Prostowanie zwojów

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura górska na świecie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stapis
978-83-61050-28-5
wspinaczka, literatura faktu
literatura faktu

To już drugie wydanie "Prostowania Zwojów". Drugie i do tego poszerzone o kilkanaście wyjątkowo niebezpiecznych stron! Popularność tej książki nie jest przypadkiem, składa się na nią: barwny styl, błyskotliwa narracja i pozbawiona kompromisu niezwykle trafna wiwisekcja świata doznań ekstremalnych. Wszystko to podane na luzie, z dystansem i z końską dawką humoru, ale równocześnie pełne refleksji i głębi. Historie z jednej strony nieobliczalne i skrajne, z drugiej - bliskie i do bólu prawdziwe; od duchowych uniesień po fizjologiczne upadki. W górach, w skałach i na rozsypujących się kominach przedwojennych browarów... Pozycja dla każdego - ballada o wielkiej, szczerej namiętności.

Ani | 2014-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2014

Okładka „Prostowania zwojów” sugeruje pełną dramatyzmu historię. Wspinacz schodzi z grani, jego postawa wyraża zmęczenie, może rezygnację, na pewno walkę. Zaczynam czytać i okazuje się, że … opisane historie kipią humorem. Dystans autora, jego lekki, czasem dosadny styl sprawia, że książka jest tak inna od większości pozycji tego typu. Powstała z tęsknoty za wspinaniem ale refleksji nie ma tu zbyt wiele. To raczej komediowy opis górskich perypetii. Czyta się szybko i przyjemnie (salwy śmiechu gwarantowane) i to są jej niewątpliwe plusy . Mnie osobiście brakowało jednak pewnego pierwiastka powagi.

Karolina | 2013-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Książka nie powaliła mnie na kolana. Początek - opisujący pierwsze zmagania autora ze skałami - zapowiadał się całkiem nieźle. Później już było trochę gorzej, zabrakło gdzieś pasji do gór, do wspinania. Ta pasja jakby gdzieś uleciała i nie wiem do końca czy uleciała z autora czy ja jej nie potrafiłam odczuć. Niemniej gór w tej książce jest mało i to nie one są bohaterami książki tylko autor.
Generalnie styl całkiem niezły, podobny do opowieści Hermanna Buhla z "Poniżej i powyżej 8000 metrów". Na tym jednak podobieństwa się kończą. Buhl pisał o górach z miłością, tutaj ta miłość nie jest tak widoczna.
Pozycja, którą czyta się szybko i lekko.

armando90 | 2011-12-01

Tomasz Hreczuch nie jest poetą. Nie opowiada o górach pięknie. Właściwie niewiele o nich opowiada. Góry przewijają się w zabawnych opowieściach z jego życia. Bohaterem książki jest bowiem właśnie sam autor...
Nie każdego historię Tomasza porywają. Ja parę razy się uśmiechnąłem. Nie tyle z humoru zawartego w treści, co z samego języka Hreczucha, który często przybiera dziwne formy. Być może nawet na siłę.
Co do wartości książki mam mieszane uczucia. Z jednej strony przedstawia ona odmienny punkt widzenia na zagadnienia związane z alpinizmem. Bardziej przyziemny, ale też pozbawiony pasji. Toteż i miłośnikom gór może nie starczyć pasji żeby doczytać ją do końca.
Książka niedługa, nie całkiem głupia, ale głowy nie urywa.

mario | 2014-01-23

Jeśli choć raz stałeś kilka metrów nad marnym przelotem - będziesz wiedział gdzie bije puls tych opowieści... Język ciekawy: krótki timing, rytm i dość bogate środki stylistyczne. Świetna narracja i dobre, mocne akcenty. Pod wierzchnią warstwą humorystyczną i ogólną beztroską czai się bogactwo doznań wspinaczkowych i o dziwo sporo dydaktyki - historie jakie każdy wspinający się w mniejszym lub większym zakresie sam poznał. Literatura górska ale z zupełnie inną, świeżą twarzą. Polecam.

cezar | 2010-09-01
Przeczytana: 02 września 2010

Książka napisana w sposób co najmniej dziwny .. czy na świecie nie ma juz redaktorów, korektorów ..czy kogokolwiek ..kto by powiedział autorowi że nie wystarczy nabazgrać coś ..i nazwać to książką ..aby było książką.

Nie ujmuję autorowi …niczego … na pewno ma miał pasję ..ja w książce tego nie czułem …a chwalenie sie sraką na ścianie :) bez komentarza ….. ostatnio wielka jakaś gwiazda ..opowiadała że sika pod prysznicem ..i dzięki temu oszczędza wodę bo nie musi spłukiwać.NO I SUPER ….oszczędzaj …ale po co o tym opowiadać ..każdy pewnie kiedyś sikał …. i miał “srakę" w dziwnym miejscu ..:)

No nic

Kaszanka jednym słowem

romero | 2013-01-07
Przeczytana: 15 lipca 2010

Myślę, że jest to książka bardziej dla tych, którzy choć raz związali się liną, a najlepiej, gdy to zrobili w latach osiemdziesiątych. W innym przypadku wiele z podtekstów czy smaczków tej fascynującej dla niektórych, a dla drugich błahej literatury będzie niezrozumiałych. I tyle w temacie, jako komentarz dla opinii tych, którzy zawsze wiedzą najlepiej.

tattwa | 2013-07-26
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Ubawiłam się. Książka o górach w zupełnie innym ujęciu niż ogólnie przyjęte. Do mnie przemawia, chętnie przeczytam inną tego autora.

Kamila | 2013-11-10
Przeczytana: 2012 rok

Jeśli się lubi literaturę górską - to jest to obowiązkowa książka w biblioteczce.

Syl_wina | 2016-10-24
Klara | 2016-08-01