Jesień młodości

Neurim byszalechet
83-08-02046-1
literatura faktu
Anna

"Jesień młodości" Miriam Akavii jest książką z pogranicza literatury faktu i beletrystyki. Autorka, Żydówka z zamożnej rodziny krakowskich kupców, obecnie znana i ceniona w Izraelu literatka, nadała wspomnieniom o losach okupacyjnych swojego brata formę opowiadania. Akcja opowieści toczy się we Lwowie, gdzie brat autorki Jurek-Izio ukrywał się na aryjskich papierach. Urodzony i wychowany w...

Akcja opowieści toczy się we Lwowie, gdzie brat autorki Jurek-Izio ukrywał się na aryjskich papierach. Urodzony i wychowany w Krakowie, nie znał Lwowa, czuł się w nim obco i samotnie. Wracał więc myślami do czasów przedwojennych i do przeżyć w krakowskim getcie, skąd uciekł przed zbliżającą się likwidacją. Po pewnym czasie do Lwowa przyjechała młodsza siostra Jurka Ania. Młodzi ludzie mieli nadzieje, że znajdą pracę, że przeżyją. Wszystko zawiodło, nawet aryjski wygląd Ani. Jurek przez współlokatora wpadł w ręce policji, dostał się do obozu janowskiego i tam zapewne zginął.
Wspomnienia, choć z pogranicza beletrystyki, dotyczą autentycznych postaci. Autentyczny jest również nastrój grozy i beznadziejności. Jest to wstrząsający dokument ludzkiej tragedii, dokument ludzkich postaw, trudnych do zrozumienia.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1989 (z okładki)

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

paweł | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Krótka,ale bardzo wzruszająca książka, napisana na podstawie wspomnień czasu okupacji.Szkoda,że autorka nie pisze,o dalszych losach, bohaterów książki.Możliwe,że ich po prostu nie zna,ale prawie na pewno, były tragiczne.

Anna | 2010-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2010

Muszę przyznać, że w ostatnim czasie natrafiam na książki, które pomimo swojej małej objętości, potrafiły mnie do głębi poruszyć i skłaniały do przemyśleń i zadawania sobie samej wielu pytań. Kolejną z takich pozycji jest „Jesień młodości” opowiadająca o losach młodego Żyda Jurka (oraz w znacznym stopniu jego bliskich), który został wysłany przez ojca do Lwowa, w nadziei uniknięcia holokaustu. Pomimo wyrobienia „lewych” papierów, chłopak doznał jednak wielu cierpień, których jak się wydaje, nie mógł uniknąć.
Jako Izio chłopiec mieszkał sobie spokojnie w Krakowie i prowadził normalne życie nastolatka, takie jak pewnie większość z nas. Zmiana losu całej rodziny nastąpiła w chwili wkroczenia nazistów do Polski w okresie II wojny światowej. W przeciągu niemal „kilku sekund” wszystko diametralnie się zmieniło. Już nie było przyjaciół, którzy przybędą z pomocą na każde wezwanie kolegi w potrzebie. Teraz każdy musiał poradzić sobie sam, a zwłaszcza wyznawcy wyznania Mojżeszowego,...

rokita49 Boruta | 2015-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Jeszcze jedna książka pogłębiająca w jakiś sposób naszą wiedzę o strasznych czasach Zagłady.Może tłumaczenie nie najlepsze,jakby język nie przylegał do tamtych czasów.Zamierzam przeczytać inne książki autorki i coś się może wyjaśni.

Karolina | 2011-04-28
Przeczytana: 16 lipca 2011

Wspaniała książka! Polecam serdecznie!

Lena | 2013-07-02
Przeczytana: 09 czerwca 2013

życie! codzienność, rodzina,obowiązki, marzenia, plany, schematy i pojawia się mały człowiek, czy człowiek to nawet trudno powiedzieć i nagle przewraca świat do góry nogami, to co normalne staje się przerażające, to co naturalne staje się niewiarygodnie odległe. Prosta a jednak przytłaczająca historia, zostaje w sercu, bo bohaterzy chcieli tak niewiele a jednocześnie tak wiele: żyć!

asiasso | 2013-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 marca 2013

Szkoda, że nie poznam dalszych losów bohaterów tej książki. Bardzo mi się podobała :)

Dorota | 2010-12-29
Przeczytana: 2010 rok