Iga sama i w duecie

Wydawnictwo: Akapit Press
83-87463-87-6
kamk

Iga Cembrzyńska, niezwykle popularna aktorka filmowa, teatralna i estradowa. Debiutowała w latach sześćdziesiątych w Teatrze Telewizji u Adama Hanuszkiewicza. To razem z nią publiczność nuciła „O kochasiu, który odszedł w siną dal”, ”Mówiłam szeptem”, „Intymny świat”. Występowała zarówno w kabarecie Starszych Panów, jak i w paryskiej Olimpii. Odkryta dla filmu, zagrała m.in. w „Pamiętniku znalezionym w Saragossie” Wojciecha Hasa i w kultowej „Hydrozagadce”.

Z Andrzejem Kondratiukiem stworzyła niezależny, niezwykły dla polskiego kina, duet produkcyjno-wykonawczy, a efektem ich wspólnego działania są filmy „Gwiezdny pył”, „Cztery pory roku”, „Wrzeciono czasu”, „Słoneczny zegar”, „Pamiętnik filmowy Igi C.”, „Córka marnotrawna”.

Iga Cembrzyńska wielokrotnie była wyróżniana przez publiczność, otrzymała m.in.: dwukrotnie nagrodę Srebrnej Maski oraz Srebrnego Ekranu, a za całokształt pracy twórczej nagrodę Prometeusza

jagaicarz | 2015-08-24
liaguszka | 2014-06-07