978-83-01-16859-9
poradnik, przewodnik, ciekawostki
poradniki
Ag2S

Czy to prawda że... Czy komary mogą przenosić AIDS? Czy papierosy light są mniej szkodliwe? Czy karaluchy przeżyłyby wojnę atomową? Czy ziewanie jest wynikiem braku tlenu? Oryginalne, a często zaskakujące pytania stawiane przez dociekliwych czytelników autorowi bestsellerowej serii popularnonaukowej DAJ SIĘ UWIEŚĆ, nie mają końca. Odpowiedzi Christopha Drössera kryją w sobie rozwiązanie...

Czy to prawda że...
Czy komary mogą przenosić AIDS?
Czy papierosy light są mniej szkodliwe?
Czy karaluchy przeżyłyby wojnę atomową?
Czy ziewanie jest wynikiem braku tlenu?

Oryginalne, a często zaskakujące pytania stawiane przez dociekliwych czytelników autorowi bestsellerowej serii popularnonaukowej DAJ SIĘ UWIEŚĆ, nie mają końca. Odpowiedzi Christopha Drössera kryją w sobie rozwiązanie niejednej naukowej zagadki. Na każde pytanie odpowiada, starając się uzasadnić zakładaną „prawdę” albo „nieprawdę”, z wykorzystaniem aktualnego stanu wiedzy w wybranych dziedzinach.

Ta książka jest zbiorem zadziwiających prawd, półprawd i legend ostatnich 10 lat.

Świetny przewodnik dla tych, którzy lubią zgłębiać tajemnice świata!

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/111323/czy-to-prawda-ze.html

W niegrubej książce skompresowano znaczną ilość twierdzeń, z których przydziałem do mitów lub prawd mamy problem w życiu codziennym. Autor każde z nich konkretnie uzasadnia, podaje przykłady, argumenty, prace badawcze. Ja bardzo lubię w ten sposób podaną wiedzę wyplewioną ze zbędnych słów. Pan Christoph narobił mi smaczek na więcej.
Książka jest ciekawa i zaskakująca, w 100% zwalcza nudę.

aleksnadra | 2012-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2012

Wszyscy zadajemy pytania ale nie zawsze otrzymujemy rzetelne odpowiedzi. Niektóre mity odnośnie np. Coca- coli czy naszego organizmu trwają niezmiennie od kilkunastu lat. Nikt do tej pory nie podjął się zebrania ich wszystkich w jednej książce i nie zaspokoił naszej ciekawości . Jest jeden człowiek, który się na to odważył, to Christoph Drösser. Urodził się w 1958 r. i jest redaktorem działu naukowego tygodnika "Die Zeit" , dla którego w roku 1997 powołał do życia kolumnę "Zgadza się?", na podstawie której powstała książka "Czy to prawda, że...". W 2005 r. został wybrany Dziennikarzem naukowym roku.

"Czy to prawda, że..." to zbiór zadziwiających prawd, półprawd i legend ostatnich dziesięciu lat. Pytania są oryginalne a często naprawdę zaskakujące. Są różnorakie, czasem zabawne a czasem bardzo poważne. Odpowiedzi natomiast zawsze są przemyślane i sprawdzone.
Christoph Drösser odpowiada na nie, starając się uzasadnić zakładaną "prawdę" lub "fałsz" i wykorzystuje aktualną wiedzę w...

MadziaR | 2012-02-05
Przeczytana: 03 lutego 2012

Christoph Drosser w swojej książce "Czy to prawda, że..." wyjaśnia nawet najbardziej dziwne pytania. Cała ta wiedza jest podana w lekkiej formie co jest dużą zaletą, bo dzięki temu czyta się z przyjemnością.
Dodatkowo pomiędzy pytaniami co kilka stron są humorystyczne rysunki odnoszące się do treści.
"Czy to prawda, że..." to książka dla każdego, kto chce znaleźć odpowiedź na nurtujące go pytania. To także kopalnia wiedzy dla uczniów. Warto po nią sięgnąć, polecam.

miqa | 2012-03-04
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 27 lutego 2012

Christoph Drösser to znany niemiecki pisarz, redaktor działu naukowego „Die Zeit”. „Czy to prawda, że..” to jego najnowsza książka, która „jest zbiorem zadziwiających prawd, półprawd i legend ostatnich dziesięciu lat.” Dziś, mam okazję przybliżyć Wam tę wyjątkową pozycję, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.

Język jest prosty w odbiorze, jednak z nutką naukowego i pouczającego wydźwięku. Z początku książki stworzona została alfabetyczna lista zagadnień, co ułatwia poszukiwanie, tego, które najbardziej ciekawi. Muszę także wspomnieć o okładce, w którą mogłabym się wpatrywać godzinami – jest po prostu prześliczna. Na szczęście jeśli chodzi o oprawę graficzną to wnętrze również cieszy oko, głównie dzięki zabawnym ilustracjom w formie komiksu.

„Świetny przewodnik dla tych, którzy lubią zgłębiać tajemnice świata!” Moja odpowiedź: zdecydowanie prawda!

W książce zostały poruszone 272 zagadnienia. Autor odpowiada prawda lub nieprawda na dane pytanie, po czym opierając...

Klaudyna Maciąg | 2012-02-09
Przeczytana: 27 stycznia 2012

Czy jesteście ciekawi świata? Lubicie odkrywać i dociekać, uczyć się z przyjemnością i poznawać ciekawostki? Chcecie się rozwijać, lepiej żyć albo błyszczeć w towarzystwie? Jeżeli tak - koniecznie sięgnijcie po książkę 'Czy to prawda, że...'!

Uhonorowany tytułem "Dziennikarza naukowego roku" Christoph Drösser na bazie prowadzonej przez siebie rubryki "Zgadza się?" w piśmie "Die Zeit", wydał w 2010 roku publikację, zawierającą "najbardziej pasjonujące prawdy, półprawdy i legendy ostatniego dziesięciolecia". Autor opierając się na wiedzy naukowej, stara się rozwiać wątpliwości czytelników, obalając słynne mity albo znajdując potwierdzenie dla pewnych tez. Pytania nadsyłane przez dociekliwych bywają zaskakujące, szokujące, dziwne i zabawne. Dlatego lektura książki Drössera jest prawdziwą przygodą!

Nigdy nie przypuszczałam, że taka niepozorna książeczka odkryje przede mną tajemnice świata nauki i techniki, kuchni, sportu, motoryzacji, geografii i właściwie wszelkich możliwych...

lillithu | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Prześmieszna i ciekawa książka, rozwiewająca niektóre z nurtujących mnie wątpliwości jeszcze z czasów dzieciństwa :) Autor w logiczny sposób (i czasami wręcz prześmiewczy, co wyjątkowo przypadło mi do gustu) obala niektóre z mitów które wpaja się dzieciom od maleńkości bez zastanowienia czy faktycznie są prawdziwe i realistyczne. Polecam, bardzo fajna i lekka lektura, ostrzegam tylko że mocno wciągająca ;)

mama_trojki | 2012-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Człowiek to istota pytająca. Co do tego nie ma wątpliwości. Oczywiście najwięcej pytań zadajemy w dzieciństwie, ale i niejeden dorosły może "pochwalić się" ciągłymi: a dlaczego? a po co? a jak? a czy to prawda? a kto? a gdzie? a z kim?

Z niektórymi pytaniami problemu nie ma, bo i odpowiedź jest jasna, i prosta. Ale co w przypadku, kiedy odpowiedź jest zbyt skomplikowana, albo... w ogóle się jej nie zna? Wtedy najlepiej sięgnąć po książkę Christophera Drössera "Czy to prawda, że..."

Christopher Drösser to niemiecki pisarz i dziennikarz, który w swojej książce zebrał całkiem sporą ilość zadziwiających, czasem wręcz śmiesznych pytań, ciekawostek i zagadnień, i na podstawie aktualnej wiedzy naukowej, udzielił na nie odpowiedzi. Rozwiał tym samym szereg wątpliwości, potwierdził wiele tez bądź też obalił stereotypowe myślenie i mity, które do tej pory miały się całkiem dobrze. Książka dotyka bardzo szerokiej tematyki życia codziennego, dając przy tym wiedzę z wielu dziedzin. I dlatego...

evelinn | 2015-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2015

Zabawna, wciągająca lektura, przeczytałam ją jednym tchem. Napisana lekkim, przystępnym językiem. Sama formuła pytań i odpowiedzi bardzo mi odpowiadała. Poruszone w książce mity były bardzo interesujące, niekiedy odpowiedź bardzo mnie zaskoczyła. Bardzo dobrze, że autor powołuje się na badania naukowe i opinie specjalistów z danej dziedziny. Dociekania są naprawdę rzetelne, a przytaczana wiedza i publikacje wiarygodne - kilka z mitów mogłam ocenić z własnego zawodowego punktu widzenia i przyznaję, że autor nie mija się z prawdą. Pozytywnie oceniam również polskie wydanie, które jest na bardzo dobrym poziomie edytorskim i językowym.Podsumowując, polecam jako lekką, rozrywkową lekturę na letnie wieczory.

Cailleach | 2012-12-26
Przeczytana: 24 grudnia 2012

Książka na zasadzie pytanie - odpowiedź. Trochę przypomina wszelakie naukowe czasopisma. Niektóre pytania są dosyć głupie, za to inne całkiem ciekawe.
W czasie lektury dowiedziałam się, że parę stwierdzeń, które do tej pory uważałam za prawdziwe są zupełnie niezgodne z rzeczywistością jak np. że zwijanie języka nie jest kwestią dziedziczną.

Jeśli ktoś lubi ciekawostki naukowe to na pewno nie rozczaruje go ta lektura.

koszka | 2013-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2013, Ibuk
Przeczytana: 18 maja 2013

Bardzo nie podoba mi się przytaczanie wyników badań na zwierzętach. Na pewno książkę oceniłaby o wiele lepiej, bo kilka rzeczy w niej naprawdę mnie zaciekawiło, jednak za publikowanie (i być może zlecanie) badań na zwierzętach daję słabą ocenę.