Strategiczna wizja

Strategic Vision
literatura faktu
Krzysztof Skonieczny
polityka USA siła potęga Zachód

Okładka książki Ameryka i Świat - rozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym Zbigniew Brzeziński, Brent Scowcroft
Ocena 7,1
Ameryka i Świa... Zbigniew Brzeziński...
Okładka książki Odległa Rosja / Remote Russia Zbigniew Brzeziński, Zbigniew Brzeziński, Adam Bujak, Janusz Fogler, Tomasz Kizny
Ocena 8,0
Odległa Rosja ... Zbigniew Brzeziński...

Od razu poznać rasowego polityka i świetnego analityka. Nie ma się co dziwić, że za czasów Cartera z ZSRR dawano sobie rade. Wielka szkoda, że obecnie brak takich mężów stanu - nie tylko w USA i w innych krajach ale nawet w Rosji.
Strategiczna wizja - niestety trafiona ale w tej gorszej wersji działań polityków - i miejmy nadzieję - że się nie spełni do końca.

Jest to dość słaba wizja. Napisana zbyt ogólnie i zawierające dość absurdalne tezy, jak ta o możliwości wkroczenia ZSRR w dobie przed stanem wojennym, o potencjale Chin, który zdaje sie już-już doganiać USA, a fatalnym stanie infrastruktury w Ameryce, o rywalizacji i napięciach Indii i Chin, porównaniu Azji z Europą itp. Wiele już sie nie sprawdziło np o Turcji, autor nie...

Zaiste interesujące, ile stało się w 3 lata od napisania tej książki. Jedno jest pewne: Rosjanie zbyt dosłownie potraktowali pomysł "zwrotu na Zachód". Brzezińskiemu raczej nie chodziło o wysyłanie czołgów w tym kierunku.

Standardowa analiza, USA wciąż jest mocarstwem i nim pozostanie. Myślę, że to dobra książka dla osób, których wiedza na temat współczesnych zmian na arenie międzynarodowej nie jest olbrzymia. Prosta, łatwa forma przekazu, można polecić.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Chcę w prezencie
  • Geopolityka
  • Historia
  • Do kupienia
  • Polityka
  • 2013

Dodaj cytat z książki Strategiczna wizja