rozwiń zwiń

Zarządzanie w płynnej nowoczesności

Okładka książki Zarządzanie w płynnej nowoczesności
Irena BaumanZygmunt Bauman Wydawnictwo: Fundacja Bęc Zmiana biznes, finanse
biznes, finanse
Fundacja Bęc Zmiana
2017-03-01
2017-03-01
bauman płynna nowoczesność płynna_nowoczesność zarządzanie

Okładka książki Nowy Obywatel 30(81) / Jesień 2019 Ewa Bińczyk, Murray Bookchin, Cezary Błaszczyk, Jerzy Kociatkiewicz, Monika Kostera, Bartłomiej Kozek, Szymon Majewski, Michał Maleszka, Tomasz S. Markiewka, Łukasz Moll, Remigiusz Okraska, Jan Przybylski, Mateusz Różański, Nikodem Szewczyk, Karol Trammer, Jan J. Zygmuntowski, Rafał Łętocha
Ocena 8,0
Nowy Obywatel ... Ewa Bińczyk, Murray...
Okładka książki Siłaczki, szefowe, społeczniczki: Polki, organizatorki Ewa Bogacz-Wojtanowska, Monika Kostera
Ocena 7,0
Siłaczki, szef... Ewa Bogacz-Wojtanow...
Okładka książki Nowy Obywatel 27(78) / Jesień 2018 Natalia Broniarczyk, Sally Campbell, Katarzyna Duda, Albert Einstein, Matysiak Ilona, Jerzy Kociatkiewicz, Monika Kostera, Kacper Leśniewicz, Szymon Majewski, Michał Maleszka, Tomasz S. Markiewka, Potoczna Małgorzata, Łukasz Moll, Alicja Palęcka, Jan Przybylski, Anna Rosińska, Bartosz Sawicki, Maja Staśko, Dorota Szelewa, Jarosław Tomasiewicz, Jan J. Zygmuntowski, Rafał Łętocha
Ocena 8,0
Nowy Obywatel ... Natalia Broniarczyk...

„Zarządzanie w płynnej nowoczesności” można śmiało nazwać kanonem, z trzech powodów.

Po pierwsze, praca ta charakteryzuje się wielogłosowością autorów, po drugie wielowątkowością treści, po trzecie, dobrze aby stała się trwałą pozycją w kanonie lektur współczesnych przywódców.

Autorzy (Zygmunt Bauman, jego córka Irena Bauman, Monika Kostera i Jarzy Kociatkiewicz) dyskutują o kondycji zarządzania płynną nowoczesnością, czyli interregnum (sytuacji, w której jeden typ sprawowania władzy już się wyczerpał, a następny jeszcze nie nastąpił).

W interesującym wielogłosie wątków i opinii wszyscy polemiści zgadzają się co do jednego: obecnie kryzys zarządzania dotyka niemal każdego typu organizacji. Co przestało działać i dlaczego? Rozmówcy podają powody związane z :kryzysem ekonomicznym, neoliberalnym podejściem do współżycia społecznego, postawą uncare (mnie to nie dotyczy) w kwestii katastrofy klimatycznej, która dzieje się na naszych oczach.

Jakie jest z wyjście ze stanu płynności? Rozmówcy nie podają jednej metody, co więcej nie dają narzędzi. Wśród konceptów pojawia się mi szczególnie bliski pomysł rzemieślnika i nowego ogrodnika. Ważnym elementem ich rozmowy jest też kwestia nadziei. Na co mają nadzieję?
• Na zarządzanie bez managerów
• Na nowy paradygmat pragmatycznego zarządzania, które narodzi się w miastach.
• Kooperację i wspólnotę
• Powrót kultu rzemiosła, pracy która jest celem sama w sobie i uczy dążenia do doskonałości.

Nie chciałabym tutaj zgłębiać dokładnie każdej z tych propozycji. Pozwolę sobie zakończyć cytatem, za Moniką Kosterą (obok Ireny Baumann reprezentującą dla mnie najciekawsze wątki i treści w tej książce):

„Zatem w nowej ekologicznej arkadii zadaniem rzemieślnika-ogrodnika będzie nie tyle wyrywanie chwastów inności, panowanie nad krajobrazem czy obsesyjne porządkowanie, ile raczej opieka nad słabszymi roślinami, troska by wszystkie gatunki się zmieściły, podlewanie, pilnowanie, aby każda roślina miała wystarczający dostęp do zasobów – a wszystko po to, by osiągnąć efekt żywotności i zróżnicowania.” (str. 163)

Dodaj cytat z książki Zarządzanie w płynnej nowoczesności