Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa

Tłumaczenie: Agnieszka Nowak
Seria: Mistrzowie Psychologii
Wydawnictwo: Smak Słowa
The Science of Evil: On Empathy and the Origins of Cruelty
Ag2S

W książce Teoria zła Simon Baron-Cohen, wybitny psycholog i laureat nagród naukowych, który od dziesiątków lat zajmuje się badaniem autyzmu, przedstawia nową, opartą na wiedzy o mózgu teorię ludzkiego okrucieństwa. Baron-Cohen zagłębia się w neuronaukę i anatomię ludzkiego mózgu, wyjaśniając, jak działa tak zwany mózgowy obwód empatii. Nieprawidłowe funkcjonowanie tego obwodu – dowodzi autor – leży u podstaw braku empatii. Co jednak odróżnia niezwykłe zachowania, takie jak te obserwowane u osób autystycznych, od bezwzględnych czynów psychopaty? Zdaniem Barona-Cohena istotne znaczenie mają nie tylko czynniki biologiczne, ale także społeczne i środowiskowe, między innymi zaniedbywanie przez rodziców, krzywdzenie i doświadczanie głębokiej nieufności.

źródło opisu: Wydawnictwo Smak Słowa, 2014

źródło okładki: http://smakslowa.pl

vivarto | 2014-05-13
Przeczytana: 13 maja 2014

Laicy zapewne będą zachwyceni. Psychologowie - zażenowani poziomem wnioskowania i wyciągania nazbyt daleko idących wniosków przez autora. Jakże wiele przykładów nierzetelności i płytkości - m. in. nt. Marilyn Monroe - nie uczono autora na studiach, że nie dokonuje się analizy psychologicznej na odległość, tym bardziej osoby od lat nieżyjącej, o której autor wypisuje takie bzdury, że głowa mała (wypadałoby doczytać przed pisaniem książki bardziej rzetelne biografie). Jaka jest geneza zła? Brak empatii. To wystarczy. Co za bzdury... Są osoby złe, agresywne, które są nieempatyczne, ale i takie które są empatyczne. Są ludzie nieagresywni, dobrzy, którzy są zarówno empatyczni, jak i nieempatyczni. Bajdurzenie w celu zdobycia sporej kasy, i tyle w tym temacie.

joly_fh | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

Praca Simona Barona – Cohena "Teoria zła", jest jak polskie studia psychologiczne w pigułce: zajmujący temat, intrygujący zapewne wielu, pokryty jest naukowym bełkotem, z którego niewiele wynika. Przykro mi to pisać, bo Baron-Cohen jest uznanym profesorem psychologii, a jednak "Teoria zła" wygląda jakby stworzona została i napisana po łebkach. Jego książka obarczona jest podobną wadą, jak wiele prac psychologicznych: zbyt dużo miejsca poświęca opisom różnych badań, w tym odnoszących się do struktur mózgowych (o których pojęcie mają jedynie biologowie i lekarze), a zbyt mało miejsca wnioskom płynącym z owych badań. Fajnie byłoby jeszcze gdyby te wnioski były konkretne i jednoznaczne, ale tak nie jest - jak to zazwyczaj bywa w psychologii. Na zachowanie człowieka zawsze wpływa mieszanka czynników genetyczno-środowiskowych, jedne mogą przeważać w określonych kwestiach nad innymi, ale człowiek jest tak skomplikowaną maszynerią, że jednoznacznej odpowiedzi nie można wskazać. Poza tym...

OkiemMK | 2014-09-30

Wiemy, iż zło istnieje, jednak czy kiedyś zastanawialiście się nad przyczynami jego występowania? Czy znacie jego prawdziwą definicję? Czy można je wyjaśnić naukowo? Świat religii – świat wierzeń podaje nam gotowe definicje. Jesteś zły, gdyż kusi Cię/jesteś we władaniu: szatana, diabła, lucyfera.
"Wiara w nadnaturalne pochodzenie zła jest zbyteczna. Ludzie sami umieją się zdobyć na każdą niegodziwość." Joseph Conrad
Jednak co się stanie, gdy spojrzymy na pojęcie zła inaczej? Poprzez pryzmat wad i zaniedbań: biologicznych, społecznych i środowiskowych? Co jeśli to niezdolność do empatii, do umiejętności myślenia, odczuwania i spojrzenia na sprawę z perspektywy innej osoby, jest idealną definicją zła. Osoba nie posiadająca tych umiejętności jest emocjonalnie niestabilna, niedorozwinięta, więc inaczej pojmuje swoje zachowania, działania i słowa. To co dla Nas jest „złe” dla niej jest czymś normalnym. To co dla Nas jest nie do przyjęcia, ona uważa za logiczne. Przykłady możemy znaleźć...

karola807 | 2018-10-11
Na półkach: 2018, Przeczytane

Bardzo dużo szczegółów z zakresu funkcjonowania mózgu, mało zrozumiałych dla osoby bez dogłębnej wiedzy medycznej. Oszczędziłabym czytelnikom tych detali na rzecz większej ilości rozważań natury czysto psychologicznej.

Meteorytka | 2014-12-22
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Najlepsze kłamstwa są przeplatane prawdą. Choć jeśli przyjąć definicję prawdy według profesora ("Prawda to powtarzalne, możliwe do zweryfikowania prawidłowości." można dojść do wszystkiego. Na błędnych założeniach nie można tworzyć teorii.
"Moralność" tej paranaukowej książki jest absurdalna! Nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby bronić zbrodniarza w ten sposób: "Mandela organizował ataki bombowe na budynki wojskowe i rządowe, mając nadzieję, że nikt nie dozna obrażeń".
Autor oczywiście jest przeciwko karze śmierci. Kolejny cytat: "Peter Sutcliffe z Yorkshire, który zamordował TRZYNAŚCIE kobiet (...) spędził w więzieniu PRAWIE trzydzieści lat. Powinien przez ostatnie lata cieszyć się wolnością - zapłacił NALEŻNĄ cenę." Simon Baron-Cohen uważa, że to sprawiedliwsze niż dożywocie, nie mówiąc już o karze śmierci... I tutaj pada mój ulubiony argument: "W przeciwnym razie nie będziemy lepsi od człowieka, któremu wymierzymy karę". Taaak. Będziemy identyczni jak wielokrotny...

AngryMonkey | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

Chociaż nazwa wskazuje troszkę inaczej, to autor przede wszystkim skupia się na empatii - jej rodzajach oraz znaczeniu.
Bardzo ciekawa pozycja. Zaskakujący jest fakt genów empatii oraz wyrażana opinia na temat skazywania osób o zerowej empatii.
Zawarte są także dodatki, takie jak test na empatię dla dorosłych i dzieci.

Naprawdę polecam :) Napisana lekkim językiem, z wtrąceniami typowo biologicznymi opisanymi w przystępny sposób.

Ewa | 2014-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Dlaczego niektórzy ludzie bywają źli, a niektórzy są źli?
Odpowiedzi na te pytania ludzkość szuka od zawsze, żyjąc równocześnie w ciągłym strachu i fascynacji „złymi”. Bezskutecznie odpowiedzi poszukują religia i psychologia. W książce „Teoria zła” próbę rozwiązania zagadki podejmuje Simon Baron-Cohen – psycholog i wieloletni badacz autyzmu. Autor podaje tezę o źródle zła leżące w braku empatii, która jest niczym innym jak zdolnością odczuwania stanów psychicznych innych osób.

Na świadome odczuwanie empatii składają się wg autora trzy elementy: prawidłowe działanie odpowiednich struktur mózgu, obciążenie genetyczne oraz zmagazynowane we wczesnym dzieciństwie pokłady miłości i czułości jakie otrzymaliśmy od rodziców. Tę nabytą bazę autor nazywa garncem złota. Garniec zapełnia się w czasie spokojnego i pełnego miłości dzieciństwa, a pozostaje pusty kiedy dziecko zostaje osierocone lub skrzywdzone przez najbliższych. Ludzie z pełnym garncem złota są pełni empatii, natomiast ci z...

Morhy | 2015-08-07

Przyjemna do poczytania (o ile człowiek orientuje się w podziale mózgu) i zrozumiale opisane typy zero-negatywne. Niestety całościowo wnioski niespecjalnie mnie zadowalające, a już na pewno nie takie z którymi mogłabym się zgodzić. Do tego należy dodać wrażenie, że autor jest naiwny niczym pięciolatek- każdy ma w sobie dobro i każdy może się zmienić i do tego należy dążyć w więzieniach. Może i prawda, ale niezbyt realistyczna. Co więcej spojrzenie na samo dobro i zło jest tu tak jednostronne, że gdybym nie wiedziała to nigdy bym nie przyjęła, że pisał to Profesor.

fragola | 2014-05-06

Ksiązka inspirująca. Jednego z ważniejszych badaczy autyzmu. Warto jednak pamiętać, że to propozycja pewnej teorii. Wyjaśniająca zachowania częsci osób (w tym z autyzmem, ale również psychopatów) i czasem kontrowersyjna.

NowaCzytelniczka | 2015-04-07
Przeczytana: październik 2015

Zawiodłam się. Spodziewałam się czegoś zdecydowanie bardziej zgłębiającego temat, podpartego konkretnymi wynikami badań, rzetelnego. Książka pozostawia wielki niedosyt. Osoby, które mają jakiekolwiek pojęcie w temacie empatii, raczej nie zgodzą się z wnioskami wysnutymi przez autora. Książka ładnie wydana, okładka piękna, natomiast treść książki pozostawia niestety wiele do życzenia. Kupiłam, przeczytałam i szybko trafiła w ręce innej osoby, która też z nią wiązała jakieś nadzieje- może ona się nie zawiodła?