Myszy Natalii Mooshaber

Tłumaczenie: Andrzej Babuchowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Myši Natálie Mooshabrové
niegazowana

"Myszy Natalii Mooshaber" to jedna z najlepszych powieści Ladislava Fuksa. Skonstruowana została w oparciu o schemat powieści kryminalnej przy równoczesnym parodiowaniu zastanych form literackich, gatunków i stylów. Powaga sytuacji egzystencjalnej, w połączeniu z groteskowością sytuacji językowej, wprowadza w paradoksalność ludzkiego losu. Akcja toczy się w państwie rządzonym przez despotę,...

Akcja toczy się w państwie rządzonym przez despotę, gdzie prawowita władczyni ukrywa się lub została zgładzona, a społeczeństwo sparaliżowane jest lękiem. Dzieci recytują w szkole życiorys głowy państwa. Między Ziemią a Księżycem regularnie kursują gwiazdoloty, ale marzenia osobiste bohaterki nie wykraczają poza kiosk, w którym mogłaby sprzedawać sałatki, piwo i lemoniadę. Martwotę psychologiczną w świecie dotkniętym degradacją rozbija autentyczny przejaw życia: język. To on sprawia, że w kreowanych przez Fuksa marionetkach tli się jeszcze iskra ludzkiej egzystencji, zdolna przy sprzyjającej okazji wybuchnąć płomieniem.

[Wydawnictwo Literackie, 1983]

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1983

Monika Stocka | 2012-04-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 kwietnia 2012

Tym razem wylosowałam Myszy Natalii Mooshaber (Myši Natálie Mooshabrové, 1970). Tu ( w porównaniu z Śledztwo prowadzi radca Heumann)było zupełnie inaczej, bo od początku weszłam w labirynt, w grę połącz kropki, rozwiąż rebus, kiedy co drugi akapit powtarza się jak refren, a postaci zdają się… hmm umowne, zarysowane, zaprogramowane? Zupełnie jakby pozbierać ludzi z ulicy i kazać im się nauczyć tekstu, by zagrali w przedstawieniu. Zrozumiałam, że wszystko jest możliwe, a ja znów jestem w pułapce. Ale grzebię w tym mięsie dziwnym, ten papier na kawałki drę, żeby te najmniejsze włókna znaleźć i spróbować poznać prawdę. Znaleźć ten jeden drgający liść pośród tych wszystkich spokojnie leżących. Igłę w stogu siana.
Nie muszę chyba mówić, że nabrałam się po raz drugi.
Podczas tej przygody robiłam zdjęcia i je teraz oglądam, układam i w zasadzie mam całą historię. W kawałkach a całą. Parę wyraźnych obrazów, niby poszarpanych, a zadziwiająco spójnych, wygładzonych, dopracowanych. Znów łączę...

neuromance | 2015-12-10
Przeczytana: sierpień 2015

Świetna językowo, ponura, lecz i miejscami zabawna historia zwariowanej staruszki. Historia będąca jednocześnie alegorią życia w nie do końca wolnym państwie. Ciekawa, choć ze względu na specyficzną, pełną powtórzeń narrację, nieprosta w czytaniu. Każdy wielbiciel dobrej (szczególnie czeskiej) literatury z pewnością doceni tę powieść.

porządekalfabetyczny | 2011-12-15
Przeczytana: 22 października 2011

Oglądamy ukradkiem plecy bohaterów w poszukiwaniu kluczyka, którym się ich nakręca, bo przecież ludzie składają się z więcej niż kilku gestów. Ale bohaterowie Fuksa śmieją się nie tylko z czytelnika, ale i z autora.

Zdradzają jego sztuczki, przekomarzają się z nim. To naprawdę dziwna książka, niepodobna do niczego, co czytałam do tej pory. Niepodobna też do pozostałych książek Fuksa.

Są autorzy, którzy piszą właściwie ciągle tę samą książkę, ale, jeśli jest dobra, nie przeszkadza mi to.

Pana Fuksa nosi. Próbuje swych sił w różnych gatunkach i klimatach, zawsze na swoich warunkach.

Agnieszka Kosowska | 2011-10-06

Książka Ladislava Fuksa Myszy Natalii Mooshaber znalazła się w moich rękach tylko i wyłącznie dlatego, że jest jedną z lektur, którą muszę przeczytać do egzaminu, sama z siebie bym się na nią nie skusiła. Z tego powodu lubię moje studia, ponieważ dzięki nim odkrywam całe zastępy interesujących mnie lektur, dziś pora na recenzję jednej z nich.

Powieść ta jest dla mnie bardzo trudna do określenia jeśli chodzi o jej gatunek. Kryminał (nie przepadam za nimi), groteska, powieść społeczno-obyczajowa, utopijna, nawet fantastyczna- wszystkie te nazwy będą trafne.

Tytułowa bohaterka, Natalia Mooshaber jest biedną wdową, która zarabia na życie doglądając grobów na cmentarzu. Dodatkowo pracuje społecznie w Opiece, instytucji, która dba o ład i porządek w świecie rządzonym przez despotycznego władcę, ukrywającego przed ludem ukochaną królową. Natalia w ramach pracy w Opiece chodzi po mieście i dogląda tego, jak zachowują się dzieci podejrzane o niesubordynację wobec państwa. Choć nie...

krack | 2012-10-02

Bardzo, bardzo porąbana książka. Jak cały Fuks:)
Książkę można czytać wielokrotnie, za każdym razem odnajdzie się w niej zupełnie nowe sensy i możliwości interpretacji. Jedno jest pewne: nie chciałabym dochować się takich dzieci, jak pani Natalia...

Momentami ciężko mi się przez to brnęło, ale warto było przeczytać - jedna z najbardziej złożonych książek Ladislava Fuksa. Każdy znajdzie tutaj coś, co mu się spodoba. Polecam.
Dłuższa recenzja ukazała się tutaj: --> http://czechozydek.wordpress.com/2013/02/03/ladislav-fuks-myszy-natalii-mooshaber/

Alome | 2011-06-03
Przeczytana: 1994 rok

Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Przeczytałam ją niemalże jednym tchem.

atomic_bomb | 2016-04-09
Diania | 2015-11-26