imię nosi i jak determinuje jego zachowania . Sporo jest też o psychologii kłamstwa i o tym że ładniejszym łatwiej w życiu , o czym ma świadczyć doświadczenie wykazujące ze nawet przestępcy bardziej urodziwi dostają mniejsze wyroki za to samo przestępstwo niż ci którym natura urody poskąpiła . Książka na pewno nie nudzi . Doświadczenia i ich interpretacje sypią się jak z rękawa , jednak w moim odczuciu to wszystko tak mało poważnie . Bardziej w formie amatorskich ciekawostek niż poważnych naukowych eksperymentów . Reasumując , przeczytać można , ale bez zbytniego parcia na konieczność .

'' Śmierć jako forma zachowania społecznego ''

Jakie czynniki psychologiczne stoją za tym, że niektórzy ludzie zdają się bardziej skłonni uwierzyć kłamstwom, horoskopom, iluzjonistom i spirytystom. Czy nasze daty urodzin, imiona, lub nazwiska mają realny wpływ na nasz bieg życia? Czy fakt, iż postrzegamy siebie jako pechowców, bądź szczęściarzy, może być przyczyną braku powodzenia, albo kolejnych "uśmiechów losu"? Co decyduje o naszych prospołecznych, bądź aspołecznych zachowaniach? Dlaczego zakochujemy się "od pierwszego wejrzenia"? Z czego i dlaczego najchętniej się śmiejemy?...

Na te i na wiele innych pytań odpowiada w swej książce psycholog Richard Wiseman. Autor opierając się o szeroko zakrojone badania i analizy swoich kolegów "po fachu", oraz przeprowadzając własne eksperymenty społeczne i socjologiczne, wykazuje, jak z pozoru nieznaczące - bądź traktowane z przymrużeniem oka - elementy otaczającej nas rzeczywistości, uruchamiając mechanizmy tkwiące w głębi naszej psychiki i wykorzystując nasze uwarunkowania biologiczne, wpływają na najważniejsze aspekty naszego życia i "modelują" nasze zachowania.

Wiseman pisze z humorem a wyniki jego eksperymentów przynoszą zaskakujące - a czasem nawet zatrważające - rezultaty i wnioski na temat naszych zachowań i natury. Bardzo dobra publikacja, "otwierająca oczy" na kilka interesujących kwestii z dziedziny psychologii, odnoszących się do naszych postępków, poglądów i podejmowanych decyzji. Jedyne, co rozczarowuje, to wynik badań nad najśmieszniejszym dowcipem świata. Ten, który się nim okazał zupełnie mnie nie bawi... co, jak dowodzi w niniejszej książce Wiseman, mówi dużo o specyfice mojego poczucia humoru, lub jego braku. Polecam!

Badania psychologiczne z zakresu codzienności, zwyczajnych ludzi. Przeczytałam jednym tchem, bo było to dla mnie ciekawe.

Dla fanów ciekawych psychologicznych eksperymentów. Przyciąga do psychologii, choć stawia ją w "dziwnym" świetle. Przysiadając do tej książki miejsce na uwadze, że niektóre z owych "śmiesznych" eksperymentów to klasyczne badania, na których opierają się ważne teorie. No może oprócz tego o Monty Pythonowskim najśmieszniejszym żarcie na świecie!

Lekko i przystępnie napisana książka. Dużo ciekawych eksperymentów psychologicznych z dziedzin, którymi "poważna" psychologia zajmuje się mniej chętnie.

• Audiobooki
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Dziwnologia. Odkrywanie wielkich prawd w rzeczach małych