Psychomanipulacje. Jak je rozpoznawać i jak sobie z nimi radzić

Wydawnictwo: Biblioteka Moderatora
978-83-920207-6-9
psychomanipulacje, manipulacje
Anna

Wywieranie wpływu na innych to rodzaj obsesji naszych czasów. Ukazuje się coraz więcej książek na temat manipulacji, socjotechniki, perswazji. Obsesją autora tej książki jest ukazanie mechanizmów psychologicznych, których poznanie i zrozumienie umożliwi nam skuteczną obronę przed manipulacją. Książka wręcz nasycona przykładami z życia codziennego, zachowań ludzi w pracy, polityki pomaga osiągnąć cel postawiony przez autora. W czasach, kiedy niemal wszyscy szkolą się w zakresie zwiększania swoich umiejętności oddziaływania na innych książka stanowi niezbędna szczepionkę, która pomoże nam zminimalizować ryzyko zostania ofiara manipulacji. Polecamy wszystkim, a menedżerom, negocjatorom, handlowcom, specjalistom od reklamy i PR, trenerom biznesu w szczególności.

źródło opisu: http://www.moderator.wroc.pl/pl/biblioteka_moderat...(?)

źródło okładki: http://www.moderator.wroc.pl/pl/biblioteka_moderat...»

Dia | 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015

Podtytuł książki :”Jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić” trochę brzmiało mi jak słaby przewodnik po zaklętym świecie manipulacji. To mnie trochę odstraszyło, bo psychomanipulacje, jako samo zjawisko jest teraz modne niczym NLP. Podeszłam do książki z rezerwą, bo nie mam jakiś wielkich ambicji dowiedzieć się jak manipulować ludźmi, jeśli to robię - to nieświadomie, a świadomie zupełnie mnie nie pociąga.
We wstępie autor od razu odpowiada na moją reakcje pisząc, że po pierwsze „manipulacja” w naszych czasach ma silne pejoratywne zabarwienie i napisał ,że nie jest to książka , która ma pomóc manipulować a przedstawić i zdefiniować manipulacje, żebyśmy zdali sobie sprawę ile mechanizmów manipulacyjnych jest wokół nas i żebyśmy byli świadomi jak ktoś poddaje nas takim zabiegom. Wiedza na temat manipulacji pozwali nam uodpornić się na takie działania i nie być tym naiwnym.

Celem autora było „ w miarę rzetelne opisanie znanych manipulacji psychologicznych , które są stosowane w...

Katrina | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, Psychologia, 2014
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Dużo oczekiwałam po tej książce i muszę powiedzieć, że się nie zawiodłam :)
Pisana prostym językiem, jasna i łatwa w zrozumieniu nawet dla osób, które nie mają nic wspólnego z psychologią.
Moim zdaniem jest to lektura obowiązkowa, ponieważ dzięki niej możemy dostrzec jak jesteśmy manipulowani przez sekty, polityków, osoby z którymi mamy do czynienia czy telemarketerów. Autor wyczerpuje temat manipulacji, przedstawiając nam te skoncentrowane na samoocenie, emocjach czy wrodzonych biologicznych automatyzmach. Na dodatek wszystko jest poparte ciekawymi przykładami.
Zdecydowanie polecam!

Rewelacyjna pozycja, którą połknąłem niczym wciągającą powieść kryminalną - co zdarza się rzadko z książkami tego typu. Pomimo faktu, że "Mogłem SPOKOJNIE podarować tę książkę komuś, kto dużo gorzej radzi sobie w tym względzie"*, nie żałuję nadwyrężonego karku. Pierwsza część zawiera przystępnie opisane, podstawowe techniki manipulacji. Co to znaczy przystępnie? To znaczy konkretnie - bez lania wody - ale równocześnie z mnóstwem przykładów i anegdot, które pozwalają spojrzeć na problem szerzej. Im dalej w las, tym wilgotniej. To jak opowieść dziadka przy kominku (UWAGA: nie posiłkuję się wiedzą z autopsji - nie mam dziadka). To jak seks z ukochaną kobietą - chcesz więcej, ale już nie możesz, czekasz 5 minut i jedziesz dalej! To cement dla starej wiedzy, rozplątanie tysiąca małych supełków w mózgu i wskazanie źródeł poszerzających horyzonty. Rozdział radzenia sobie z manipulacjami ma dziesięć stron, ale droga do nich jest tak świetnie pomyślana, że jak dla mnie mógłby zawierać nawet...

Berserker | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Ta książka jest świetnym uzupełnieniem słynnej i wybitnej książki R. Cialdiniego, od której jest moim zdaniem lepszą i pełniejszą lekturą. Wielką jej zaletą jest refleksyjność, dystans i brak "amerykańskiej megalomanii" (u Cialdiniego objawiającej się niejako poprzez wrażenie własnej nieomylności).

Renata | 2015-05-30
Przeczytana: 28 maja 2015

Język prosty, styl podręcznikowy. Książka raczej dla studentów psychologii pierwszego roku na przykład niż dla osób faktycznie zainteresowanych psychologią. Wstęp autora o tym między innymi, dlaczego pisanie o manipulacji nie jest złe - trochę jak dla dzieci.

Kamil Dziadkiewicz | 2016-12-31
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Książka bardzo dobra dla początkujących, jeśli ktoś już miał co nieco styczności z psychologią, to test na początku książki rozwiąże bez problemu, przez co treści w dalszej części wydadzą mu się średnio interesujące.

szymbornik | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Rewelacyjna książka. W okresie debat na temat wyborów prezydenckich pozwoliła mi dostrzec, że opinie na temat Trumpa i jego zwolenników (a raczej ostra krytyka) wynikają właśnie z manipulacji względem naszej samooceny. To znaczy starano się przekonać ludzi, że głosując na Trumpa opowiadają się po stronie takich wartości jak zacofanie, głupota, brak kultury. Celem miało być nieopowiedzenie się po stronie takich wartości.
Większość, która głosowała za Trumpem i która słyszała, że jest głupia musiała też poczuć na skórze kolejną manipulację, którą opisuje Witkowski tj. dysonans. "Ja jestem głupi? Nigdy! Udowodnię Wam!"
Jeśli można dzielić się szerszą opinią zapraszam do przeczytania szerszego wpisu na ten temat na moim blogu.

| 2014-07-16

"Psychomanipulacje" czyta się szybko i przyjemnie. Książka jest napisana w przystępny sposób i na pewno będzie zrozumiała dla czytelników, którzy nie specjalizują się w psychologii.
Bardzo wiele podanych przykładów i opisanych eksperymentów można też znaleźć w książce "59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele" (autor to Richard Wiseman), więc polecam ją jeśli komuś podobał się sposób przedstawienia tematu przez autora Psychomanipulacji.

Krzem88 | 2015-12-17
Przeczytana: 13 grudnia 2015

Książka nad wyraz ciekawa. Rozpoczyna ją test składający się z 11 pytań, czytając kolejne rozdziały dowiadujemy się o mechanizmach naszej psychologi postępowania w różnych sytuacjach. Myślę, że warto do niej powrócić. Polecam

Krzysztof Szalast | 2011-08-15

Bardzo wartosciowa. Napisana w sposob prosty i przejrzysty. Wiele przykladow wraz z komentarzem.