Przeżyć... i co dalej?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03834-4
Nietamarja

Niezwykły portret kobiety - psychiatry, twórcy pierwszej w Polsce Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Rozmowy o przeszłości i współczesności, tematy trudne, bolesne, intymne. Maria Orwid, dziecko Holocaustu, opowiada przejmująco swoją biografię, opisuje swoje zmagania z przeszłością okupacyjną. Wspomina powojenne lata krakowskiej Katedry Psychiatrii i jej przyjacielskie związki z artystycznym środowiskiem Krakowa, dzieli się z czytelnikiem swoją głęboką wiedzą o człowieku i jego psychicznych problemach. Jej walka o godność pacjenta i humanizację psychiatrii mają swe źródło w traumatycznych doświadczeniach dzieciństwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2006

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Cuteness | 2014-07-08

Na książkę trafiłam z przypadku, faktycznie odrobinę interesuję się psychologią i psychiatrią ale to absolutnie nie był powód. Pierwsza część mnie oczarowała - wzruszająca historia dojrzałej kobiety opowiedziana w taki sposób, że nie było możliwości zapomnienia o tym, iż doświadczyła tego wszystkiego będąc małą dziewczynką, a potem - młodą kobietą. Wielowątkowość, swoista saga rodzinna, dbałość o szczegóły,opis czasów wcale tak bardzo nam nie odległych.. Druga - wywiady i dyskusje, ukazanie życia tamtejszego Krakowa, rozwoju psychiatrii, pokazanie wpływu dzieciństwa, holocaustu na ocalonych, ich dzieci.. dzieci ich dzieci.. każdego z nas . Czyta się świetnie, nasycone mnóstwem informacji w przystępny sposób, porusza dojrzałość Marii i brak przekonania o nieomylności.. Chęć wyzbycia się hipokryzji i świadomość. Motywuje do działania i do "życia"! Polecam.

| 2015-05-02

Ja nie zmęczyłem. Temat za bardzo psychologiczny i zbyt naukowo potraktowany niż mój mózg mógł to pojąć. Myślę, że to pozycja dla ludzi naprawdę zainteresowanych tematem.

Dorota | 2011-10-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Po prostu rewelacyjna. Pod każdym względem. I bardzo inspirująca, a to lubię :)

lovelybaka | 2016-03-30
Na półkach: 2016, Przeczytane