Żyjąc w czasie pożyczonym. Rozmowy z Citlali Rovirosa-Madrazo

Tłumaczenie: Tomasz Kunz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Living on borrowed time
Róża_Bzowa

Czy nadchodzi zmierzch kapitalizmu? Dlaczego społeczeństwa rozwinięte mają tendencję do życia na kredyt? Czy grozi nam planowe ludobójstwo porównywalne z Holocaustem? Punktem wyjścia do rozmów Zygmunta Baumana z południowoamerykańską socjolożką jest globalny kryzys finansowy, który wybuchł jesienią 2008 roku. Bauman rozwija kwestie polityki demograficznej, inżynierii genetycznej i...

Punktem wyjścia do rozmów Zygmunta Baumana z południowoamerykańską socjolożką jest globalny kryzys finansowy, który wybuchł jesienią 2008 roku. Bauman rozwija kwestie polityki demograficznej, inżynierii genetycznej i biotechnologii, urzekając niewymuszoną erudycją. Odpowiada również na bardziej osobiste pytania o stosunek do religii, światopogląd naukowy i znaczenie miłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Gaja | 2011-03-11
Przeczytana: 10 marca 2011

Bauman jak zawsze błyskotliwy i genialny! Krytyczne spojrzenie na kulisy ostatniego kryzysu finansowego. Z sobie właściwą przenikliwością Bauman rysuje obraz naszych czasów.
Ciekawie przedstawia specyfikę powszechnego życia na kredyt i wszechwładzę banków. Żyjemy w państwie opiekuńczym dla bogaczy gdzie o ubogich dbać się zwyczajnie nie opłaca – nie są konsumentami, nie mają zdolności kredytowej więc należy ich zamknąć w „gettach bez murów, obozach koncentracyjnych bez drutów kolczastych”. W dzisiejszych czasach nie ma miejsca dla ludzi słabych i niezaradnych życiowo. Ubóstwo jest dla państwa niewygodne dlatego jest spychane na margines, nadawane są mu cechy patologii – nawet w sferze języka mamy do czynienia z „kryminalizacją” ubóstwa, co rzutuje na sposób myślenia o problemach społecznych. Jest to groźne zjawisko biorąc pod uwagę historię współczesną i schemat „podludzie” - eksterminacja.
Interesujące spojrzenie na historię migracji jako sposobu na oczyszczanie państwa z...

Przemek Skoczyński | 2014-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

W czasach spełniających się antyutopii, czytanie mistrzów nauk społecznych jest jak kubeł zimnej wody. Błyskotliwa, choć bardzo gorzka pozycja.

Jagoda | 2013-03-01
Przeczytana: 01 marca 2013

W czasach, kiedy o rzeczach nieprzyjemnych najlepiej milczeć, kiedy każdą zachciankę wypada zaspokajać natychmiast, najlepiej na kredyt książka "Żyjąc w czasie pożyczonym" to trudna lektura, która pozostawia czytelnika z uczuciem pewnego dyskomfortu. No bo co niby jest w tym złego, że wezmę kredyt na wymarzone wczasy, zamiast zacisnąć pasa i pojechać na nie ze rok? Bo niby dlaczego nie mogę poprawić sobie garbatego nosa, ciężkich powiek i odstających uszu? A że mnie na to nie stać? Kredyt spłacę później... I tak naprawdę, co mnie obchodzi, że taką moją postawę wykreował rynek dla swojej (banków, firm farmaceutycznych, międzynarodowych koncernów) korzyści.
Życie na kredyt to oczywiście nie jedyna kwestia poruszana przez Zygmunta Baumana w rozmowach z Citlali Rovirosa-Madrazo. Poruszają oni także m.in. kwestie przeludnienia, suwerenności, roli państwa we współczesnej płynnej rzeczywistości, inżynierii genetycznej a nawet miłości, seksu i prokreacji. Wnioski i wizje przyszłości...

lindas | 2016-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2016

Świetne rozmowy z chyba najważniejszym (po śmierci Kołakowskiego) polskim myślicielem. Ciekawa analiza współczesnego świata z perspektywy początków wiadomego kryzysu.

Seticzek | 2015-05-08
Na półkach: AD 2015, Przeczytane
Przeczytana: 08 maja 2015

Bauman to mądry facet, jednak kobieta zadająca mu 10-stronicowe "pytania" z tezą, to fanatyk skrajnie lewicowych idei, zero obiektywności. JEJ wywody czytało mi się strasznie.
Niektóre przemyślenia Pana Zygmunta bardzo ciekawe, ale niektóre dość przestarzałe (np o portalach społecznościowych - dlaczego socjologa dziwi, że ludzie lubią podobnych sobie? W "realnym" świecie nie ma klubów miłośników książki lub filmu?).
Na pewno wrócę jeszcze do Baumana, ale na pewno nie będzie to już rzeka-wywiad.

lajket | 2012-03-24
Przeczytana: 24 marca 2012

Bardzo dobra książka. Porusza wiele ciekawych zjawisk i problemów otaczającego nas świata. Polecam wszystkim.

| 2016-03-24
HWalczyński | 2015-12-23