Siedmiu ludzi wśród pingwinów

Okładka książki Siedmiu ludzi wśród pingwinów Mario Marret
Okładka książki Siedmiu ludzi wśród pingwinów
Mario Marret Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Naokoło Świata literatura podróżnicza
276 str. 4 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Seria:
Naokoło Świata
Tytuł oryginału:
Sept hommes chez les pingouins
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
1958-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1958-01-01
Liczba stron:
276
Czas czytania
4 godz. 36 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Marian Zakrzewski
Tagi:
Antarktyda podróże
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
22
11

Na półkach: ,

Podróżnicza - opowieść o pobycie 6 badaczy z Francji i Australijczyka na Antarktydzie. Badali ziemie Adeli, życie pingwinów, . Interesująca ze względu na rzeczowe uwagi z codziennego życia w ekstremalnych warunkach: opis przygotowania obozu, oraz wypraw z psami w jeszcze bardziej nieznane miejsca, prób stworzenia mapy tych ziem, utrzymania się przy życiu, gdy wszystko zależy od Ciebie bo cywilizacja jest tysiące kilometrów stąd. Dla współczesnych - daje wgląd w historię podobnych wypraw, trudności o których teraz nikt nie jest w stanie pomyśleć.

Podróżnicza - opowieść o pobycie 6 badaczy z Francji i Australijczyka na Antarktydzie. Badali ziemie Adeli, życie pingwinów, . Interesująca ze względu na rzeczowe uwagi z codziennego życia w ekstremalnych warunkach: opis przygotowania obozu, oraz wypraw z psami w jeszcze bardziej nieznane miejsca, prób stworzenia mapy tych ziem, utrzymania się przy życiu, gdy wszystko...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
813
802

Na półkach: , , , , , ,

Mario Marret nie jest zbyt dobrym pisarzem – jego nieco przyciężki styl nie zachwyca a prowadzenie narracji (zapożyczone częściowo od Amundsena i sprawiające czasami wrażenie, że czyta się nieco podrasowany raport z wyprawy badawczej) nie pomaga przy wyrównywaniu braków literackich. Daleko Francuzowi do pełnych zachwytu nad naturą i jej tworami gawęd Arkadego Fiedlera, nie dorasta on również Centkiewiczom i ich dramatycznym opowieściom „ze śniegu i lodu”. Jego szef, Paul-Émile Victor, pisał świetnie o Grenlandii i Inuitach – w „Siedmiu ludziach wśród pingwinów” nie znajduję takich emocji. Być może Marret, jako filmowiec, lepiej potrafił uchwycić piękno antarktycznego świata na błonie filmowej, zgodnie z zasadą: jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów.

A mimo to książka ta jest miejscami ciekawa. Francuzi zdecydowali się na przezimowanie na Ziemi Adeli w bardzo niekomfortowych warunkach po utracie bazy głównej w wyniku pożaru. Należy docenić ich wkład w poznanie biologii tamtejszego ptactwa (w tym tytułowych pingwinów),pamiętając równocześnie o tym, że w latach 50-tych ubiegłego wieku nie wiedziano o tym zagadnieniu zbyt wiele. Uczestnicy zimowania kilka razy wychodzą cudem z opresji, jakie zgotowały im ekstremalne warunki klimatyczne. Mając sporo szczęścia, uniknęli poważniejszych obrażeń. Ich odwaga i zdeterminowanie zasługują na pochwałę.

Wyczuwam u autora jednak pewien dystans w stosunku do innych uczestników ekspedycji. Być może grała tu rolę świadomość, że cała siódemka chciała w przyszłości nadal brać udział w wyprawach podbiegunowych i Marret nie chciał się nikomu narazić. Również opisy zachowania zwierząt są raczej suche i rzeczowe. Zresztą zachowanie towarzyszy autora w stosunku do fok, sępów i pingwinów dalekie jest od afekcji. Docenia się wytrzymałość tych zwierząt i ich zdolność do przetrwania w straszliwym klimacie Antarktydy – ale brak w opisach tych stworzeń większych emocji.

Chyba najlepiej broni się ta książka jako dokument ludzkiej zdolności do pokonywania przeszkód, zawziętej wytrwałości w dążeniu w bardzo trudnych warunkach do raz obranego celu.

Mario Marret nie jest zbyt dobrym pisarzem – jego nieco przyciężki styl nie zachwyca a prowadzenie narracji (zapożyczone częściowo od Amundsena i sprawiające czasami wrażenie, że czyta się nieco podrasowany raport z wyprawy badawczej) nie pomaga przy wyrównywaniu braków literackich. Daleko Francuzowi do pełnych zachwytu nad naturą i jej tworami gawęd Arkadego Fiedlera, nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1577
1572

Na półkach: ,

"Siedmiu ludzi wśród pingwinów", tymczasem o ludziach jest w tle, a o pingwinach za mało, żeby mogło to kogokolwiek usatysfakcjonować.
Opowieść francuskiego naukowca i kierownika ekspedycji naukowej na Ziemi Adeli zaczyna się od trzęsienia ziemi - a przynajmniej zdarzenia porównywalnego na Antarktydzie, bowiem w pożarze ekipa traci główną stację badawczą i w ten sposób siedmiu, a nie czterech ludzi zmuszonych jest gnieść się w jednej niewielkiej stacyjce.
Niestety, niewiele jest o samej ich pracy na białym kontynencie - nieco miejsca poświęcił autor ornitologowi i tytułowym pingwinom, ale ta popularnonaukowa czy wspomnieniowa książeczka to przecież nie miejsce na publikowanie wyników prac badawczych. Owszem, pojawia się trochę anegdotek i ciekawostek z życia codziennego w maleńkiej bazie wśród śniegu i lodu, ale we mnie pozostał pewien niedosyt, chociaż autor zastosował zabieg ze "Zdobycia bieguna południowego" Amundsena, to znaczy w jednym z rozdziałów oprowadzał czytelnika po stacji i przedstawiał zajęcia wszystkich członków ekspedycji.
Najwięcej miejsca poświęcono jednak trudnej drodze na traktorach do zgliszcz spalonej stacji, aby zabrać pozostawione zasoby. Opis zmagań z lodem i warunkami pogodowymi w tej wyprawie oraz dwóch wyprawach badawczych nie jest może tak porywający jak zmagania Cherry-Gararda w "Na krańcu świata" - to naprawdę trudno będzie zakasować - i potrafi znużyć, ale bywały też i jaśniejsze momenty.

"Siedmiu ludzi wśród pingwinów", tymczasem o ludziach jest w tle, a o pingwinach za mało, żeby mogło to kogokolwiek usatysfakcjonować.
Opowieść francuskiego naukowca i kierownika ekspedycji naukowej na Ziemi Adeli zaczyna się od trzęsienia ziemi - a przynajmniej zdarzenia porównywalnego na Antarktydzie, bowiem w pożarze ekipa traci główną stację badawczą i w ten sposób...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    7
  • Naokoło Świata
    2
  • Podróże - za kołem podbiegunowym
    1
  • "Iskry" seria " Naokoło świata"
    1
  • Ulubione
    1
  • Nie posiadam
    1
  • Etologia, zwierzęta, biologia - chcę przeczytać
    1
  • Okres powojenny (1945 - 1989)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Siedmiu ludzi wśród pingwinów


Podobne książki

Przeczytaj także