Psychomanipulacje

Okładka książki Psychomanipulacje Tomasz Witkowski
Okładka książki Psychomanipulacje
Tomasz Witkowski Wydawnictwo: Biblioteka Moderatora nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Moderatora
2004-03-15
2000-01-01
9788392020769
psychomanipulacje manipulacje

Książka trochę się zestarzała w warstwie stylistycznej, na poziomie użytych porównań, doboru słów. Sama treść potraktowana po akademicku, choć chyba miała taka nie być. Lepiej chyba zajrzeć do Cialdiniego, czy Aronsona.

Książka Witkowskiego w prosty i zrozumiały sposób wyjaśnia i niejako rozbiera na czynniki pierwsze podstawowe metody manipulacji oraz możliwe sposoby uchronienia się przed staniem się ich ofiarą. Zdecydowanie warta polecenia.

Świetna książka, szczególnie dla osób, które zbyt dużo nie wiedzą na temat manipulacji, a chcą poznać go lepiej.

Książka na światowym poziomie.

Książka na światowym poziomie.

Książka "Psychomanipulacje" daje wskazówki, jak ustrzec się przed bezwiednym wmanewrowaniem w niepożądane sytuacje i nie dać się wpuścić w przysłowiowe maliny. Wiedza jaką przekazuje nam T. Witkowski ma być w zamyśle Autora swoistą tarczą ochronną przed manipulatorami, a nie instrukcją obsługi dla wszelkiej maści socjopatów. Książka wprowadza w meandry różnego rodzaju socjotechnik, pokazuje mechanizmy ich funkcjonowania i wyjaśnia fenomen ich skuteczności. Osoby, które czytały R. Cialdiniego "Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka" czy M. Leary'ego "Wywieranie wrażenia na innych. O sztuce autoprezentacji", z pewnością temat będzie już znajomy. Autor, aby zobrazować swoje przemyślenia odwołuje się nie tylko do wymienionych powyżej prac badawczych, ale sięga po bardzo szeroki wachlarz literatury i to nie tylko naukowej, (cytuje chociażby "Księcia" N. Machiavellego , "Wojnę jaką poznałem" generała G.S. Pattona, "Pięknych dwudziestoletnich" M. Hłaski, "Interview" M.Twaina, "Don Kichota"" Cervantesa i wiele, wiele innych pozycji).

"Psychomanipulacje" pełne są żywych przykładów zaczerpniętych z życia codziennego, historii, świata biznesu czy polityki. Nie brak również dobrej dawki humoru zarówno w treści (jako przykład manipulowania wizerunkiem zacytowany jest ukaz cara Rosji Piotra I z 1708 roku:

"Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak by swoim pojmowaniem istoty sprawy nie peszyć przełożonego"),
jak również w rysunkach, które tę książkę uzupełniają.

"Psychomanipulacje" rozpoczynają się testem oceniającym umiejętność przewidywania zachowań ludzi w sytuacjach manipulacyjnych, a następnie T. Witkowski dzieli manipulacje na:

1. manipulacje skoncentrowane na samoocenie.
Tutaj wymienia ingrecjację (czyli wkradanie się w czyjeś łaski) i szereg jej rodzajów:
• konformizm,
• podnoszenie wartości drugiej strony,
• manipulowanie własnym wizerunkiem,
• deprecjacja innych,

2. manipulacje wykorzystujące dysonans poznawczy:
• metoda stopa w drzwi (liczy się każdy grosz, stopa w ustach),
• eskalacja żądań,

• wzbudzanie poczucia winy,

4. manipulacje poczuciem kontroli:
• bezlitosny partner,
• wszystko albo nic,
• stawianie przed faktami dokonanymi,
• zachowania irracjonalne ("struganie wariat"),
• reorientacja (czyli szukanie tzw. "kozła ofiarnego" jako metoda unikania odpowiedzialności),
• hipotetyczne co by było, gdyby...,
• wyuczona bezradność (gdy działania nie przynoszą pożądanych efektów, człowiek dochodzi do wniosku, że nie ma wpływu na przebieg zdarzeń, patrz: biurokratyczne praktyki zniechęcające petenta wpędzające w wyuczoną bezradność, kult wodza jako uzależnienie i ślepa wiara w jego nieomylność - tzw. "homo sovieticus", czyli człowiek, który czuje się wolny tylko w obszarze swej niewoli, to również człowiek, który uznaje swoją niewolę jako konieczną - np. bohater Orwella "Rok 1984"),
• procedura scenariusza (wyobrażając sobie zdarzenia, w których bierzemy udział, oswajamy się tym samym z ich ewentualnością w przyszłości, porównaj reklamy zaczynające się od: "Wyobraź sobie, że..."),

5. manipulacje oparte na wrodzonych automatyzmach:
• autorytet (ślepe posłuszeństwo autorytetowi bez względu na to, jak bezsensowne, amoralne czy okrutne byłyby jego żądania, porównaj: "Księga Rodzaju" - Abraham zgodnie z wolą Boga decyduje się złożyć w ofierze swojego syna Izaaka, eksperyment Milgrama),
• zasada wzajemności ("do ut des" – "dziś ja, jutro ty mnie"),

7. naturalne mechanizmy obronne:
• habituacja,
• instynkt hamowania agresji,
• empatia,
• reaktanacja (im bardziej dokuczliwy, sroższy zakaz, tym większy opór i przekora, porównaj: czasy prohibicji w USA, biblijny zakazany owoc),
• samoocena ( najmniej podatne na perswazję osoby o najniższej i najwyższej samoocenie, najbardziej, te o średniej statystycznej, porównaj: krzywa Gaussa),

8. techniki radzenia sobie z manipulacjami:
• akceptowanie komplementów,
• zamiana oceny na opinię,
• demaskowanie aluzji,
• zasłona z mgły (przyjmowanie zarzutów, uwag krytycznych i deprecjonujących z akceptacją, dając do zrozumienia, że uwagi te nie dotykają nas),
• przyznawanie się do błędu i uprzedzanie krytyki,
• negocjowanie sposobu prowadzenia sporu,
• technika "Małego Księcia",
• technika tzw. "zdartej płyty",
• złamanie zasady wzajemności.

Powiem szczerze, że różnice pomiędzy techniką "Małego Księcia" i "zdartej płyty", przynajmniej dla mnie, nie są zbyt duże i spokojnie można by było uczynić z nich jedną. Poza tym więcej uwag nie mam. Książka jest świetna. Choć grubością nie oszałamia, to kondensacja treści jest niezwykła i widać już na pierwszy rzut oka, że materiał, z którego Autor korzystał był bardzo obszerny i różnorodny. Przy tym wszystkim niezwykła ostrożność i pokora w wydawaniu sądów, widać szacunek do nauki i do czytelnika. Autor podszedł do tematu bardzo poważnie (choć i z humorem). Jest to tylko z pozoru niewielka książeczka. Zachęcam do lektury, bo na prawdę warto.*

* Opracowanie powyższe po raz pierwszy zamieszczone było 31.01.2017 r. na stronie: www.bookfreak.pl

Polecam każdemu kto chciałby zglębić mechanizmy manipulacji. Aczkolwiek jeśli zna się Aronsona i Cialdiniego to żadnych odkrywczych myśli się w tej książce nie znajdzie. Jednakże wiedza w niej zawarta jest usystematyzowana i podana w sposób jak najmniej naukowy,syntetyczny i ciekawy.

Książka napisana w bardzo przystępny sposób, niezwykle aktualna, bo opisuje mechanizmy, z którymi wszyscy stykamy się na co dzień. Wciąga i nie męczy, jak wiele innych książek o tej tematyce. Autor opiera się na badaniach naukowych i szerokiej bibliografii, a jednocześnie trzyma się z dala od mętnego żargonu. Zdecydowanie warto.

Książka bardzo dobra dla początkujących, jeśli ktoś już miał co nieco styczności z psychologią, to test na początku książki rozwiąże bez problemu, przez co treści w dalszej części wydadzą mu się średnio interesujące.

Rewelacyjna książka. W okresie debat na temat wyborów prezydenckich pozwoliła mi dostrzec, że opinie na temat Trumpa i jego zwolenników (a raczej ostra krytyka) wynikają właśnie z manipulacji względem naszej samooceny. To znaczy starano się przekonać ludzi, że głosując na Trumpa opowiadają się po stronie takich wartości jak zacofanie, głupota, brak kultury. Celem miało być nieopowiedzenie się po stronie takich wartości.
Większość, która głosowała za Trumpem i która słyszała, że jest głupia musiała też poczuć na skórze kolejną manipulację, którą opisuje Witkowski tj. dysonans. "Ja jestem głupi? Nigdy! Udowodnię Wam!"
Jeśli można dzielić się szerszą opinią zapraszam do przeczytania szerszego wpisu na ten temat na moim blogu.

Rewelacyjna pozycja, którą połknąłem niczym wciągającą powieść kryminalną - co zdarza się rzadko z książkami tego typu. Pomimo faktu, że "Mogłem SPOKOJNIE podarować tę książkę komuś, kto dużo gorzej radzi sobie w tym względzie"*, nie żałuję nadwyrężonego karku. Pierwsza część zawiera przystępnie opisane, podstawowe techniki manipulacji. Co to znaczy przystępnie? To znaczy konkretnie - bez lania wody - ale równocześnie z mnóstwem przykładów i anegdot, które pozwalają spojrzeć na problem szerzej. Im dalej w las, tym wilgotniej. To jak opowieść dziadka przy kominku (UWAGA: nie posiłkuję się wiedzą z autopsji - nie mam dziadka). To jak seks z ukochaną kobietą - chcesz więcej, ale już nie możesz, czekasz 5 minut i jedziesz dalej! To cement dla starej wiedzy, rozplątanie tysiąca małych supełków w mózgu i wskazanie źródeł poszerzających horyzonty. Rozdział radzenia sobie z manipulacjami ma dziesięć stron, ale droga do nich jest tak świetnie pomyślana, że jak dla mnie mógłby zawierać nawet same podtytuły w punktach. Kocham Pana, Panie Tomaszu Witkowski. Kupię wszystkie Pana książki i postawię je sobie na półce zaraz pod Biblią.

Jeśli potrzebujecie więcej historyjek i rozwleczonego opisu technik manipulacji, to jako uzupełnienie polecam "Gry w manipulacje" (Joule Robert - Vincent i Jean-Leon Beauvois) - jednak pamiętajcie, że tam wszystko jest oderwane od polskich realiów.

*Co nie jest żadną ingracjacją ze strony autora, a wynikiem rzetelnego testu:D

• Psychologia
  • Do kupienia