Tako rzecze... Lem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
fantastyka, pisarze, publicystyka
Jap810

Rozmowy Stanisława Beresia ze Stanisławem Lemem.
Autor Solaris przedstawia tu swe poglądy i szczegóły biografii.
Mówi o dzieciństwie i młodości; o fascynacjach oraz rozczarowaniach lekturowych i filmowych; o historii i "drugim dnie" własnych książek; o problemach współczesności,których dostarcza rozwijająca się coraz szybciej nauka - jak zawsze żywo, przenikliwie i dalekowzrocznie.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2002

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

ardnaskela | 2016-12-15

Książkę tą podkradłam kiedyś dawno temu z biblioteczki rodziców i do tej pory nie oddałam.
Polecam zarówno dla fanów autora, jak i dla tych którzy może i za Lemem jako autorem nie przepadają natomiast lubią rozmowy z ciekawymi ludźmi. Autor wypowiada się w przystępny sposób (w przeciwieństwie do niektórych jego dzieł) na wielorakie tematy, od Lwowa po Kraków i Zakopane, od prawd na temat ludzkiego życia przez zjawiska przyrodnicze, po poglądy światopoglądowe autora, jego opinie na temat literatury własnej i cudzej, oraz wiele wiele innych.

Polecam gorąco. Nie sposób się oderwać.

Henrietta_Weissmann | 2016-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2016

Rozmowy ze Stanisławem Lemem prowadzone od lat 80. XX w. po lata 10. wieku XXI. Zadający pytania starał się dotrzymywać intelektualnego kroku Lemowi, a nie było to takie proste. Poruszone zostały przeróżne tematy, od medycznych inspiracji pisarza (studiował medycynę), przez specyfikę amerykańskiego rynku wydawniczego, ulubione książki własnego i cudzego autorstwa, po zagładę ludzkości wskutek utraty kontroli nad rozwojem technologii i nadmiaru informacji.

Lem jest oczytany (banał),niespecjalnie zainteresowany seksem, wkurzony, perorujący, wściekający się, podniecający się (omawianym zagadnieniem rzecz jasna; patrz cecha wymieniona w drugiej kolejności) i werbalnie brutalny. Ponadto jest domatorem, pesymistą i mizantropem. Jeśli chodzi o to ostatnie, w mizantropii Lema, i o ile można dokonać takiej klasyfikacji, osobną półeczkę zajmowała umiarkowana mizoginia. Pisarz był z gatunku tych, co to nie bardzo zastanawiają się, a w związku z tym nie orientują się, kim jest kobieta,...

Maciej Horała | 2017-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2017

Wybitnego intelektualistę zawsze i wszędzie warto przeczytać. Geniusz Lema zarówno jako pisarza jak i filozofa jest niewątpliwy. Rzadko, który futurolog ma tyle trafnych przepowiedni ( choć sam Lem bez ogródek wypowiada się o futurologi jako pseudonauce). Wiele jego wizji dotyczących ludzkości spełniło się i spełnia na naszych oczach. Uderza niestety pesymizm tych przepowiedni. Sceptyk i zgryźliwiec oto kim był Stanisław Lem. Bynajmniej to nie zarzut. Autor nie zostawia suchej nitki na naszym gatunku. Dostaje się także nam Polakom ( od lewa do prawa). Choć skrajnym lewakom bardziej. Uderzyło mnie wręcz wyśmianie przez Lema obecnie jakże popularnych w EU miłośników przyjmowania uchodźców, i miękkich ( czyli skrajnie debilnych) negocjacji z terrorystami poprzez dawanie im chleba i zapewnianie komfortowych warunków w Europie jak tylko ze skołatanymi nerwami wrócą z traumą po świętej wojnie z niewiernymi gdzieś tam daleko na końcu świata.

vattghern76 | 2012-05-08
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione, 2008
Przeczytana: 2008 rok

Wywiad rzeka. A mimo to absolutnie PRZEPYSZNA lektura! OBOWIĄZEK każdego SFana!

Jap810 | 2011-03-21
Przeczytana: 17 marca 2011

mimo 80 lat niesamowite, bardzo przenikliwe spojrzenie na otaczający nas wszechświat.Właściwie od kiedy przeczytałem niezwycężonego,cały czas wywiera na mnie przeogromny wpływ...

scylla zło | 2014-07-24

pisałem prace magisterską z powieści lema

Paszeko | 2017-02-28
Marlena Balińska | 2017-02-07