Warkocz pokoleń

Okładka książki Warkocz pokoleń Aleksandra J. Ostroch
Okładka książki Warkocz pokoleń
Aleksandra J. Ostroch Wydawnictwo: Twój Styl Seria: W kolorze sepii biografia, autobiografia, pamiętnik
W kolorze sepii
Twój Styl
1998-01-01
1998-01-01
opowiadania

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Hmm...refleksje nasuwają się same. Książka przyciągała mnie jak magnez, im dalej tym bardziej. Prosty język, mnóstwo prostych historii i ..prosto w serce. Lubię emocje i płynącą z książki wiedzę i też tych rzeczy w sadze nie brakuje. Cudownie spędzony czas.

"Warkocz pokoleń" to wzruszająca opowieść o rodzinie autorki. Spisała ją ona w oparciu o wspomnienia swoich przodków, przede wszystkim babci. Do niektórych wydarzeń z przeszłości dotarła, śledząc dokumenty na temat rodzinnych stron, więc książka to nie tylko historia kilku pokoleń, ale i miejscowości Czerwionka-Leszczyny oraz innych śląskich zakątków.
Ciekawie pokazane także codzienność, obyczajowość i bogate tradycje Śląska.

Całość układa się w zbeletryzowany dokument, który czyta się z napięciem i emocjami.
"Warkocz..." udowadnia, że najlepsze scenariusze pisze życie, a gdy zostaje ono splecione z wielką historią, powstaje opowieść, jakiej nie powstydziłyby się najlepsze pióra.

Wspomnienia obejmują około stu lat, od połowy XIX wieku do lat 50. minionego stulecia. Dzięki nim poznajemy liczną familię autorki, która zawsze wyznawała zasadę, by trzymać się razem, pomagać sobie w każdej trudnej sytuacji, wspierać nie tylko dobrym słowem. Te zasady, wpajane dzieciom od przysłowiowej kołyski, zaowocowały i sprawdziły się szczególnie podczas obu wojen światowych, gdy rodzina została rozdzielona i dotknęły ją liczne tragedie.

Całość napisana jest z wyczuciem, bez egzaltacji, ale poruszająco, z dbałością o szczegóły i autentyzm, ale i z lekkością właściwą beletrystyce.
Wysłuchałam "Warkocza pokoleń" w formie audiobooka i była to dla mnie przyjemna i dająca do myślenia lektura.

Ciekawie pokazane...

Książka opowiada o dziejach rodziny autorki od bodajże połowy XIX wieku po czasy powojenne Śląska. Dla kogoś interesującego się historią Śląska, szukający własnych przodków i z okolic Rybnika - lektura obowiązkowa. Autorka opisuje zwyczaje, obrzędy towarzyszące Ślązakom nie tylko w dni świąteczne ale również w życiu codziennym. Wyjaśnia, jak to kiedyś było. Wplatanie śląskiej gwary, piosenek, wierszy, opowiadań. Kto zna "utopce" ten wie o czym piszę :)

Kupiona przez przypadek, przeczytana z zainteresowaniem, pozostawia lekki niedosyt.

• Audiobooki
  • Auto- i biografie