Matematyka. Daj się uwieść!

Okładka książki Matematyka. Daj się uwieść! Christoph Drösser
Okładka książki Matematyka. Daj się uwieść!
Christoph Drösser Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Der mathematik - verführer Zahlenspiele für alle Lebenslagen.
Wydawnictwo Naukowe PWN
2011-03-01
2011-03-01
978-83-01-16557-4
Grzegorz Kowalski
matematyka nauka społeczeństwo

Książka nie tylko dla matematyków a przede wszystkim dla zwykłych ludzi. Nie trzeba znać się zbytnio na matematyce by coś z niej wynieść.

Bardzo fajnie mi się ją czytało. Historie które autor tam przedstawia są ciekawe i pouczające. Dobra książka by poszerzyć swoje horyzonty.

Pozycję warto polecić każdemu, a zwłaszcza tym, którzy mają awersję do wszystkiego co jest związane z królową nauk, ponieważ autor z użyciem kilku prostych opowiadań, przekonuje nas do swojej tezy, czyli że "matematyka nie jest taka straszna jak ją malują". Pokazuje przy tym niezwykłą użyteczność tego co mogło jeszcze w czasach szkolnych, wydać się komuś nieużyteczne lub pozbawione sensu.
Nie od dziś wiadomo, że dobrze można opanować jakieś zagadnienie tylko wtedy, kiedy jest ono przekazane w klarowny i interesujący sposób.

Bardzo ciekawa książka napisana w przystępny sposób. Szczerze polecam. Zaawansowanych technik się z niej nie dowiemy, ale kilka fajnych sztuczek w niej jest, np jak obliczyć zasięg naszego wzroku aż po horyzont...

Bardzo dobra książka. Myślę, ze każdy kto choć raz był na kółku matematycznym powinien ja przeczytać. Z pewnością zainteresuje matematyką i wciągnie w rozwiązywanie zadań, ale tylko tych, którzy matematykę już lubią.

Sama idea bardzo ciekawa jednak zbyt wielkie rozreklamowanie wywołuje pewien niedosyt po przeczytaniu.
W kilku ciekawych opowiadaniach zawarte są zarówno dość proste jak i skomplikowane problemy, które autor postarał się w łatwy sposób wyjaśnić.
Same problemy są dość ciekawe jednak nie sądzę żeby zachęciły one do matematyki osoby jej nielubiące.

Niestety autor nie ustrzegł się błędów natury matematycznej.
Gdy spojrzymy na ostatnią stronę stronę tekstu zobaczymy podane przez autora teksty z których korzystał, niestety zaczerpną pomysły opowiadań z tekstów innych autorów, a więc nie jest dość oryginalny jak dla mnie :)

Jednak polecam książkę wszystkim którzy mają trochę wolnego czasu i ochotę poznać kilka ciekawych problemów matematycznych.

Niestety autor nie ustrzegł...

Ciekawa matematyka:) Przyznam, ze dowiedziałem sie wielu rzeczy. Lubie i polecam!

Coś dla miłośników matematyki - oraz dla osób, które jej totalnie nie nawidzą. Ciekawa, mądra i wciągająca! Zdecydowanie polecam ;D

Dużo błędów. Brak wyjaśnień w rozwiązaniach. jakoś mnie nie uwiodła, aczkolwiek w pracy siedzieliśmy trochę na zadaniem z kurami i pługami śniegowymi :)

Książka wydawała się z pozoru niesamowicie ciekawa, recenzje określały ją jako "ludzka twarz" matematyki, może i faktycznie przykłady zostały dobrane z życia, ale nie zostało to podane w formie przystępnej dla matematycznych laików. Chcąc zrozumieć zamiary autora trzeba się bardzo skupiać, ewentualnie liczyć sobie wszystko zgodnie ze wskazówkami na luźnej kartce (lub w pamięci jeżeli ktoś ogarnia takie liczby) co bardzo wytrąca z toku czytania. Niestety tylko przeciętnie chociaż zapowiadała się o wiele lepsza.

I znów sprawdza się przysłowie: "Nie oceniaj książki po okładce". Większość z nas widząc słowo MATEMATYKA reaguje negatywnie. Dlaczego? Trudno powiedzieć. Autor tej krótkiej, acz ciekawej książki pokazuje nam, że matematyki nie należy się bać. Trzeba się z nią zaprzyjaźnić, gdyż stety, niestety jesteśmy z nią związani, powiązani i jakkolwiek to nie nazwać jest wszędzie.

Christoph Drosser pokazuje na prostych, codziennych sytuacjach, że ten znienawidzony przez wszystkie pokolenia przedmiot ma nie tylko bogatą historię i pochodzenia, ale również "wnętrze"!

• Popularnonaukowe
  • Matematyka
  • Naukowe
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Matematyka. Daj się uwieść!