Rozmowy na Szczycie

Tłumaczenie: Małgożata Kiełkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura górska na świecie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stapis
Extrem am Berg
978-83-61050-35-3
góry, wspinaczka, reportaż

Książka o alpinistkach i alpinistach, w której nie ma ani jednego zdjęcia góry czy wspinacza w pionowej ścianie, to coś nieoczekiwanego. Nowość! Autor Dirk van Nayhauß, fotograf i alpinista, nie zajmuje się dramatycznymi zdarzeniami w skale i lodzie, lecz skupia swoją uwagę na człowieku. Patrzymy w oczy kobietom i mężczyznom, z wyrazu twarzy, gestów i pozycji ciała poznajemy ich osobowość. Nic nie zakłóca obrazu, żadne haki, lina, kask czy sprzęt lodowy, żadne ubrania sportowe z emblematami sponsorów (z niewielkimi wyjątkami). Usunięto wszystko, co mogłoby przysłonić, zamaskować prawdziwe ja. Ukazuje się człowiek taki. jakim jest (...), z bliska, czasem prawie obnażony.

Emil Zopfi

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://ksiazka48.pl/image/rozmowy-na-szczycie-ekst...»

Ani | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

„Rozmowy na szczycie” to rewelacyjnie poprowadzone wywiady z czołowymi przedstawicielami himalaizmu i wspinaczki. Obok m.in. Messnera, braci Huber czy Seve'a House'a także Polacy - w polskiej edycji wydania reprezentują nas Kurczab i Korczak. Niebanalne, czasem dociekliwe pytania to główne atuty wywiadów. Obok rozmów, czarno-białe portrety i fotografie np. dłoni lub stóp (na okładce dłonie Piotra Korczaka), nierzadko okaleczonych w wyniku prowadzonej działalności górskiej. To co mnie osobiście urzekło to przedstawienie sylwetek wspinaczy: bez glorii, patosu, otoczki lodowych czy skalnych wojowników. Autor pokazuje po prostu ludzi, ich charakter, przekonania, ambicje. Fascynująca książka i jej 22 bohaterów.

Smiejka | 2013-07-01
Na półkach: Przeczytane, 2013, Góry
Przeczytana: 01 lipca 2013

Dosyć ciekawy zbiór wywiadów z największymi wspinaczami świata. Tymi starszymi i tymi najmłodszymi.Różne spojrzenie na wspinaczkę sportową czy alpinizm. O górach, skałach, braterstwie liny,sławie miłości i pieniądzach...oraz kilku innych rzeczach. Myślę,że warto sięgnąć.

Ferm | 2014-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Książka zapowiadała się naprawdę ciekawie. Osoby, z którymi autor przeprowadził wywiady (+ 2 dodatkowych postaci do polskiego wydania), to interesujące jednostki. Niestety, moim zdaniem, wywiady są przeprowadzone nieumiejętnie i przez to rozmowy są często średnio interesujące. Cały potencjał 'ciekawej opowieści' jaką mają w sobie bohaterowie gdzieś się ulatnia.

Martini | 2014-09-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: lipiec 2014

Miało być mało o skale i lodzie... i tak było. Miałam dzięki wywiadom poznać osobowości alpinistów... nie do końca się to udało. Za mało trafnych pytań, za mało szczegółów. Jednak polecam, dowiecie się np. co może kierować alpinistami w tym fantastycznym sporcie:-)

Aldona | 2016-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2016