Małżeństwo po włosku

Okładka książki Małżeństwo po włosku Jan Weiler
Okładka książki Małżeństwo po włosku
Jan Weiler Wydawnictwo: Sonia Draga Seria: Kolorowy uśmiech literatura piękna
Kolorowy uśmiech
Maria, ihm schmeckt's nicht!
Sonia Draga
2011-03-02
2011-03-02
Monika Rodkiewicz

Jan Weiler - „Małżeństwo po włosku”

Lektura z gatunku NoName, przyjazne zabijanie nudy, której dowcip polegał chyba na tym, że główny bohater nie potrafił odmówić teściowej, wpychania mu wyrafinowanymi sposobami, włoskich specjałów…. Tak, to chyba to… Wydaje się, że owe dowcipy sytuacyjne z założenia miał być najśmieszniejsze…. Plus hasło: być jak „głupia sałata”. To też… Tak...No cóż,

będę leciał

Jan Weiler - „Małżeństwo po włosku”

Cóż, może i książka do najbardziej porywających nie należy, ale polecam czytanie w oryginale osobom, które uczą się niemieckiego. Mój niemiecki wcale na wysokim poziomie nie stoi, ale fakt, że byłam w stanie przeczytać całą książkę w tym języku, sięgając jedynie od czasu do czasu do słownika, bardzo podbudował mnie w kwestii językowej.
A tak na marginesie, możemy zaobserwować znowu popis niesamowitej kreatywności Polaków przy "tłumaczeniu" tytułu (czy raczej kreowaniu nowego, chyba że to skomplikowana gra skojarzeń jak w "Śpiewających fortepianach") W oryginale brzmi on "Maria, ihm schmeck's nicht!". He-he.

A tak na marginesie, możemy...

Niemiec żeni się z pół-Włoszką pół-Niemką. I tu zaczyna się ciąg przezabawnych ZDARZEŃ oraz ZDERZEŃ z inną kulturą, obyczajowością.
Główną postacią jest teść Włoch od lat mieszkający w Niemczech, na szczęście dla Weilera przyjmuje go bardzo serdecznie w rodzinie i traktuje jak syna.

Od trudnych początków znajomości, poznania dwóch rodzin i wesela, przechodzimy do urlopu z Włochami, dokładnego opisu wesela włoskiej kuzynki, przysługi dla teścia aż do kluczowej historii, Jest nią opowieść życia Antonia - teścia - który koniecznie pragnie podzielić się z nią z nowym zięciem.Potem jeszcze Boże Narodzenie we Włoszech i kolejne wakacje.
Punkt widzenia Niemca na wszystko co Włosi wyprawiają, jak się zachowują, jak żyją jest fenomenalny. Trafiony w punkt.

Świetnie zbudowana biografia teścia, który tak naprawdę nigdzie nie jest u siebie. W Niemczech mieszka i przejął niektóre nawyki niemieckie, natomiast czuje, że już nie pasuje do Włoch, nie rozumie ich.

Warto przeczytać książkę. Idealna na odreagowanie. Wątki poukładanego, perfekcyjnego Niemca z dynamicznymi, głośnymi Włochami - CUDOWNE!

Początkowo książka mnie bawiła- zderzenie dwóch kultur, więc zabawnych sytuacji pewnie każdy się spodziewał zaczynając czytać. Pod koniec natomiast zaczęły mnie nudzić te opisy rozmów, wspomnień, jednym słowem- opowieści dziwnej treści. Pozycję polecam jako coś lekkiego na wieczór.

Aby zrozumieć intencje autora i dobrze bawić się przy czytaniu tej książki,trzeba bliżej poznać obie nacje - Włochów i Niemców.Jeśli nasz kontakt z nimi ograniczy się tylko do krótkich wyjazdów wycieczkowo-urlopowych lub wypadów po zakupy,to odbiór tej zabawnej opowieści będzie bardzo utrudniony.

Wzruszyła mnie postać Antonia i jego historia. W kilku momentach uśmiałam się do łez, wyobrażając sobie pewne sytuacje opisywane przez autora. Ogólnie miło się czytało w mroźne już wieczory.Dobra i lekka opowieść o włoskiej rodzinie.

Nie przeczytałam całej, nie dałam rady. Nudna i nudna i w dalszym ciągu nudna. Miałam kilka podejść, ale nie dałam rady.

miało być zabawnie a wyszło męcząco

miało być zabawnie a wyszło męcząco

lekka i nawet zabawna

lekka i nawet zabawna

Spodziewałam się książki o małżeństwie, a tymczasem to właściwie były przeboje męża z teściem, a w pewnym momencie już w ogóle historia teścia. Czasem zabawna, ale w większości niezbyt.

• Italia
  • Literatura obca
  • ✚ Pozyskane w 2015
  • Niemieckojęzyczne
  • Italia mi piace ♥
  • Pogodne

Dodaj cytat z książki Małżeństwo po włosku