Prostowanie zwojów

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura górska na świecie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stapis
978-83-61050-28-5
wspinaczka, literatura faktu
literatura faktu

To już drugie wydanie "Prostowania Zwojów". Drugie i do tego poszerzone o kilkanaście wyjątkowo niebezpiecznych stron! Popularność tej książki nie jest przypadkiem, składa się na nią: barwny styl, błyskotliwa narracja i pozbawiona kompromisu niezwykle trafna wiwisekcja świata doznań ekstremalnych. Wszystko to podane na luzie, z dystansem i z końską dawką humoru, ale równocześnie pełne refleksji i głębi. Historie z jednej strony nieobliczalne i skrajne, z drugiej - bliskie i do bólu prawdziwe; od duchowych uniesień po fizjologiczne upadki. W górach, w skałach i na rozsypujących się kominach przedwojennych browarów... Pozycja dla każdego - ballada o wielkiej, szczerej namiętności.

agasala | 2017-09-16
Przeczytana: sierpień 2017

"Któż w końcu więcej doświadcza: mój licealny kolega, mitoman Guffi, sponiewierany do granic obłędu przeraźliwym lękiem przestrzeni, czołgający się w konwulsjach i wymiotujący treścią oszalałego błędnika na szlaku na Giewont, czy też nieco posapujący Wielicki, zimą, w otchłaniach K2? Które w końcu dokonanie obarczone jest większym bohaterstwem? Który z nich nie panuje nad niczym, nie przestaje błagać o litość i we własnych oczach balansuje na granicy życia i śmierci, a w zasadzie już dawno tę granicę przeskoczył? W najlepszym wypadku jestem skłonny ogłosić remis.... (...) Dosłowną przyjemność w prawdziwym wspinaniu występuje tylko wtedy, gdy nie trzeba się już więcej wspinać, gdy leży się z butelką piwa pod górą, nasycając się absolutnym bezruchem i bezbrzeżnym bezpieczeństwem."

Styl książki ciężko jest jednoznacznie ocenić - raz wydaje się lekki, swobodny i zdystansowany, czasem zaś - zbyt bezpośredni, niesmacznie wręcz bezpruderyjny. Autor z półki "love or hate".

Książka wpadła mi w łapki przypadkowo. Pomimo iż raczej czytam wszystko, to ten gatunek dosyć rzadko. Książka odjechana, napisana z humorem. Doskonała do relaksu. Przy okazji zawsze można zaczerpnąć nieco z doświadczeń i wspomnień autora :)

Dorota Janus | 2017-01-03
Na półkach: Przeczytane, Góry
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Książka napisana lekkim językiem, przez co czyta się błyskawicznie. Może nie zachęca do wyjścia w góry (tych bardziej strachliwych ;) ale w sposób barwny opisuje co może, nawet przygotowanego, spotkać na ścianie.

Ani | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Okładka „Prostowania zwojów” sugeruje pełną dramatyzmu historię. Wspinacz schodzi z grani, jego postawa wyraża zmęczenie, może rezygnację, na pewno walkę. Zaczynam czytać i okazuje się, że … opisane historie kipią humorem. Dystans autora, jego lekki, czasem dosadny styl sprawia, że książka jest tak inna od większości pozycji tego typu. Powstała z tęsknoty za wspinaniem ale refleksji nie ma tu zbyt wiele. To raczej komediowy opis górskich perypetii. Czyta się szybko i przyjemnie (salwy śmiechu gwarantowane) i to są jej niewątpliwe plusy . Mnie osobiście brakowało jednak pewnego pierwiastka powagi.

mario | 2014-01-23

Jeśli choć raz stałeś kilka metrów nad marnym przelotem - będziesz wiedział gdzie bije puls tych opowieści... Język ciekawy: krótki timing, rytm i dość bogate środki stylistyczne. Świetna narracja i dobre, mocne akcenty. Pod wierzchnią warstwą humorystyczną i ogólną beztroską czai się bogactwo doznań wspinaczkowych i o dziwo sporo dydaktyki - historie jakie każdy wspinający się w mniejszym lub większym zakresie sam poznał. Literatura górska ale z zupełnie inną, świeżą twarzą. Polecam.

Kamila | 2013-11-10
Przeczytana: 2012 rok

Jeśli się lubi literaturę górską - to jest to obowiązkowa książka w biblioteczce.

książek: 1965
tattwa | 2013-07-26
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Ubawiłam się. Książka o górach w zupełnie innym ujęciu niż ogólnie przyjęte. Do mnie przemawia, chętnie przeczytam inną tego autora.

Karolina | 2013-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Książka nie powaliła mnie na kolana. Początek - opisujący pierwsze zmagania autora ze skałami - zapowiadał się całkiem nieźle. Później już było trochę gorzej, zabrakło gdzieś pasji do gór, do wspinania. Ta pasja jakby gdzieś uleciała i nie wiem do końca czy uleciała z autora czy ja jej nie potrafiłam odczuć. Niemniej gór w tej książce jest mało i to nie one są bohaterami książki tylko autor.
Generalnie styl całkiem niezły, podobny do opowieści Hermanna Buhla z "Poniżej i powyżej 8000 metrów". Na tym jednak podobieństwa się kończą. Buhl pisał o górach z miłością, tutaj ta miłość nie jest tak widoczna.
Pozycja, którą czyta się szybko i lekko.

romero | 2013-01-07
Przeczytana: 15 lipca 2010

Myślę, że jest to książka bardziej dla tych, którzy choć raz związali się liną, a najlepiej, gdy to zrobili w latach osiemdziesiątych. W innym przypadku wiele z podtekstów czy smaczków tej fascynującej dla niektórych, a dla drugich błahej literatury będzie niezrozumiałych. I tyle w temacie, jako komentarz dla opinii tych, którzy zawsze wiedzą najlepiej.

armando90 | 2011-12-01

Tomasz Hreczuch nie jest poetą. Nie opowiada o górach pięknie. Właściwie niewiele o nich opowiada. Góry przewijają się w zabawnych opowieściach z jego życia. Bohaterem książki jest bowiem właśnie sam autor...
Nie każdego historię Tomasza porywają. Ja parę razy się uśmiechnąłem. Nie tyle z humoru zawartego w treści, co z samego języka Hreczucha, który często przybiera dziwne formy. Być może nawet na siłę.
Co do wartości książki mam mieszane uczucia. Z jednej strony przedstawia ona odmienny punkt widzenia na zagadnienia związane z alpinizmem. Bardziej przyziemny, ale też pozbawiony pasji. Toteż i miłośnikom gór może nie starczyć pasji żeby doczytać ją do końca.
Książka niedługa, nie całkiem głupia, ale głowy nie urywa.