Dziwnologia. Odkrywanie wielkich prawd w rzeczach małych

Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Wydawnictwo: W.A.B.
Quirkology. How We Discover the Big Thruths in Small Things
978-83-7414-798-9
literatura faktu
Pistacia

Czytasz czasami horoskopy? Spokojnie, nie ma się czego wstydzić - to samo robi codziennie sto milionów Amerykanów, a sześć milionów było gotowych zapłacić astrologowi za analizę swojej osobowości. Obrazu dopełnia jeszcze Ronald Reagan, konsultujący ze znawcą tajemnych wpływów nieba daty swoich wystąpień i rozkład lotów Air Force One. Richard Wiseman stawia pytanie: czy to naprawdę działa?...

Richard Wiseman stawia pytanie: czy to naprawdę działa? Czy istotnie data ich urodzin lub dzień założenia firmy może być kluczowy dla przyszłości człowieka albo przedsiębiorstwa?

To tylko jeden z problemów, którymi zajmuje się autor Kodu szczęścia. Analizuje także fenomen kłamstwa (czy na pewno potrafimy rozpoznać oszusta?), sekrety przesądów (czy mają jakieś uzasadnienie?), zagadnienia psychologii decyzji (co wpływa na nasze wybory?), różnice między naszymi deklaracjami i zachowaniami (kiedy idą w parze?) oraz próbuje ustalić, jaki jest najśmieszniejszy dowcip na świecie (może to jeden z tych, które znasz?)

Przytacza wyniki bardzo wielu eksperymentów, w tym także własnego pomysłu. Jeden z nich miał rozstrzygnąć, czy istnieje miłość od pierwszego wejrzenia oraz jak najlepiej kogoś poderwać.

mag | 2010-11-01
Przeczytana: 2010 rok

Ilu ludzi potrzeba do wzbudzenia meksykańskiej fali? Czy cytryna wzbudza sympatię, a cebula może być głupia, grzyb natomiast ma aspiracje na karierowicza? Czy istnieją mechanizmy, które rządzą szybkimi randkami i ogłoszeniami towarzyskimi? Czy poczucie humoru może mówić o procesach zachodzących w najgłębszych zakamarkach naszego umysłu? Jak to zbadać, zmierzyć, czy poważni naukowcy zajmują się takimi przyziemnymi rzeczami? Otóż tak, zajmują się, a dziedzina, która wykorzystuje metody naukowe do zgłębiania osobliwych aspektów ludzkiego życia została nazwana dziwnologią.
Richard Wieseman już od ponad dwudziestu lat zajmuje się badaniem obszarów wcześniej omijanych przez główny nurt nauki. Jest specjalistą od psychologii oszustwa oraz praktykującym iluzjonistą. „Dziwnologia” to książka, w której naukowiec zgromadził i opisał swoje przygody i eksperymenty oraz umieścił analizę swych oryginalnych badań. Jego celem było spopularyzowanie tej, jakże niecodziennej gałęzi nauki. Czy mu się...

Justyna_78 | 2013-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Po "Paranormalności" przyszedł czas na "Dziwnologię". Mniej zaskakujących faktów niż w poprzedniej pozycji tegoż samego autora ale było równie ciekawie. Autor przeprowadził liczne eksperymenty i przyjrzał się eksperymentom wcześniej przeprowadzonym, by spojrzeć na świat społeczny z innej perspektywy. Okazuje się, że "zgłęnianie nawet błahych zagadnień przynosi ważne odkrycia."
Jeśli jesteście ciekawi jaki jest najśmieszniejszy żart na świecie, w jaki sposób astrlogowie przewidują przyszłość, jak odróżnić kłamstwo od prawdy, czy faktycznie niektóre domy są nawiedzone przez duchy, jak twoje imię, data urodzenia a nawet inicjały mogą wpływać na twoje życie, komu udzielamy najchętniej pomocy, czy ludzie wykonujący zawód clowna naprawdę są zabawni i mają wesołe życie, jak fizjonomia naszej twarzy wpływa na odbiór przez innych, co o twojej osobowości mówi typ wybieranych przez ciebie kartek świątecznych i wiele, wiele innych ciekawych faktów, koniecznie sięgnijcie po...

mrsantares | 2013-04-03
Przeczytana: 2010 rok

Autor w przedziwnych badaniach porusza kwestie altruizmu, psychologii podobieństw, oszustw i manipulacji. Jak rozpoznać kłamcę, nie dać się oszukać i naciągnąć na promocje w marketach, w telewizji i na ulicy. Dlaczego słuchając muzyki klasycznej sięgamy po droższe wina i dlaczego atrakcyjność wzrasta przy rozmowie o podróżach na wysoko zawieszonym moście nad rwącą rzeką.

Mnóstwo, mnóstwo szalenie ciekawych i prześmiewczych eksperymentów, które wbrew swojej niedorzeczności znajdują odzwierciedlenie w codziennym życiu i potwierdzają popularne opinie. Ujawnia zaskakująco powszechne zachowania, jak wielki wpływ na postawy innych ludzi ma zwykła nalepka na samochodzie i dlaczego wyjątkowo często podchodzimy do kas ekspresowych mając więcej niż dziesięć produktów w koszyku. Przypomina o tym, że śmiech przedłuża życie i może zbliżać narody. Ujawnia złożoność ludzkiej psychiki i łatwość ulegania sugestiom i oczekiwaniom środowiska, w którym człowiek żyje.

Nareszcie dowiedziałam się,...

BartłomiejNieBartosz | 2015-04-06
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Bardzo dobra książka dla osób interesujących się psychologią społeczną i socjologią.
Jest przepełniona najdziwniejszymi eksperymentami, ciekawostkami i zabawnymi anegdotami ze świata zwariowanych naukowców.

Autor w praktyce wskazuje: najbardziej efektywny sposób grania na giełdzie, wpływ gwiazd i imienia na nasze życie czy częstotliwości modlenia się na jego długość. Podpowiada jak rozpoznać kłamcę, jakie dowcipy najbardziej śmieszą kobiety, jakie mężczyzn, oraz jaki wpływ na wynik wyborów prezydenckich w historii USA miała częstotliwość mrugania kandydatów. Oraz, wiele, wiele więcej.

Jedyną wadą książki jest fakt, że zawiera tak dużo ciekawostek, iż trudno je wszystkie zapamiętać. A uwierzcie mi, będziecie chcieli zapamiętać je wszystkie ;)

Kiriza | 2013-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2013

Zapoznawałam się po kawałku, przez ileś dni.
Książka pełna różnorodności. Wydaje się, że w innych krajach mają forsę na prowadzenie badań nad niepoważnymi sprawami.
Ale kiedy zdać sobie sprawę ile osób wydaje mnóstwo pieniędzy na chociażby horoskopy czy wróżki, to dobrze, że ktoś spojrzał na te zagadnienia od bardziej racjonalnej strony.
Wzięcie daty urodzenia seryjnego mordercy i zgłoszenie się po horoskop podając ją jako własną. Czy wydrukowanie przygotowanego przez maszynę horoskopu innego przestępcy i ogłoszenie, że za darmo wyśle się ochotnikom.
Te horoskopy różniły się całkowicie od tego co powinny gwiazdy wspomnieć o tych dwóch osobnikach. A gotowość przyznania się do trafności tego drugiego opisu zgłaszali prawie wszyscy. W podsumowaniach stwierdzono , że dzięki ogólnikom i pochlebstwom łatwo się dopasować do horoskopu. Zresztą nawet w zakresie horoskopów było znacznie więcej badań.
Można się dowiedzieć, że kaczka jest najśmieszniejszym zwierzęciem wedle narodów...

RudyMadzik | 2013-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2013

"Dziwnologia, czyli odkrywanie wielkich prawd w rzeczach małych" jest pozycją obowiązkową dla osób, które z fascynacją starają się zgłębić tajniki nawet takich prozaicznych czynności, jak parzenie herbaty.
Na pewno większość z nas przynajmniej raz w swoim życiu zadała sobie pytanie: "Czy z horoskopów naprawdę możemy dowiedzieć się co nas spotka?", "Czy w dzisiejszym świecie liczy się tylko to, jak wyglądamy?", albo "Czy możemy odczuwać obecność duchów?". Ta książka odpowiada na wiele nurtujących nas zagadnień, ale również i na takie, na które nawet byśmy nie wpadli. Z każdą kolejną stroną czytelnik dowiaduje się o zaskakujących mechanizmach sterujących społeczeństwem.
Z ulgą stwierdziłam, że książka psychologiczna wcale nie musi być nudna. Wręcz przeciwnie, były momenty, w których chichotałam pod nosem oraz takie, w których ciężko było mi się oderwać od tekstu. Autor ma dystans do siebie i do otaczającej go rzeczywistości. Książkę czyta się lekko i przyjemnie. Napisana jest...

Raphillus_Anem | 2016-09-05
Przeczytana: 05 września 2016

Książka stanowi opis zbioru badań psychologicznych, stanowiących próbę zmierzenia rzeczy na pozór niemożliwych do zamknięcia w jednostce miary. Wiseman zwraca uwagę na różne korelacje, zauważone podczas badań statystycznych, a następnie stawia i argumentuje interesujące tezy mówiące dlaczego jest tak, a nie inaczej.

W czasach gdzie ludzie z dostępem do nieograniczonej wiedzy wciąż zawierzają w przesądy, wróżby i bożków, książki jak ta pełnią szczególną rolę. Mogą pomóc w uwolnieniu się z rozumowania opartego na wyuczonych schematach, a przede wszystkim odnaleźć się w świecie "przeładowania sensorycznego". Obawiam się niestety, że osobom, która ta książka mogłaby najbardziej pomóc, przechodzi obok nosa niezauważona.

Wszystkim humorystom chcącym poznać statystycznie najśmieszniejszy dowcip, oraz wszystkim tym, którzy zdrowy rozsądek stawiają przed zjawiskami nadprzyrodzonymi, gorąco polecam "Dzwinologię" Richarda Wisemana. Całej reszcie może się nie spodobać. Warto się jednak...

Krzysztof_g | 2013-10-07

Nie sądzę, aby jakakolwiek dziedzina życia, którą da się zbadać za pomocą odpowiedniej metodologii miała należeć do "dziwnologii". Kiedyś obserwacje bakterii pod mikroskopem były tylko zabawą, dopóki nie doszły do tego odpowiednie idee w odpowiednim czasie. Książka przypadła mi do gustu bo sam zastanawiam się nad takimi rzeczami jak: kolor liter i cyfr, rozkład pasażerów w autobusie czy stworzenie uśrednionego ideału piękna ;) Pozycja jak najbardziej inspirująca, choć w wielu wypadkach trzeba popatrzeć na wnioski z eksperymentów z przymrużeniem oka.

Calamitas | 2014-09-14

Rewelacyjna książka!!! Richard Wiseman z pasją opisuje to, czemu poświęca się nie tylko zawodowo. Świetna i niezwykle udana próba popularyzowania nauki przez przedstawianie tych jej aspektów, które w sposób niemalże namacalny łączą się z naszą codziennością. Kopalnia informacji mądrych, ciekawych i często przezabawnych, choć niezmiennie prawdziwie opisujących nas samych. A część o humorze - bezcenna.

Florianf | 2015-02-07

Dużo interesujących eksperymentów i ułożone w logiczną całoś. Felerem tej książki jest to, że autor ma wiele z celebryty i bardzo sam siebie promuje. To przybiera niesmaczne formy na dłuższą metę.