Z zamku do zamku

Tłumaczenie: Oskar Hedemann
Wydawnictwo: Świat Literacki
D'un château l'autre,

Jedna z ostatnich powieści Céline'a, która ukazała się we Francji w roku 1957, jest pierwszą częścią trylogii, do której należą także "Nord" (1960) i wydany pośmiertnie "Rigodon" (1962). W tym cyklu, który może być traktowany jako jedna całość, Céline zajmuje się okresem obejmującym koniec II wojny światowej, czas pobytu w Danii na przymusowym wygnaniu i wreszcie lata spędzone po powrocie do Francji w Meudon pod Paryżem. Autor podejmuje tym razem próbę rozrachunku z okresem okupacji, porusza między innymi temat kolaboracji z Niemcami. Céline w charakterystyczny dla siebie sposób, odwołując się do języka mówionego, do argot, do wszelkiego rodzaju kolokwializmów, przedstawia w niezwykle drapieżnej, prowokującej i niejednokrotnie szokującej formie swoje wspomnienia z tego okresu.

źródło opisu: wydawca

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Meaulnes | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

napisana nieprzeciętnym stylem. z tego względu warto ją przeczytać i zapoznać się z nim. poza tym doświadczenia i wspomnienia pisarza z czasów wojennych są interesujące,czasami przerażające i szokujące. to przykuwa naszą uwagę i pozwala zapoznać się z rzeczywistością widzianą oczami Celine'a.

Dariusz Kubicki | 2012-11-30

"Wyklęty" o sobie - porażające i pouczające.

panmrl | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016