Tom Harris

Wydawnictwo: Czytelnik
Tom Harris
życie, filozofia, kryminał
czupirek

"Tom Harris" to wznawiana obecnie filozoficzna opowieść o wątku kryminalnym. Rozpoczyna się w Londynie, w jesienny poranek 1938 roku, gdy spod komistariatu policji na Paddingtonie wyrusza Tom Harris, za którym podążają w pewnej odległości dwaj policjanci w cywilu, a jeszcze dalej narrator powieści. To postępowanie śladami dość tajemniczego tytułowego bohatera trwa przez ponad dwadzieścia pięć...

To postępowanie śladami dość tajemniczego tytułowego bohatera trwa przez ponad dwadzieścia pięć lat, w ciągu których natykamy się na Toma Harrisa wcielającego się w tak rozmaite i nieoczekiwane role, jak fryzjer zajęty konstruowaniem maszyny do strzyżenia włosów, kelner w chińskiej restauracji, opuszczony mąż arystokratki czy "il professore Harris" na uniwersytecie w Genui.

W osobliwych dziejach tego życia Themerson daje wyraz swemu filozoficznemu spojrzeniu na świat i ludzi, skłania do zadumy nad niejednym problemem ludzkiej egzystencji.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: skan własny

Voudini | 2013-08-10

Moda na filozofię nie przemija i każe wydawcom przystrajać w nią nawet średnie powieści.

Anna | 2014-02-27
Przeczytana: 18 lutego 2014

Kryminały skandynawskie święcą trumfy, bo nie od dziś wiadomo, że poza fascynującą zagadką liczy się również odkrycie tajemnicy sposobu myślenia sprawcy. Może właśnie z tej przyczyny, niezwykle zaintrygował mnie opis pozycji Stefana Themersona. Trudno wszak przejść obojętnie obok słów „filozoficzna opowieść o wątku kryminalnym”.
Otwierając książkę, liczyłam jednak na coś zbliżonego do klasycznej powieści w stylu Agathy Christie. Czytając pierwsze kartki przenosimy się kilkadziesiąt lat wstecz. Dwójka policjantów i narrator śledzą tajemniczego Toma Harrisa. Przyczyną tego zainteresowania jest zbrodnia, której nie uda się rozwikłać przez niemal ćwierć wieku.
Dla naszego przewodnika wir dziwnych zdarzeń zaczyna w pociągu do Mediolanu wiosną 1963 roku, kiedy widzi dość dwuznaczne „ostateczne rozstanie”. Sarkastyczna scena odbija piętno na zmuszonym do ignorowania całej sytuacji mężczyźnie. Ostatecznie pasażer nie jest w stanie dojść do siebie i zaraz po wyjściu z pociągu, wpada pod...

czytankianki | 2014-04-04
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 marca 2014

Tom Harris – to imię i nazwisko tak przeciętne, że nie zapisuje się w pamięci na dłużej. Do bohatera powieści Stefana Themersona pasuje idealnie – mężczyzna jest człowiekiem bardzo zwyczajnym, o równie zwyczajnym wyglądzie. Przeciętny wydaje się do czasu, kiedy zostanie oskarżony o morderstwo, a bliżej nieokreślony narrator rozpocznie prywatne śledztwo.

Odkrycia detektywa są zaskakujące, jednak nie ze względu na potencjalne sensacje, a raczej na ich brak. I tak jak w matematyce dwa minusy dają plus, tak poszczególne nudne etapy życia Harrisa dają w sumie nietuzinkowy życiorys. W dzieciństwie uczeń z oślej ławki, później pomocnik fryzjera, kelner w chińskiej restauracji, w międzyczasie mąż, ojciec i rozwodnik, a wreszcie sekretarz bogacza, samotny staruszek z małpką i profesor na uniwersytecie w Genui. Do tego wszystkiego rzekomy morderca. Odkryte fakty zamiast ułatwiać, jedynie utrudniają rozwikłanie zagadki – Tom Harris zdaje się być człowiekiem, którego życiorys jest w stanie...

alja | 2014-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Jeśli ktoś jest wielbicielem wielokrotnie złożonych wysublimowanych zdań, to "Tom Harris" zauroczy. Potoki słów, zakończone kropką czasem dopiero gdzieś w połowie strony, przedstawiają skomplikowaną historię tytułowego bohatera. Opowieść nie ma porządku linearnego - dopiero na ostatnich stronach wszystko składa się w całość.
Mimo upływu czasu, dzięki barwnemu sposobowi opowiadania, książka pozostaje ciekawa. Nie jest to typowy kryminał - treści wokół wątku "przestępczego" skutecznie go zagłuszają. Wywody natury filozoficznej nie tracą na aktualności, ale też nie są patetyczne, co sprawia, że wchodząc raz w tok wydarzeń, z żalem się go opuszcza, odkładając książkę.

foxy | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lutego 2016

"Tom Harris" to kryminał - a przynajmniej (udana) próba napisania go. Wahałam się w ocenie między "rewelacyjna" a "wybitna". Historia, którą rozwija Themerson na kartach powieści, niesamowicie wciąga swoją prostotą, a przede wszystkim zgrabną narracją. Być może zakończenie można odczuwać jako rozczarowujące, ale wystarczy sobie wtedy przypomnieć, że ostatecznie to nie klasyka gatunku tylko udana postmodernistyczna wariacja.

Stefi | 2014-09-23
Przeczytana: 16 września 2014

Książka jak wszystkie tego autora trochę dziwna, opowiada o tajemniczym życiu. Przy okazji przemycając szczyptę filozofii. Polecam, dla tych którzy lubią "coś" innego.

inscripte | 2016-01-30
| 2015-10-02