Siedmiu ludzi wśród pingwinów

Tłumaczenie: Marian Zakrzewski
Seria: Naokoło Świata
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Sept hommes chez les pingouins
Antarktyda, podróże,
hunter

Długie miesiące spędzili francuscy badacze wśród gór lodowych Antarktydy, na niezbadanym wybrzeżu Ziemi Adeli, gdzie mimo całej surowości polarnego klimatu pobyt ich stał się niemal barwną przygodą dzięki „współżyciu” z dziesiątkami tysięcy tych przedziwnych ptaków, jakimi są pingwiny, których obyczaje, stanowiące dla wyprawy przedmiot studiów, okazały się tak frapujące, że wrażenie ich niezwykłości i uroku długo będzie towarzyszyć czytelnikowi po przeczytaniu tej książki.

źródło opisu: www.swistak.pl

źródło okładki: www.swistak.pl

Dociekliwy_Kotek | 2014-07-20
Przeczytana: lipiec 2014

"Siedmiu ludzi wśród pingwinów", tymczasem o ludziach jest w tle, a o pingwinach za mało, żeby mogło to kogokolwiek usatysfakcjonować.
Opowieść francuskiego naukowca i kierownika ekspedycji naukowej na Ziemi Adeli zaczyna się od trzęsienia ziemi - a przynajmniej zdarzenia porównywalnego na Antarktydzie, bowiem w pożarze ekipa traci główną stację badawczą i w ten sposób siedmiu, a nie czterech ludzi zmuszonych jest gnieść się w jednej niewielkiej stacyjce.
Niestety, niewiele jest o samej ich pracy na białym kontynencie - nieco miejsca poświęcił autor ornitologowi i tytułowym pingwinom, ale ta popularnonaukowa czy wspomnieniowa książeczka to przecież nie miejsce na publikowanie wyników prac badawczych. Owszem, pojawia się trochę anegdotek i ciekawostek z życia codziennego w maleńkiej bazie wśród śniegu i lodu, ale we mnie pozostał pewien niedosyt, chociaż autor zastosował zabieg ze "Zdobycia bieguna południowego" Amundsena, to znaczy w jednym z rozdziałów oprowadzał czytelnika po...

Meggi59 | 2015-04-15
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane