Monsieur Rene

Seria: Galeria
Wydawnictwo: Muza
8372008698

Monsieur Rene, wzorowo dyskretny portier pięciogwiazdkowego hotelu w Genewie, przechodzi na emeryturę i dokonuje obrachunku z życiem. Do tej pory brał od możnych tego świata sute napiwki za dyskrecję, odtąd już nie chce być dyskretny. I on, i jego koledzy po fachu wiedzą o prawdziwym życiu swoich gości więcej niż opinia publiczna, policja i Interpol. Rene obmyśla plan utworzenia grupy pracowników hotelowych, która będzie gromadzić informacje i obracać nimi. Nie wszystko jednak pan Rene zaplanował i przewidział... Okładka: miękka; Rok wydania: 2001;

Dariusz Karbowiak | 2011-04-17
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 17 kwietnia 2011

Można przeczytać, jednak poza paroma cytatami, książka optymistyczna. "przez dziurkę od klucza", podglądamy nie wiedząc że i nas podglądają.

Senyera | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Sięgając po tą książkę nie wiedziałam czego się spodziewać. Potrzebna mi była lektura dla zabicia czasu, a traf chciał, że ta powieść leżała najbliżej fotela. Tak się wszystko zaczęło.
Jak już wspominałam nie miałam większych oczekiwań co do treści i to z jednej strony dobrze, bo dzięki temu nie mogłam się zawieść. W przeciwnym razie z pewnością by mnie to spotkało.

Teraz już do rzeczy: powieść tak bezbarwna i monotonna jak kluski leniwe na obiad... Sam pomysł autora dot. owej organizacji skupiającej byłych konsjerżów, kamerdynerów, kelnerów itd. mógł zaowocować ciekawą książką na co zapewne pan Ustinov liczył. Jednakże urywając ten wątek już po pierwszych rozdziałach sam spisał powieść na straty. Bohaterowie niczym się nie wyróżniali, każdy był ograniczony grubą kreską konturową, za którą nie miał prawa wyjść (a szkoda). Jedyną postacią dodającą choć odrobinę życia całej prozie był były komendant Urs, choć nawet on sam całej książki nie uratuje.

Prawdę mówiąc w ogóle miałam nie...

marzena | 2012-04-03
Przeczytana: 11 października 2009

"Monsieur Rene", autor: Peter Ustinow, tytuł oryginału: "Monsieur Rene", wydawnictwo: Muza SA Warszawa 2001, seria: Galeria, ISBN: 83-7200-869-8, liczba stron: 326, tłumaczenie: Małgorzata Grabowska

"Monsieur Rene, wzorowo dyskretny portier pięciogwiazdkowego hotelu w Genewie, przechodzi na emeryturę i dokonuje obrachunku z życiem. Do tej pory brał od możnych tego świata sute napiwki za dyskrecję, odtąd już nie chce być dyskretny. I on i jego koledzy po fachu wiedzą o prawdziwym życiu swoich gości więcej niż opinia publiczna, policja i Interpol. Rene obmyśla plan utworzenia grupy pracowników hotelowych, która będzie gromadzić informacje i obracać nimi. Nie wszystko jednak pan Rene zaplanował i przewidział..."- to opis z okładki.Niestety z przykrością muszę stwierdzić, że tak irytującej i nieciekawej ksiażki dawno nie czytałam. Akcja książki mocno monotonna, ciagłe powtarzanie tych samych zajść opowiadane przez głownego bohatera innym postaciom pobocznym. Sam zaś bohater, ponad...

Energumentka | 2016-01-19
Przeczytana: 01 stycznia 2009