Portret Marcina Blaskowitza

Obraz Martina Blaskowitze
830701543X
powieść czeska
karutek

"Portret Marcina Blaskowitza" to powieść psychologiczna, której akcja rozgrywa się współcześne, lecz nawiązuje do wydarzeń z ostatniej wojny. Sensacyjny wątek oraz dzieje przyjaźni kilku chłopców, Czechów i Niemców, w czasach niezwykłej próby posłużyły autorowi do rozważania takich problemów, jak moralność, wina i odpowiedzialność, a takze wiara w ideały.

źródło opisu: Czytelnik, Warszawa 1988

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

REWELACJA! Ogólnie bardzo lubię Fuksa, za "Portret Marcina Blaskowitza" wzięłam się za lekką namową wykładowczyni na uniwerku. Coś niesamowitego - wciąga, człowiek cały czas się zastanawia, co będzie dalej, czy wszystko potoczy się tak, jak główny bohater planuje, czy wprost przeciwnie. Świetnie uchwycona psychologia postaci, w życiu czegoś takiego nie czytałam. Polecam gorąco nawet tym, którzy nic innego Fuksa nie czytali, ta książka jest świetna na początek.
Dłuższa opinia tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/07/22/ladislav-fuks-portret-marcina-blaskowitza/

Adrian Burz | 2012-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Drugie moje spotkanie z Fuksem, tym razem mniej przyjemne niż w przypadku "Śledztwo prowadzi...". Jak dla mnie książkę kładzie przede wszystkim narracja. Przekaz historii w formie dialogu obdarł ją z emocji. Bohater nakreśla nam tytułowy portret Marcina, a przy okazji non stop zmienia temat, wtrąca niezwiązane z nim uwagi, miesza teraźniejszość z przeszłością. Na prawdę trudno mi było się skupić, nawet przy najbardziej wstrząsających fragmentach. Dużo by jednak pomogło gdyby cała powieść tyczyła się wydarzeń po kolei i opowiadał ją sam pisarz, a nie narrator popijający wino na poddaszu.

Węszę oczywiście wątki autobiograficzne, dlatego też ta opowieść jest tak "zwyczajna" bo napisało ją życie. Prócz kilku scen, Fuks po prostu mówi o najnormalniejszej na świecie przyjaźni. Postaci nie mają więc wielkich przygód, nie spotykają na swej drodze jakichś niecodziennych osobowości, nie różnią się za bardzo od nas- spokojnych ludzi. Jedyne co bardzo narusza tą zwyczajność to wybuch wojny, a...

porządekalfabetyczny | 2011-12-15
Przeczytana: 11 listopada 2011