Stary człowiek i pan Smith

Okładka książki Stary człowiek i pan Smith Peter Ustinov
Okładka książki Stary człowiek i pan Smith
Peter Ustinov Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki fantasy, science fiction
Klub Interesującej Książki
The old man and Mr Smith
Państwowy Instytut Wydawniczy
1993-01-01
1993-01-01
Zofia Zinserling

Bóg, doświadczywszy nietypowego raczej dlań zwątpienia (o ile w ogóle możemy o tym rozstrzygać),wzywa szatana, żeby wybrać się z nim w podróż i stwierdzić, jak też rozwinęła się ludzkość, którą stworzył. Spotykają się w Waszyngtonie, gdzie, niemal od razu stają się obiektem zainteresowania władz, a to za sprawą fałszywych banknotów, które Stwórca wyciąga z kieszeni w obliczu konieczności.

Trzeba zaznaczyć, że nie jest to Pan Bóg, do którego przywykliśmy. W jakim stopniu ma to związek z jego ludzką postacią, którą przybrał, trudno osądzać, w każdym razie jego wszechwiedza ograniczona jest chwilową pojemnością pamięci, a jego wszechmoc - chwilową dyspozycją. Okazuje się też być zaskakująco podatny na wpływy pana Smitha, czyli szatana.

W istocie, tych dwóch bohaterów jest ukazanych raczej jako starzy dobrzy znajomi, którzy mają co prawda przeszłość niepozbawioną zgrzytów, lecz w gruncie rzeczy są serdeczni i uzupełniający się. Pada wręcz kilkakrotnie sugestia, że obaj ściśle się uzupełniają, że wręcz istnienie jednego, warunkuje sens istnienia drugiego.

Trudno jakoś jednoznacznie określić tą powieść. Może jest bluźniercza, ale jest ono raczej natury teologiczno-dogmatycznej, nie rzuca się tak bardzo w oczy. Z pewnością człowiek zorientowany w temacie dostrzeże kilka takich punktów rozbieżnych z nauką Kościoła. A jednocześnie Autor prezentuje nam kilka głębokich, a wcale nieoczywistych prawd, jak np. te, że Bóg jest w istocie jeden i ten sam, we wszystkich religiach. Myślę, że tą wizję dobrze charakteryzuje filozofia deistyczna.

Moją uwagę zwróciły też portrety bohaterów trzecioplanowych, bardzo zróżnicowanych, z których każdy miał coś ciekawego do powiedzenia. Sądzę, że zamysłem Autora nie było sportretowanie Boga i szatana, lecz nas samych, ludzi, naszych czasów, w których, jak ubolewa (!) szatan, nawet występek stał się płytki, pozbawiony głębi, na sprzedaż. W istocie dziwny otrzymujemy portret ni to prawdziwy, ni sztuczny, ni frapujący, ni komiczny.

Niestety, ale to był zawód. Początek rewelacyjny: stwórca i zły zstępują na współczesną Ziemię, żeby sprawdzić w którym kierunku to wszystko poszło. Rewelacja wynika z dowcipu, który powodował u mnie sporo śmiechu. Niestety ten humor szybko się kończy. Zaczyna wiać nudą i z nudy zaczyna się człowiek zastanawiać nad bohaterami i odkrywa jak są nielogiczni, ich postępowanie zupełnie się "kupy nie trzyma", bo jeśli ktoś potrafił zaprojektować działanie cząstek wirtualnych i tak głęboko ukrył bozon Higgsa, to jakim cudem nie potrafi zrozumieć jak działa historia waluty? Jest tego znacznie więcej, ale to jedno zapadło mi w pamięć po latach.

Znacznie lepiej spędzicie czas sięgając np. po "Boże Sprawy" Petrowa lub "Pamiętniki Adama i Ewy" Twaina. Odradzam, choć z ciężkim sercem.

Średnia książka. Z początku całkiem śmiesznie, potem zaczyna się zwykła, przeciętna fabuła jak przy telewizyjnym zapychaczu do kotleta. Ciężko mi się zbierało do czytania ostatnich 50 stron. Trochę rozmyślań, czasem błyskotliwych, ale nie jest to jakieś wybitne dzieło.

6,11,98

6,11,98

Merytorycznie książka bardzo ciekawa, porusza naprawdę fajne zagadnienia skłaniajace do refleksji, ale styl pisania autora, przynajmniej moim zdaniem, jest bardzo nudny i rozwlekły.

• Przeczytane 2012
  • Mam/miałam