18 współczesnych opowiadań amerykańskich

Okładka książki 18 współczesnych opowiadań amerykańskich
Sherwood AndersonStephen Vincent Benét Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry literatura piękna
literatura piękna
Wydawnictwo Iskry
1957-01-01
1957-01-01
opracowanie zbiorowe

Te "współczesnych" w tytule to już trochę nieprawda, bo książka została wydana w 1957 roku. Ale być może dlatego jest ciekawsza. Zwłaszcza spojrzenie na "współczesność" poruszanych problemów jest... po prostu fajne.
Sięgnąłem po nią by "liznąć" twórczości amerykańskich twórców przez duże T. Zwłaszcza tych, z którymi do tej pory się nie spotkaliśmy, i... hmm, zostałem zaskoczony nieco. Otóż, podobało mi się to wszystko raczej umiarkowanie. Nie żeby było złe, co to to nie. Zwłaszcza w warstwie warsztatowej jest pięknie. Ale nie porwało, choć miało. Taki był plan, by panowie oraz panie wytarmosili mą duszę, przenicowali i zostawili z wywalonym jęzorem i niezaspokojonym apetytem. A tu co? Pasowałby prosty rym, ale się powstrzymam. Nawet opowiadania takich tuzów jak Steinbeck czy Hemingway nie zachwyciły. I nie może być tu mowy o anachroniczności, bo przecież panowie od dawna już nic nowego nie napisali. Może krótka forma jest dla nich zbyt krótka?
I jak mam się teraz zapatrywać na takiego Faulknera czy Fitzgeralda - chcieć ich, czy też nie chcieć czytać? Skoro nie porwali, tak jak i mój ulubiony Steinbeck, to może jednak warto dać im szansę?

I znowu mistrzostwo świata. Piękne, czasami krótkie, może zbyt krótkie opowiadania tego autora. A może tak ma być? Zostaje pewien niedosyt, ciekawość, miejsce na rozmyślania.

Dodaj cytat z książki 18 współczesnych opowiadań amerykańskich