Chwila przed zmierzchem

Seria: Obieżyświat
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
literatura faktu
annkula

"...Pewnego dnia wsiedliśmy z przyjacielem do samolotu lecącego na południe. Wylądowaliśmy w Kairze. Niespełna pół roku później, na żółtych piaskach Przylądka Dobrej Nadziei, odetchnęliśmy, patrząc po raz pierwszy wstecz z wyraźną ulgą. Mieliśmy za sobą z górą piętnaście tysięcy kilometrów afrykańskich dróg, kilka efektownych, tropikalnych chorób, parę załamań, niezliczoną ilość zwątpień i w głowach zielono od piękna dzikiego kontynentu

Zapis tej podróży tworzy niemal namacalny, pulsujący życiem obraz dzisiejszej Afryki, z jej barwami, zapachami, muzyką... Chłonący zmysłowe doznania autor nie pozostaje obojętny także na urodę kobiet. Refleksyjna, a zarazem anegdotyczna proza unosi czytelnika niczym nurt rzeki."

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

chiave | 2011-10-08

Rozczarowanie jak z Kairu do Przylądka Dobrej Nadziei. Ta książka to przede wszystkim popis megalomanii autora i jego braku dystansu do samego siebie. Chwilami jest to aż żenujące. Najlepsze fragmenty to zapożyczenia z Kapuścińskiego (któremu zresztą Kydryński co rusz wypomina braki warsztatowe i inne niedociągnięcia). Tyle, że czytać Kapuścińskiego wolę z jego własnych książek...

robinslav | 2015-10-15

Czytając nie czułem, niestety, afrykańskiego słońca na skórze. Rzecz wydała mi się nijaka, stworzona ad hoc i nie zawierająca w sobie "tego czegoś". Postawiłem na przesympatycznego skądinąd autora i z niechęcią przyznać muszę, że się zawiodłem. Takie sobie czytadło.

mr_best | 2013-07-01
Przeczytana: 30 maja 2013

Ogromnny plus za szczerość i brak poprawności polityczej.

kasicon | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Po książkę sięgnęłam z niskich i żenujących pobudek - powodem były kontrowersje, które swego czasu wokół niej powstały. Literatura tego typu nie należy do moich ulubionych i nie ukrywam, że moja znajomość jej jest słaba. Urzekła mnie jednak ta podróż o zmiennej dynamice, plastycznym opisie i - moim zdaniem - momentami grafomańskim zacięciu. Z drugiej strony, intuicyjnie wiemy, że ten patos opisu jest naturalnym elementem afrykańskiego obrazu: dzikiego, niezrozumiałego i przede wszystkim wymykającego się językowi.
Polecam każdemu, kto nie przepada za literaturą podróżniczą/reportażową, a chciałby jej spróbować. Jest dobrym początkiem.

Kamil Kopacewicz | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Zaskakująco dobra książka-przeżycie, momentami lekko zahaczająca o antropologię. Kydryński zawarł w niej gęsty klimat Afryki, może zrobił to trochę pretensjonalnie, ale za to szczerze. Najlepsza do czytania w zaśnieżonym pociągu.

ems | 2011-12-31
Przeczytana: 1996 rok

'Książka drogi' o podróży Marcina Kydryńskiego (wraz z Marcinem Mellerem, Olgą Stanisławską i 'Mrozkami') przez Afrykę, w latach 1993/94. Kydryński nie ukrywa swoich fascynacji literaturą okołoafrykańską (Blixen, Kapuściński), i z sarkazmem godnym Chandlera snuje opowieści na temat spotykanych ludzi i mijanych miejsc. Moje zastrzeżenie to skłonność autora do widzenia Afryki w zbyt czarnych barwach i dramatyzowanie. Uwaga: chwilami nie dzieci.

Martyna | 2013-06-02
Przeczytana: 2010 rok

Najbliższa memu sercu, bo zapoczątkowała u mnie fascynację Afryką.

Halina Heine-Zdunczyk | 2013-08-02

Nie potrafie znalezc tej ksiazki.Pomocy!

zyziomarzyciel | 2015-01-25

Szczere i interesujące.