Czwarty pożar Teheranu

978-83-7414-786-6
Teheran, reportaż
literatura faktu
Pistacia

Czwarty pożar Teheranu to czerpiący z najlepszej tradycji reportaż literacki o kraju, który przez całe dziesięciolecia funkcjonował w obrębie czytelnego stereotypu: surowego brodatego mężczyzny i opatulonej w czador smutnej kobiety. Kraju, który nagle latem 2009 roku pokazał światu drugie oblicze - młode, zbuntowane, rzucające wyzwanie uzbrojonemu po zęby systemowi. (...)

[opis wydawcy]

książek: 2064
mr_best | 2013-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2013

Książka którą należy przeczytać, aby uzmysłowic sobie że Iran to nie władza w Teheranie, oś zła, bomba atomowa i terroryzm co wmawiają nam newsy w mediach, ale społeczeństwo o kulturze sięgającej czasów kiedy myśmy się jeszcze do drzew modlili.
Polacy to gościnny naród, jestem Polakiem ale moja gościnność to kiepski żart wobec jakości tej cechy wsród mieszkańców Iranu.

wooojt | 2018-03-03
Przeczytana: 03 marca 2018

Jeśli ktoś szuka książki, która w przystępny i intersujący sposób opisze Iran, a zarazem nie opiera się na stereotypach i informacyjnej papce serwowanej przez mass media, to lektura książki Marka Kęskrawca powinna go usatysfakcjonować.
Autor nie zadowolił się patrzeniem na Iran z perspektywy Teheranu i ruszył w kraj, zdając relację z tego co zobaczył w sposób, który czytelnikowi wydaje się być szczery i uczciwy. W swoich reportażach opowiada o codziennym życiu irańczyków , o ich przekonaniach, zwyczajach, stosunku do islamskiego reżimu, ale także o miastach, architekturze i irańskiej kulturze. Nie pozostaje obojętny wobec historii Iranu, zarówno tej perskiej jak i najnowszej. Dzięki temu danie jak nam serwuje jest barwne, intrygujące, a poszczególne składniki tworzą całość o niezwykłym aromacie. Dla jednych ten zapach będzie niebezpiecznie intensywny, dla drugich szalenie intrygujący.
Ja zdecydowanie nabrałem apetytu.

ems | 2012-01-04
Przeczytana: 2010 rok

Świetny reportaż o współczesnym Iranie. Zaliczam go do mojego prywatnego kanonu książek o Iranie - obok 'Szachiszacha' i książek Hoomana Majdy. Autor dzielnie walczy z rozpowszechnionym stereotypem Irańczyka - oturbanionego Araba (sic!) - fundamentalisty, który zagraża światu. Dałbym jedną gwiazdkę więcej, ale w drugiej części książki coś mi się nie podobało - o ile pamiętam, nieco byłem znużony.

bafomet | 2015-10-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Reportaż

Świetny reportaż, oddający realia przedrewolucyjnego Iranu. Wart docenienia, ze względu na duży nacisk położony na opis życia codziennego oraz nastrojów społecznych. Widać sporą wiedzę wynikającą z fascynacji autora tym tak jednoznacznie przedstawianym w mediach krajem.

Peter | 2014-10-05

Świetny reportaż o Iranie - kraju pełnym sprzeczności. Książka zainspirowała mnie do podróży w te rejony i choć mam jednak trochę inne doświadczenia po wizycie w Teheranie niż autor, to co do wątków a'propos życzliwości Irańczyków w zupełności się zgadzam. Jak dla mnie rewelacja!

Gizela | 2016-11-14

Ciekawy reportaż obrazujący ówczesną sytuację w Iranie. Cieszę się, że przeczytałam go po powrocie z tego kraju i będąc na miejscu nie miałam świadomości niektórych,wyjątkowo okrutnych, kwestii. Zdecydowanie zgadzam się z autorem - Iran to kraj pełen sprzeczności. Cieszę się, że autorowi udało się wejść głębiej w problem tego państwa i jego obywateli i nie skupiać się jedynie na problemach politycznych i antagonistycznych nastawieniach do niektórych innych państw i narodów. W reportażu pokazano prawdziwą twarz Iranu, Irańczyków i ich religii. W obecnych czasach jest to tym bardziej cenne.

Adelais | 2015-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2015

Rewelacyjna książka. Marek Kęskawiec jest w Iranie zakochany i umie tą miłością zarazić. Tytuł i okładka mogą sprawiać wrażenie, że czeka nas historia o walce z opresyjnym reżimem ajatollachów. Choć punktem wyjścia są protesty przeciwko ustawionym wyborom w 2009, to nie polityka jest tematem przewodnim. Autor opowiada o kraju, który bynajmniej nie jest tak straszny, jak możnaby sądzić z gazet. O kraju, w którym wszystko można, byle po cichu. O ludziach, którym ponurzy mułłowie nie odebrali radości życia.

Hiram | 2013-08-20

Początkowo z trudem przyjmowałem narrację Kęskrawca, jednak z każdą kartką czułem się lepiej, chciałbym dowiedzieć się więcej o życiu codziennym Irańczyków. Narrator opatulony przez grupę znajomych, przyjaciół nie chodzi po ulicach, nie wącha jak pies nikt go nie przegoni. Jest jak w kokonie i też nie kąsa ręki, która go karmi. Patrzy na Iran oczami swoich gospodarzy. Tworzy pewną panoramę, która swobodnie będzie można uzupełnić kolejnymi pożarami Techeranu

wojmasz | 2013-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Witam,

Czytam książkę w roku 2013. Z perspektywy czasu oraz bieżących wydarzeń na Bliskim Wschodzie można powiedzieć, że książka brzydko się zestarzała. Dużo w niej miejsca poświęcono opisom wydarzeń rewolucyjnych, których znaczenie okazało się małe, a również sylwetkom polityków, co czytane dziś wydaje się w dużej mierze czymś nieaktualnym. Na pierwszych stronach autor jakby na siłę stara się podkreślić unikatowość swojego położenia, wielość relacji, z których korzystał. Celowość tego zabiegu staje się jasna w momencie, w którym dokonuje recenzji książki Kapuścińskiego Szachinszach. Ta, zawierająca liczne błędy miała być pisana inaczej niż Czwarty Pożar Teheranu, w dużym stopniu na podstawie plotek i źle interpretowanych sygnałów. Różnica jednak polega na tym, że książkę Kapuścińskiego 30 lat po publikacji czyta się z wielkim zainteresowaniem, to Czwarty Pożar Teheranu już po 4 trąci myszką u butą. Gdyby w książce mniej było ego samego autora oraz analiz politycznych cennych w...

Menandros | 2015-07-16

Trafne dla spostrzeżeń obyczajowych, rzadka okazja do poznania od środka kultury perskiej. Choć od daty wydania minęło parę lat i w Iranie oraz regionie zmieniło się sporo, to książka wciąż jest aktualna. Jeśli ktoś jedzie do Iranu i musi zabrać jedną lekturę- polecałbym tą.