Zimowe opowieści

Eida

- Opowiadanie chłopca okrętowego
- Młodzieniec z goździkiem
- Historia perły
- Nieposkromieni właściciele niewolników
- Heloiza
- Pole żalu
- Budująca opowieść

Justyna Henczel | 2014-05-06
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Trudno oceniać opowiadania jako całość, każde jest inne nie mają wspólnej konwencji. Trzeba je traktować w sposób odrębny jak wizyty u bajarza jako podróż w nieznane, dalekie strony zawsze obierając inny kurs w czasie i przestrzeni. Są idealne na "zimowe wieczory" z kubkiem gorącej herbaty pod puchatym kocem:)

Cape | 2012-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2012

Na początek informacja – Karen Blixen to ta Pani co napisała słynne „Pożegnanie z Afryką”. „Zimowe Opowieści” zostały napisane w czasach okupacji ale nie mają nic wspólnego z działaniami wojennymi. To zbiór bardzo nostalgicznych opowiadań, ocierających się prawie o baśń. Postaci i język jakim się posługują a także narracja są jakieś takie nierzeczywiste (bajkowe)… Z drugiej jednak strony, uczucia jakie opisała autorka są ponadczasowe. Tęsknota, miłość, szacunek, zrozumienie… każde z opowiadań przepełnione jest takimi uczuciami. Już same tytuły opowiadań są bardzo klimatyczne np. „opowiadanie chłopca okrętowego” czy „historia perły”. Autorka pomysły czerpała z zasłyszanych w dzieciństwie opowieści i własnych wspomnień.
Trochę żałuję, że nie zostawiłam sobie lektury tych opowiadań na zimowe wieczory przy małej lampce i kubku gorącej herbaty – bo właśnie taki anturaż najbardziej pasuje mi do tej książki. Te piękne opowieści zasługują na delektowanie się nimi.

bookcase | 2013-05-24

Przeczytana: 28 grudnia 2015
Ewa | 2015-10-04
Na półkach: Wiek XX, Posiadam, Przeczytane
Znalezione w Ninatece: Pożegnanie z Afryką

Chodźmy, zaryzykujmy niepotrzebne życie. Bo jeżeli życie ma jakąś wartość, to polega ona na tym, że jej nie ma. Dziś o Karen Blixen, duńskiej pisarce, która przez lata miała plantację kawy w Afryce, lecz była zmuszona ją pożegnać - tak jak my zmuszeni jesteśmy pożegnać się z wakacjami i latem.