Czwarty pożar Teheranu

978-83-7414-786-6
Teheran, reportaż
literatura faktu
Pistacia

Czwarty pożar Teheranu to czerpiący z najlepszej tradycji reportaż literacki o kraju, który przez całe dziesięciolecia funkcjonował w obrębie czytelnego stereotypu: surowego brodatego mężczyzny i opatulonej w czador smutnej kobiety. Kraju, który nagle latem 2009 roku pokazał światu drugie oblicze - młode, zbuntowane, rzucające wyzwanie uzbrojonemu po zęby systemowi. (...)

[opis wydawcy]

mr_best | 2013-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2013

Książka którą należy przeczytać, aby uzmysłowic sobie że Iran to nie władza w Teheranie, oś zła, bomba atomowa i terroryzm co wmawiają nam newsy w mediach, ale społeczeństwo o kulturze sięgającej czasów kiedy myśmy się jeszcze do drzew modlili.
Polacy to gościnny naród, jestem Polakiem ale moja gościnność to kiepski żart wobec jakości tej cechy wsród mieszkańców Iranu.

ems | 2012-01-04
Przeczytana: 2010 rok

Świetny reportaż o współczesnym Iranie. Zaliczam go do mojego prywatnego kanonu książek o Iranie - obok 'Szachiszacha' i książek Hoomana Majdy. Autor dzielnie walczy z rozpowszechnionym stereotypem Irańczyka - oturbanionego Araba (sic!) - fundamentalisty, który zagraża światu. Dałbym jedną gwiazdkę więcej, ale w drugiej części książki coś mi się nie podobało - o ile pamiętam, nieco byłem znużony.

bafomet | 2015-10-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Reportaż

Świetny reportaż, oddający realia przedrewolucyjnego Iranu. Wart docenienia, ze względu na duży nacisk położony na opis życia codziennego oraz nastrojów społecznych. Widać sporą wiedzę wynikającą z fascynacji autora tym tak jednoznacznie przedstawianym w mediach krajem.

Peter | 2014-10-05

Świetny reportaż o Iranie - kraju pełnym sprzeczności. Książka zainspirowała mnie do podróży w te rejony i choć mam jednak trochę inne doświadczenia po wizycie w Teheranie niż autor, to co do wątków a'propos życzliwości Irańczyków w zupełności się zgadzam. Jak dla mnie rewelacja!

Adelais | 2015-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Rewelacyjna książka. Marek Kęskawiec jest w Iranie zakochany i umie tą miłością zarazić. Tytuł i okładka mogą sprawiać wrażenie, że czeka nas historia o walce z opresyjnym reżimem ajatollachów. Choć punktem wyjścia są protesty przeciwko ustawionym wyborom w 2009, to nie polityka jest tematem przewodnim. Autor opowiada o kraju, który bynajmniej nie jest tak straszny, jak możnaby sądzić z gazet. O kraju, w którym wszystko można, byle po cichu. O ludziach, którym ponurzy mułłowie nie odebrali radości życia.

Hiram | 2013-08-20

Początkowo z trudem przyjmowałem narrację Kęskrawca, jednak z każdą kartką czułem się lepiej, chciałbym dowiedzieć się więcej o życiu codziennym Irańczyków. Narrator opatulony przez grupę znajomych, przyjaciół nie chodzi po ulicach, nie wącha jak pies nikt go nie przegoni. Jest jak w kokonie i też nie kąsa ręki, która go karmi. Patrzy na Iran oczami swoich gospodarzy. Tworzy pewną panoramę, która swobodnie będzie można uzupełnić kolejnymi pożarami Techeranu

wojmasz | 2013-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Witam,

Czytam książkę w roku 2013. Z perspektywy czasu oraz bieżących wydarzeń na Bliskim Wschodzie można powiedzieć, że książka brzydko się zestarzała. Dużo w niej miejsca poświęcono opisom wydarzeń rewolucyjnych, których znaczenie okazało się małe, a również sylwetkom polityków, co czytane dziś wydaje się w dużej mierze czymś nieaktualnym. Na pierwszych stronach autor jakby na siłę stara się podkreślić unikatowość swojego położenia, wielość relacji, z których korzystał. Celowość tego zabiegu staje się jasna w momencie, w którym dokonuje recenzji książki Kapuścińskiego Szachinszach. Ta, zawierająca liczne błędy miała być pisana inaczej niż Czwarty Pożar Teheranu, w dużym stopniu na podstawie plotek i źle interpretowanych sygnałów. Różnica jednak polega na tym, że książkę Kapuścińskiego 30 lat po publikacji czyta się z wielkim zainteresowaniem, to Czwarty Pożar Teheranu już po 4 trąci myszką u butą. Gdyby w książce mniej było ego samego autora oraz analiz politycznych cennych w...

Gizela | 2016-11-14

Ciekawy reportaż obrazujący ówczesną sytuację w Iranie. Cieszę się, że przeczytałam go po powrocie z tego kraju i będąc na miejscu nie miałam świadomości niektórych,wyjątkowo okrutnych, kwestii. Zdecydowanie zgadzam się z autorem - Iran to kraj pełen sprzeczności. Cieszę się, że autorowi udało się wejść głębiej w problem tego państwa i jego obywateli i nie skupiać się jedynie na problemach politycznych i antagonistycznych nastawieniach do niektórych innych państw i narodów. W reportażu pokazano prawdziwą twarz Iranu, Irańczyków i ich religii. W obecnych czasach jest to tym bardziej cenne.

Menandros | 2015-07-16

Trafne dla spostrzeżeń obyczajowych, rzadka okazja do poznania od środka kultury perskiej. Choć od daty wydania minęło parę lat i w Iranie oraz regionie zmieniło się sporo, to książka wciąż jest aktualna. Jeśli ktoś jedzie do Iranu i musi zabrać jedną lekturę- polecałbym tą.

Diana | 2010-09-02
Przeczytana: 01 września 2010

Ciekawy dokument dotyczący historii i ówczesnego Iranu, jednak momentami trochę "ciężki" dla kogoś kto kompletnie nie zna historii i obyczajów tego kraju, czyli np. dla mnie. Marek Kęskrawiec otwiera oczy na niesprawiedliwość w ocenie Iranu przez ówczesne społeczeństwo, pokazuje, że nie zawsze jest tak jak to pokazuje telewizja czy prasa. Uświadamia jak kraje takie jak USA manipulują dzisiejszą opinią publiczną. Ogólnie polecam ludziom ciekawym innych kultur i obyczajów.