Magiczny świat konsumpcji

Tłumaczenie: Ludwik Stawowy
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Spectrum". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Enchanting a disenchanted world
978-83-7495-324-5
Koko

Książka autora McDonaldyzacji społeczeństwa traktuje o współczesnych modelach konsumpcji. Ritzer z właściwą sobie swadą, uciekając się do nieoczekiwanych skojarzeń, analizuje "katedry konsumpcji": świat centrów handlowych, supermarketów, parków tematycznych Disneya, zbiorowej turystyki. Są to miejsca pełne szczególnego uroku - ludzie udają się tam, by praktykować konsumpcjonizm niczym religię. Niestety, autor bez odpowiedzi pozostawia pytanie, jak żyć w społeczeństwie, w którym coraz częściej model konsumpcji jest wyznacznikiem statusu społecznego.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: strona www wydawcy

Kokos | 2014-03-02
Przeczytana: 01 marca 2014

Książka niezła, pojawia się w niej bardzo dużo ciekawostek. Ritzer ma przyjemny w odbiorze styl, mimo że stawia tutaj różne tezy i odwołuje się do wielu metodologii to nie jest to ściśle naukowy wywód. Na pewno pomagają liczne przykłady. W którymś momencie jednak autor powtarza przyjęte wcześniej założenia, teoria zdaje się sprowadzać w kółko do tego samego, tylko ujętego z innej perspektywy. Oczywiście służy to podkreśleniu, że tezy autora sprawdzają w różnym ujęciu środków konsumpcji, jednak w którymś momencie odnosi się wrażenie, że czyta się w kółko to samo. W dwóch ostatnich rozdziałach najbardziej ciekawe były dla mnie przykłady, sama teoria wniosła niewiele nowych spostrzeżeń. Minusem jest też to, że ta książka jednak już się nieco zestarzała - była po raz pierwszy wydana w Stanach w 1999 roku i wiemy o wiele więcej o internecie i np. zakupach w sieci, niż autor był sobie wówczas w stanie wyobrazić. Wprawdzie nie dezaktualizuje to jego teorii, ale jednak względem ostatnich...

Magdalena Nowakowska | 2013-12-25

Oprócz książek, o których coś wystukam na blog, czytam także sporo innych lektur – przede wszystkim na uczelnię. Wśród książek z zakresu socjologii czasem zdarzają się takie, które czyta się lżej niż niejedną beletrystykę. Tak jest na pewno z Telefonem komórkowym Paula Levinsona i właśnie z Magicznym światem konsumpcji George’a Ritzera. I tak zamiar przeczytania trzech rozdziałów zakończył się przeczytaniem całej, niegrubej zresztą, pozycji.

Masa ciekawostek o McDonald’s i Disneyu, historia powstania centrów handlowych i sporo o samym mechanizmie konsumpcji, są materiałem ciekawym, mimo że dotyczą sytuacji w USA sprzed kilkunastu, a czasem kilkudziesięciu lat. Pewne reguły dopiero od niedawna widać w Polsce, a inne – w ogóle są na nią nieprzekładalne, co oczywiste.
O ile w Stanach Zjednoczonych wielkie centra handlowe ominęły początkowo największe miasta, a umiejscowiły się w tych mniejszych, o tyle w Polsce to właśnie największe miasta przyciągały mieszkańców województwa do...

Ahsan | 2016-03-09
Przeczytana: marzec 2016

Książka, choć trochę trąci myszką - została napisana ponad dekadę temu i np. dopiero wspomina o potencjale Internetu -, ale mimo to w bardzo ciekawy sposób uświadamia istnienie mechanizmów rynku, które nieraz w agresywny i bezwzględny sposób starają się wpływać na życie człowieka.
No i oczywiście koncentruje się wokół maksymy consumentum ergo sum.
Ciekawe, warto przeczytać.

Tinkerbelle | 2014-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2014

Bardzo lubię serię Spectrum, uważam, że w dość przystępny sposób, przedstawiane są różne teorie socjologiczne, antropologiczne etc.
Ta książka jednak należy do tych słabszych, przede wszystkim fakt iż opisuje ona sytuację z lat 90 tych XX wieku. Niebawem najprawdopodobniej będzie całkowicie przestarzała. Napakowana jest dużą ilością terminologii i naukowego "bełkotu", co w tym przypadku raczej jest minusem, bo trzeba mieć pewne rozeznanie w temacie, by się za bardzo nie umęczyć lekturą.

tazi | 2015-09-26
Na półkach: Przeczytane, Filozoficzne
Przeczytana: 25 września 2015

Mimo, iż książka została napisana w latach dziewięćdziesiątych, to jednak zawiera wiele aktualnych spostrzeżeń. Z perspektywy minionych lat można ocenić w jaką stronę ewoluowały zjawiska opisane w niniejszej analizie, jakie reakcje oddolne się pojawiły, jak zmodyfikowały się tendencje zarówno w opisywanych Stanach Zjednoczonych jak i całej Europie. Czytając tą książkę można spotkać się z samym sobą w swej codzienności. Nie zawsze jest to miłe spotkanie.

Mateusz Kozielecki | 2012-06-28

Książka trochę męczy, w różnych rozdziałach autor podaje podobne przykłady i podobne schematy... często odnosiłem wrażenie że to już było, lub... już to czytałem. Polecam "skonsumowani" i "teoria klasy próżniaczej" z tej samej serii wydawniczej. Tematyka podobna, treść bardziej przystępna.

bies | 2016-10-16
damiano | 2016-07-31