Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta

Okładka książki Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta Magdalena Wolińska-Riedi
Okładka książki Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta
Magdalena Wolińska-Riedi Wydawnictwo: Znak literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Znak
2023-09-18
2023-09-18
literatura polska Rzym

Bardzo, bardzo, bardzo dobra książka. Niby przewodnik ale nie do końca, bo to subiektywne i nieoczywiste wybory autorki. Ciekawe historie czasem zwykłych ludzi czy miejsc napisane w taki sposób, że chce się jechać do Rzymu i z książką przed nosem ruszyć w miasto po śladach pani Magdy. Po zakończeniu super opowieści o papieżach zastanawiałam się co dalej, na jaki pomysł autorka wpadnie? A wpadła na pomysł prosty ale genialny! Polecam tym, którzy w Rzymie nie byli ( wybierzcie się to Wiecznego Miasta bo warto!) i tym, którzy byli ( bo ponownie poczują klimat tego magicznego miasta ).

Książka jest poniekąd przewodnikiem. Dobrym, rzetelnym, bo napisanym przez osobę mieszkająca wiele lat w Rzymie. Zawiera też kilka smaczków i zdjęcia, które ciężko znaleźć w popularnych przewodnikach po Wiecznym Mieście, ale to tyle. Niestety po bardzo dobrej "Kobieta w Watykanie", tutaj nastąpiło lekkie rozczarowanie.

1962

Trochę inny przewodnik po Rzymie. Pani Magdalena nie prowadzi nas utartymi szlakami, lecz pokazuje mniej znane, ale urokliwe zakątki Wiecznego Miasta. Warto udać się na ten fascynujący spacer, pełen historii, pięknych miejsc i nowych smaków do odkrycia. Żałuję tylko, że nie mogłam przeczytać tej książki przed wycieczką do Rzymu.

„Wszystkie miejsca kryją w sobie wspaniałą historię architektury, ale też losy żyjących tutaj ludzi.”

Rzym kojarzy się nam z bazyliką św. Piotra, Koloseum, fontanną di Trevi czy hiszpańskimi schodami i te najczęściej miejsca widzimy na zdjęciach z podróży do tego Wiecznego Miasta. Autorka przewodnika „Mój Rzym” odkrywa przed nami mało znane oblicze stolicy Italii, dając poczuć jej klimat i magię.

Pani Magdalena Wolińska-Riedi zna bardzo dobrze Rzym i jego zakątki, nie tylko te znane, ale przede wszystkim te mniej popularne, które są pomijane przez turystyczne szlaki i oferty biur podróżniczych. Będąc w tym mieście tylko przez chwilę, nie jesteśmy w stanie poczuć jego prawdziwej atmosfery, a tworzą ją nie tylko budynki, ale też zapach, smaki i spotkani mieszkańcy Rzymu.

Autorka miała to szczęście, że przez 16 lat mieszkała w samym sercu tego pięknego miasta, za Spiżową Bramą, pracując jako korespondentka zagraniczna Watykanu, Włoch i obszaru Morza Śródziemnego. Każdego dnia miała okazję wdychać aurę tego miasta, przechadzać się jego urokliwymi zaułkami, prowadzić zwykłe życie w niezwykłym mieście.

Razem z nią spacerujemy aleją Pojednania, przez most Ponte Sant”Angelo, skąd widać Zamek Świętego Anioła, mijamy 28 niezbyt piękne obeliski, aż stajemy na niewidocznej dla oka „linii wyznaczającej granicę między Republiką Włoską, a Państwem Watykańskim.” I tak, krok po kroku, dzień po dniu zanurzamy się wraz z autorką w kolejne niesamowite miejsca, poznając ich sekrety, historię, ciekawostki, których trudno by szukać w przewodnikach turystycznych. Wędrujemy od Borgo, przez via di Monserato do Piazza Farnese, poprzez Minerwę aż po Awentyn. Poznajemy zaułki rzymskiego renesansu, kupieckie serce Rzymu, oazę intymności, żydowskie getto aż do miejsc pełnych ciszy i spokoju , a wszystko po to, by odnaleźć i poczuć duszę Rzymu.

„Mój Rzym” to ładnie wydana publikacja opowiadająca o mieście, w którym za każdym zakrętem, na kamiennych uliczkach, schodach, za drzwiami, murami czy zakamarkami kryje się historia i czuć niemal mistyczne klimaty. To przewodnik dla tych, którzy pragną zobaczyć znane miejsca w nieco innej oprawie, na swój indywidualny sposób. Pani Magdalena Wolińska-Riedi pokazuje, że na każdym kroku czuć powiew historii, ale też nie brakuje nowoczesnych akcentów. Przybliża nam miejsca, które są czasami położone niedaleko od znanych zabytków, ale turystyczne drogi tam nie zaglądają. Już pierwsze słowa mówiące, że Rzym jest jedynym takim miastem na świecie, gdyż przesiąknięte jest „ogromem bogactwa, którego nie da się objąć ani opisać.” Jest w nim historia, sztuka, nauka, kultura sięgająca czasów starożytności, prowadzące prze kolejne wieki aż po czasy współczesne. Autorka dokonała niesamowitego zadania przybliżenia nam niezwykłości Rzymu, gdyż ona sama uważa, że ogarnięcie dokładnie i rzetelnie tego, co skrywają zakątki tego miasta jest zadaniem niemożliwym do wykonania. Jej udało się jednak pokazać to miasto, tak jak ona go widzi, a przede wszystkim pozwalała poczuć miłość, jaką autorka obdarza każdy rzymski zakątek.

Książkę przeczytałam, dzięki współpracy z księgarnią Bonito
i serwisem Dobre Chwile

"Mój Rzym" to książka, która mnie zaskoczyła: nie będę ukrywać, że okładka skojarzyła mi się z kolorowymi przewodnikami dodawanymi do kobiecych magazynów, w których więcej jest zdjęć niż informacji. To jednak mylne skojarzenie - choć w środku znajdziemy ilustracje - to "Mój Rzym" jest niezwykłym osobistym przewodnikiem po nieoczywistych miejscach. Autorka nie tylko nas zabiera poza szlaki turystyczne, ale także w przeszłość - nakreślając historię, przemiany i znaczenie danych zakątków Rzymu. A wszystko to podane w bardzo przystępny sposób. Jak wskazuje tytuł to spojrzenie na miasto okiem Autorki - spojrzenie pełne pasji i miłości. Widać, że Autorka odnalazła swoje miejsce na ziemi, w którym mieszka od lat, którego atmosferą zdaje się oddychać! Uwielbiam takie przewodniki - zamiast suchych faktów, starają się przemycić na stronach pewien klimat i jak nic zachęcają do przejścia się opisywanymi zaułkami.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, poświęconych poszczególnym częściom miasta. Polecam tak właśnie czytać, po rozdziale - czytana od razu może wydać się nieco monotonna, gdy wszystkie te nazwy i historie się mieszają. Zresztą rozdziały wydają się wręcz idealnie skrojone pod filiżankę kawy i włoski deser. Wyłaniający się z kart tej książki Rzym to rzeczywiście Wieczne Miasto, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością, jest obecna nawet w tych miejscach, gdzie wiele się zmieniło. Jednocześnie wraz z naszą przewodniczką odkrywamy Rzym nieoczywisty, pełen małych kawiarni i sklepów rzemieślniczych, pełen historii mieszkających tam rodzin czy miejskich legend.

"Mój Rzym" to książka zarówno dla tych, którzy marzą o podróży do Włoch, jak i tych, którzy Wieczne Miasto już odwiedzili - zapewniam, że po jej lekturze zapragniecie tam powrócić i zejść z utartych szlaków, na którzy odhacza się najważniejsze zabytki. Całość uzupełniona jest zdjęciami - wiele z nich pochodzi z prywatnego archiwum Autorki - a także mapkami. Naprawdę przyjemnie się przewodnik w takim wydaniu czyta - to tak, jakby zwiedzać miasto z przewodnikiem z krwi i kości, osobą, która miasto zna, a nie wydrukowaną książką. I choć jest to osobisty przewodnik to pierwsze skrzypce gra Rzym, który w każdym akapicie pozostaje "głównym bohaterem", choć o różnych obliczach. "Mój Rzym" jest dokładnie tym, czym obiecuje być: spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta.

całkiem dobra książka. spacerkiem, dzielnica po dzielnicy. ciekawe miejsca, kultura, historia, gastronomia i gdzieniegdzie jakieś dodatkowe smaczki. niby nic odkrywczego, bo o Rzymie przeczytałam już dość dużo, ale miło sie to czytało.

Piękna książka, która przybliża Rzym, jego atmosferę, zabytki i ludzi.
Udane połączenie odpowiedniej dawki historii, opowieści o przeżyciach i ciekawych miejscach.
Zdecydowanie polecam

Piękna książka, która przybliża Rzym, jego atmosferę, zabytki i ludzi.
Zdecydowanie polecam

„Wielu z nas ma taki osobisty Rzym, który nosimy w sercu od chwili, gdy byliśmy tu po raz pierwszy, lub taki, który budujemy w wyobraźni w oczekiwaniu na pierwszą rzymską wyprawę”.

Książka Magdaleny Wolińskiej-Riedi „Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta” to świetny przewodnik dla tych, którzy szukają nieoczywistych atrakcji i nietuzinkowych punktów na mapie w jednej z najsłynniejszych stolic świata. Poznajemy Rzym oczami Autorki, razem z nią odkrywamy miejsca, które stały się cząstką jej tożsamości. To trochę taki pamiętnik, pełen osobistych wspomnień, refleksji i emocji. I ciekawych ludzi, którzy łącząc tradycję z pasją, dodają wyjątkowego charakteru temu miastu i od lat wpisują się w jego niezwykły krajobraz. Città Eterna. Esencja historii, sztuki, nauki i kultury. Niepowtarzalna atmosfera. Prawdziwa uczta dla zmysłów. Zachwycające widoki, kuszące zapachy, obłędne smaki. Ach! Jeszcze długo nie wyrzucę z głowy i serca marzenia o pistacjowym tiramisu z cukierni Roberto i Cinzi przy via della Croce. Aż chce się rzucić wszystko i wyjechać… do Rzymu. A potem, niby przypadkiem, zatrzasnąć się w Biblioteca Casanatense.
To książka idealna na spacer, zwłaszcza dla tych, którzy zamiast odhaczać kolejne punkty na liście must see wolą gubić się w labiryncie urokliwych uliczek i odnajdują radość życia poza utartym szlakiem.

Tekst powstaje we współpracy z Wydawnictwem Znak. Bardzo dziękuję za egzemplarz książki.

Panią Magdalenę Wolińską- Riedi kojarzę, wiadomo, z telewizji. Wsłuchiwać się w jej słowa to przyjemność. Teraz miałam okazję ją poczytać. Zabrała mnie na spacer, a wiedząc już jak wyczerpujący fizycznie mógłby on być, gdyby rzeczywiście doszedł do skutku, mogę śmiało powiedzieć, że zasiadłam na mój czterokołowy wóz, a Pani Magdalena szła obok i opowiadała. Czasem pewnie pomagała mi się w pewne miejsca dostać. Pewnie były schody oraz nierówna ulica.

W ten oto sposób zwiedziłyśmy liczne kawiarnie bądź restauracje, do których nie zdążyłyśmy wejść i na dobre się rozgościć, a już do naszych nozdrzy dostawał się nieziemski aromat kaw i licznych smakołyków.

Była przestrzeń na duchowość. Czyli nie mogłyśmy ominąć kościołów. No nie dało się!

Było miejsce na tematy papieskie. Najmocniej utkwiła mi informacja, że jest piekarnia, która od lat zaopatruje w pieczywo aktualnego zastępcę świętego Piotra! To dopiero tradycja, prawda?

Zobaczyłam również tamtejsze okno życia i... szpital zepsutych lalek!

No i te sklepiki z duszą, które nie chcą poddać się duchowi tych czasów. Mają w sobie coś niesamowitego. Czytając oczami wyobraźni nie tylko je widzimy, ale też czujemy zapach ich wnętrza...

Przyznajcie. Zaciekawiłam, prawda?

„Mój Rzym...” nie jest dla mnie suchym przewodnikiem. Dla mnie to interesująca opowieść. Naprawdę chwilami czytało się ją jak najbardziej wciągającą obyczajową historię. Ta jest lepsza, bo prawdziwa. Pani Wolińska- Riedi już nie tylko przyciągać mnie będzie słowem mówionym. Pisanym również.

Co tutaj więcej dodać. Po lekturze ma się ochotę spakować i wyruszyć do Wiecznego Miasta. Zachłysnąć kultury i tradycji. Skosztować tego, o czym z takim oddaniem mówi w książce autorka. Oj chciałoby się.

Zdecydowanie lepszy niż "zwykłe" przewodniki. Rzym ukazany od nieznanej dla większości strony. Czytając czuje się, że autorka kocha miejsca, które opisuje. Przed wizytą w Wiecznym Mieście lektura obowiązkowa.

• Podróżnicze
  • Polscy autorzy
  • Literatura podróżnicza

Dodaj cytat z książki Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta