Ekspedycja Ra

Ra Ekspedisjonen
wyprawy, archeologia
literatura faktu
tomsn

Książka opisuje wyprawę Thora Heyerdahla na statku z trzciny przez Atlantyk. Oprócz opisu samej wyprawy i przygotowań zawiera elementy archeologii doświadczalnej i teorii migracji morskich ludów starożytnych, m. in. Egipcjan.

ems | 2011-12-31

Tym razem Heyerdahl próbuje udowodnić, że żeglarze Starożytnego Egiptu mogli odwiedzić Amerykę, i że miało to wpływ na rozwój staromerykańskich cywilizacji. Buduje więc trzcinowy statek (Ra) i wraz z międzynarodową załogą przeprawia się przez Atlantyk. W książce jest i opis późniejszej ekspedycji Ra II. Książka nieco podobna do 'Kon-Tiki, ale imho lepsza. Klasyka.

Deogracias Apostatis | 2015-01-30

Po przeczytaniu nasuwa się jedna myśl: w tym szaleństwie jest metoda.
Autor usiłuje dowieść przedkolumbijskich kontaktów między Europą a Ameryką. W tym celu buduje łódź z papirusu, mając plany w postaci hieroglifów i rysunków w piramidach. I płynie przez Atlantyk ku Nowemu Światu. Opisy codziennych zmagań z żywiołem i trzeszcząco-skrzypiącym środkiem lokomocji fascynują. A wszystko okraszone historycznymi dygresjami i legendami.
Dla wielbicieli morskich podróży i zagadek historii.
Polecam!

Piotr Zogała | 2017-01-01