Ameryka i Świat - rozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym

Okładka książki Ameryka i Świat - rozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym Zbigniew Brzeziński, Brent Scowcroft
Okładka książki Ameryka i Świat - rozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym
Zbigniew BrzezińskiBrent Scowcroft Wydawnictwo: reportaż
reportaż
America and the World. Conversations on the Future of American Foreign Policy
2009-01-01
2009-01-01

Istnieją na rynku pozycje publicystyczne, gdzie w formie wywiadu-rzeki przekazywana jest pewna treść, a na podstawie odpowiedzi udzielanych przez rozmówcę poznajemy jego zdanie na poruszane kwestie. Podobną drogą poszedł David Ignatiuk organizując cykl spotkań z dwoma znanymi doradcami prezydentów i jednocześnie ważnymi figurami w świecie geopolityki, a i polityki zagranicznej w ogóle. Tematyka dyskusji między autorem, Brentem Scowcroftem i Zbigniewem Brzezińskim obejmuje wiele aktualnych problemów, a ich ważną zaletą jest możliwość zerknięcia „od kuchni” jak wyglądało planowanie i realizacja wybranych inicjatyw. Książka może stanowić gratkę dla politologów oraz osób zainteresowanych amerykańskim spojrzeniem na współczesny świat, gdzie to USA występuje w roli żandarma pilnującego globalnego ładu, a wszyscy pozostali muszą się z nim liczyć jeśli tylko chcą prowadzić niezależną politykę globalną.

Lektura „Rozmów o globalnym przebudzeniu politycznym” jest niewątpliwie pozycją kształcącą. Podstawową zaletą jest ukazanie sposobu, w jaki imperia myślą, gdyż cały proces dedukcyjny opiera się na sprawach o dużej skali. Tutaj nie ma miejsca na jakieś drobne problemy pojedynczych państw – obaj rozmówcy myślą kategoriami całego globu, patrzą na niego zgodnie z geopolityczną teorią Rimlandu i Heartlandu, a do tego konsekwencje decyzji rozpatrują jako procesy długofalowe i rozłożone na lata. Jakże odmienne spojrzenie niż u nas w Polsce czy Europie. Uwiarygodnia ich w tym dorobek całego życia, ponieważ zarówno Scowcroft, jak i Brzeziński już od kilku dekad zajmują się zawodowo analizą, przygotowywaniem raportów i doradzaniem na najwyższych szczeblach władzy, stąd mają pewien wpływ na kształtowanie polityki zagranicznej USA.
Istotna jest również bogata problematyka poruszana przez całe trio. Począwszy od wojen na Bilskim Wschodzie i sytuacji Izraela przez niepohamowany rozwój Chin aż po kondycję Unii Europejskiej i komplikacje przy jej integracji, a wszystko to w cieniu powoli zmierzchającej mocarstwowości Stanów Zjednoczonych, co jednak rozmówcy boją się zbyt głośno przyznać.

Jeśli chodzi o wady książki to nie są one poważne, ale dają się odczuć przez cały okres czytania. Po pierwsze, ze względu na szeroki kontekst omawianych wydarzeń i ich skutków, poruszamy się często po bardzo umownych kwestiach, gdzie jest mnóstwo ogólników. Niekiedy aż chciałoby się, aby któryś z zapytanych podrążył nieco temat, dopowiedział kilka szczegółów i wspomniał o niuansach (np. czy Polska ich zdaniem rzeczywiście musi się integrować z UE za wszelką cenę?!). Tutaj rzadko kiedy możemy tego uświadczyć, a szkoda.
Druga sprawa to pewna starość i przebrzmiałość „Rozmów o przebudzeniu” bo, choć może brzmi to dziwnie, te 8 lat od 2008 roku (daty wydania) to w geopolityce kawał czasu i wiele z teorii/hipotez Scowcrofta się nie sprawdziło. Brzeziński – jako osoba o większej wiedzy historycznej – jest bardziej stonowany w opiniach, lecz i on zdaje się nie przewidział gwałtownego wzrostu Chin, które obecnie kwestionują amerykański porządek na świecie wraz z kilkoma innymi czynnikami. Pewnym problemem jest także moderator rozmów, czyli sam David Ignatius. Nie wiem, być może jest on wybitnym amerykańskim reporterem, ale niektóre z jego pytań są skonstruowane w tak wieloznaczny i naiwny sposób, że kilkukrotnie to rozmówcy – uprzejmie, ale jednak – je prostują i doprecyzowują, czego tak naprawdę dziennikarz chciał się dowiedzieć.

Książka sama w sobie nie stanowi rewolucji ani raczej nie spowoduje ostrych polemik, ponieważ wyłożono w niej ogólną politykę USA w sposób grzeczny, ugłaskany i w dużej mierze powszechnie znany. Szczera charakterystyka pewnych drobiazgów może się podobać jak postępowanie wobec Rosji w roli amerykańskiego junior-partnera, reakcja na porozumienia na Bliskim Wschodzie albo kilka drobiazgów, jakie można wyczytać między wierszami. Jest to po prostu studium polityki globalnej widzianej oczami – wtedy - największej potęgi militarnej i gospodarczej świata. Wszystko ma tu swoją przyczynę i skutek Jako podsumowanie niech posłuży powiedzenie, iż „Politologia jest nauką o tyle ciekawą, że można stawiać w niej najróżniejsze hipotezy. Jeśli się sprawdzą to jest się świetnym znawcą, a jeśli nie… to nic się nie stanie.”

Książka jest zapisem dyskusji pomiędzy Zbigniewem Brzezińskim i Brentem Scowcroftem prowadzonej przez Davida Ignatiusa. Obaj dyskutanci są doświadczonymi znawcami i praktykami w zakresie bezpieczeństwa oraz polityki zagranicznej USA, jak również stosunków międzynarodowych w wymiarze globalnym - obaj pełnili funkcję doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego amerykańskiego prezydenta (Brzeziński u demokraty Cartera; Scowcroft u republikanów - Forda i Busha seniora). Rozmowa miała miejsce w 2008r., pod koniec drugiej kadencji G.W. Busha, a więc jeszcze przed Obamą. I to jest jedyna "wada" książki z dzisiejszego punktu widzenia. Czytając ją teraz niektóre z jej wątków siłą rzeczy się zdezaktualizowały. Sporo prognoz, analiz i postulatów dotyczących kolejnego prezydenta (nie wiedzieli, że będzie to Obama) się nie sprawdziło, ale wiele było też trafnych. Generalnie jednak, książka jest świetna! Bardzo cenię sobie Z. Brzezińskiego i zawsze z zainteresowaniem słucham (czytam) tego, co ma do powiedzenia. Panowie poruszają też wiele wątków czy to historycznych, czy dotyczących współczesnych przemian na arenie międzynarodowej analizując je, wyciągając wnioski, prognozując, czasem się spierając, a częściej, co ciekawe, zgadzając się i uzupełniając. Tak było np. w przypadku drugiej wojny w Iraku, co do której rozpoczęcia obaj mają stosunek krytyczny, natomiast różnią się poglądami na temat jej zakończenia. Gorzko docenić należy prognozę Brzezińskiego, który przewidywał, jak już wiemy trafnie, chęć podporządkowania sobie Ukrainy i Gruzji przez Rosję. Bardzo ciekawe są też ich dyskusje dotyczące Bliskiego Wschodu, Azji (w tym Chin),czy amerykański punkt widzenia na Unię Europejską. Jest jeszcze wiele innych tematów, które należałoby wspomnieć, ale nie będę szedł zbyt daleko. To powinno wystarczyć żeby dać pogląd zainteresowanym i zachęcić do sięgnięcia po tę książkę :) Szczerze polecam!

• Polityka
  • Geopolityka
  • Polityka
  • Filozofia i Polityka
  • Geostrategia, geografia polityczna
  • Kupić
  • Popularnonaukowe

Zbigniew Brzeziński Ameryka i Świat - rozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym Zobacz więcej