Mag ze świątyni ognia

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Mazdak
Persja, Iran, powstanie chłopskie
literatura faktu

"Mag ze świątyni ognia" jest powieścią opartą na wydarzeniach z historii Iranu w okresie panowania dynastii Sasanidów (III-VII w.n.e.). Jest to epoka najbarwniejsza w całej historii Persji, epoka, do której odnoszą się piękne legendy ludowe i podania o bohaterskich czynach rycerzy, o wielkich i mądrych władcach. Epos narodowy - poemat Firdousiego "Szach-Name" otoczył tę epokę mgiełką romantyzmu. Czerpiąc z historii Persji i z poezji, Simaszko na tle barwnej panoramy epoki rozwija tragiczną historię powstania chłopów i biedoty miejskiej pod wodzą kapłana Ognia, Mazdaka - "proroka" nowej nauki.

źródło opisu: PIW, 1974

źródło okładki: Zdjęcie autorskie