Kardynał Polatuo, Generał Piesc

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
9788320717259

Minipowie�� Kardyna� Polotuo to przewrotny, groteskowy i g��boki traktat filozoficzny, kt�rego bohaterem jest s�dziwy Kardyna�. Druga posta�, genera� Piesc jest zwi�zany z Kardyna�em. Mia� do spe�nienia wielk� misj�, ale zapomnia� czym ona by�a...

W świecie coraz bardziej nastawionym na wyjaśnienie błahych spraw mamy niezbyt wiele chęci na zgłębianie tajemnic matki nauk filozofii.

Może to być spowodowane nieprzystępnością tekstów, które napisane w formie akademickich wykładów nie są strawne, a wręcz przeciwnie powoduje, że zbiera się w nas żółć.

Mocne słowa, ale czy jednak nie macie poczucia, że czasami próbujecie zrozumieć mądry wywód, a otrzymuje w zamian niekoniecznie dobrze nakreśloną rzeczywistość, która zamiast wyjaśniać bardziej przytłacza swoim tłumaczeniem.

Themerson autor książki pod tytułem Kardynał Pölätüo, Generał Piesc zburzył przekonanie, że o wywodach filozoficznych nie da się napisać w sposób na tyle ciekawy, że chętnie zapoznamy się z jej najciemniejszymi zakamarkami.

Duża rolę w przybliżeniu nam filozofii odgrywa sam narrator, którym jest tutaj prawie stuletni kardynał Pölätüo.

Postawił on sobie za cel zbudowanie podwaliny własnej teorii nazwanej pölätüonizmem. Udowodnił ją tak dobrze, że trudno...

Stefi | 2014-06-25
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Autor ma swój i tylko swój sposób pisania. Na pograniu filozofii i abstrakcji. Myślę, że jest to książka do której warto wracać...

8KR | 2014-10-08
Przeczytana: 02 października 2014

Biorąc do ręki książkę Stefana Themersona czułem zaskoczenie: że też w dzisiejszych medialnych i technologicznych czasach jeszcze wydaje się tego typu rzeczy... Czy to jeszcze trafia do kogoś? Oczywiście, pożeracze literatury lekkiej i przyjemnej nie potrzymają "Kardynała
Pölätüo" zbyt długo.
Książkę można polecić wszystkim, którzy pragną oderwać się od rzeczywistości świata zmaterializowanego, nastawionego na konkretne korzyści. Opowieść o kardynale wypełniona jest nawiązaniami i aluzjami literackim, religijnymi i filozoficznymi. Snuje się rozważania o wiedzy i prawdzie, można odświeżyć wiadomości o mędrcach (np. św. Tomasz z Akwinu), ale także pobawić się refleksjami o żartobliwym charakterze, np. wzmianka o pozbyciu się trzonowca pojawia się wśród rozważań nawiązujących do historii (np. rewolucja) lub autorytetów (np. Bertrand Russel).

Utwór S. Themersona zapewnia kontakt z niemodnym dzisiaj tzw. staroświeckim stylem pisania, pełnym erudycyjnych dygresji i nawiązań. Dlatego...

foxy | 2016-07-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Obie minipowieści stanowią podstawę mojego licencjatu, dlatego chyba mam do nich taki emocjonalny stosunek. Ale nie byłby on możliwy, gdyby nie wspaniała konstrukcja stworzona przez Themersona. Przeczytałam większość jego powieści i wszystkie one mają w sobie coś błyskotliwego.

inscripte | 2016-01-30
kubay | 2015-09-28