Strategiczna wizja

2013-02-01
2013-02-01
Krzysztof Skonieczny
polityka USA siła potęga Zachód

Okładka książki Dyktatura totalitarna i autokracja Zbigniew Brzeziński, Carl Joachim Friedrich
Dyktatura tota... Zbigniew Brzeziński...
Okładka książki Ameryka i Świat - rozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym Zbigniew Brzeziński, Brent Scowcroft
Ameryka i Świa... Zbigniew Brzeziński...

Od razu poznać rasowego polityka i świetnego analityka. Nie ma się co dziwić, że za czasów Cartera z ZSRR dawano sobie rade. Wielka szkoda, że obecnie brak takich mężów stanu - nie tylko w USA i w innych krajach ale nawet w Rosji.
Strategiczna wizja - niestety trafiona ale w tej gorszej wersji działań polityków - i miejmy nadzieję - że się nie spełni do końca.

Jest to dość słaba wizja. Napisana zbyt ogólnie i zawierające dość absurdalne tezy, jak ta o możliwości wkroczenia ZSRR w dobie przed stanem wojennym, o potencjale Chin, który zdaje sie już-już doganiać USA, a fatalnym stanie infrastruktury w Ameryce, o rywalizacji i napięciach Indii i Chin, porównaniu Azji z Europą itp. Wiele już sie nie sprawdziło np o Turcji, autor nie bierze pod uwage ważnych problemów, a jego uwielbienie dla chińskich komunistów bije na głowę: zaszczytem było spotkać się z Den Xiaopingiem na prywatnej kolacji. J. Carter miał słabych doradców... Lepiej poczytać Friedmana.

Zaiste interesujące, ile stało się w 3 lata od napisania tej książki. Jedno jest pewne: Rosjanie zbyt dosłownie potraktowali pomysł "zwrotu na Zachód". Brzezińskiemu raczej nie chodziło o wysyłanie czołgów w tym kierunku.

Standardowa analiza, USA wciąż jest mocarstwem i nim pozostanie. Myślę, że to dobra książka dla osób, których wiedza na temat współczesnych zmian na arenie międzynarodowej nie jest olbrzymia. Prosta, łatwa forma przekazu, można polecić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Geopolityka
  • Do kupienia
  • Polityka
  • Filozofia i Polityka

Dodaj cytat z książki Strategiczna wizja