Pisane przy oknie

Wydawnictwo: Biblioteka Więzi
83-88032-67-4
felieton, Hartwig
Hanna

Julia Hartwig, wybitna poetka, dwukrotnie nominowana do Nagrody Nike potraktowała stały felieton w miesięczniku „Więź” jako kuszącą okazję do żywego i odnawiającego się dialogu z czytelnikiem. W ten sposób powstała ta pełna uroku książka. Pisane przy oknie to zapis obcowania poetki z wybitną literaturą, muzyką, malarstwem, a także spotkań z niezwykłymi ludźmi, m.in. Zbigniewem Herbertem,...

Pisane przy oknie to zapis obcowania poetki z wybitną literaturą, muzyką, malarstwem, a także spotkań z niezwykłymi ludźmi, m.in. Zbigniewem Herbertem, Aleksandrem Watem, Anną Kamieńską, Witoldem Lutosławskim, Czesławem Miłoszem, Konstantym Jeleńskim, Józefem Czapskim.

źródło opisu: Wydawnictwo Sic!, 2004

źródło okładki: http://www.wiez.com.pl/index.php?s=karta&id=92

rokita49 Boruta | 2016-05-22
Przeczytana: 22 maja 2016

Kolejny raz.Każdy z felietonów składający się na ten zbiór jest perełką.Ważna diagnoza z felietonu "Mała szkodliwość społeczna" z 2001 roku - "Wizerunek człowieka publicznego,ministra,dyrektora,nawet lekarza i nauczyciela,uległ w oczach przeciętnego obywatela degradacji na niebywałą dotąd skalę.Kolosalne różnice występujące w wynagrodzeniach osób zatrudnionych w służbie publicznej budzą powszechny gniew i oburzenie.Przykładem niech będą głodowe pensje pielęgniarek i kominowe dyrektorów ZOZ-ów.Krytyce społecznej poddane są też ogromne wynagrodzenia nieprzebranej rzeszy radnych i apanaże,z których korzystają posłowie".Minęło 15 lat i jest chyba coraz gorzej.Można dodać,że także tytuły profesorskie uległy potężnej degradacji!Dla równowagi,fragment innego felietonu "Lepsze,gorsze" : "Nasze reakcje na sztukę nigdy nie są czyste.Wchodzi w nie element osobistego przeżycia,nieoczekiwany akt utożsamienia się z bohaterem lub narratorem,a taką zdolność mają nie tylko...

Hanna | 2011-02-25
Na półkach: Biblioteka, 2011, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2011

Niezwykłą przyjemność sprawiło mi czytanie tego zbioru felietonów. Julia Hartwig, lubiana przeze mnie bardzo jako poetka, odnajduje się również jako twórczyni tych krótkich form prozatorskich. Teksty, odnoszące się zarówno do jej przeżyć kulturalnych i literackich, jak i do bieżących wydarzeń,cechuje dbałość o język, precyzja wypowiedzi, a także ogromne wyczucie.

Abdita | 2016-05-22
Przeczytana: 12 lipca 2016