K2. TRIUMF I TRAGEDIA

83-7020-069-9
alpinizm, wspinaczka, Himalaje
literatura faktu
Honorka22

Autor opisuje w książce lato 1986 r., gdzie na szczycie drugiej co do wysokości góry świata doszło do jednej z największych tragedii w historii wspinaczki wysokogórskiej.

Grzegorz Żarnowiecki | 2015-01-20
Przeczytana: 11 kwietnia 2002

Spośród książek o wyprawach w najwyższe góry ta zasługuje na szczególną uwagę. Autor przebywając u stóp najtrudniejszej góry świata jaką jest K2 relacjonuje próby zdobycia szczytu, które zebrały śmiertelne żniwo. Zginęli także Polacy (Piotrowski, Miodowicz-Wolf, Wróż) ale tragedii było w tym sezonie (1986) wiele. Przyćmiły one sukces Kukuczki i Rutkiewicz. Narracja jest pasjonująca. Książka wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Ze stron wieje grozą. Czytelnik przeżywa te emocje jakby stał obok Autora. Polecam nawet osobom, których nie pasjonuje zdobywanie najwyższych gór. Autor sprowokował dyskusję nad moralno-etycznej stronie wydarzeń. Czy młoda matka powinna narażać swe życie w imię życiowej pasji ? Osierociła córeczkę a mąż stracił żonę. W imię czego ? Dla miłośników alpinizmu pozycja obowiązkowa. Reszta będzie czytać z zapartym tchem. Dla mnie pozycja nr 1 w tej dziedzinie.

Wieruch | 2013-09-08
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Książka wpadła przypadkiem w moje ręce. Miałem przed sobą 10h podróży autobusem, a kolega był w jej posiadaniu. Tematyka gór mnie interesuje od dawna więc długo się nie zastanawiałem. Zacząłem czytać...

K2 jest szczytem, który w świecie górskim znaczy bardzo wiele. Jedna z najniebezpieczniejszych i najwyższych gór na świecie. Pochłonęła wiele ofiar, w tym także Polaków. W roku 1986 zginęło na niej 13 osób. Książka napisana jest jako reportaż, którego autorem jest himalaista-filmowiec. Autor niestety nie może się pochwalić łatwością pisania. Idzie mu to trochę topornie. Początek jest całkiem nudny. Ale każda następna strona buduje napięcie. Jest to dosyć dobra relacja człowieka, który był świadkiem tragicznych wydarzeń. Nie jest napisana górnolotnym językiem, niemniej jednak miło się ją czyta.

Ludzie w górach giną tak prosto i tak szybko, że często się tego nie zauważa. Podobnie było z tą książka. Ciekawa i dobra pozycja. Ale przeszła gdzieś bokiem.

DoctorFloyd | 2015-10-08

Dla kogoś, kogo pasją są góry i himalaizm (czyli dla osób takich jak ja) jest to po prostu gratka. Wydarzenia opisane z pierwszej ręki, szczegółowo i nasycone himalaistycznymi smaczkami. Curran pisze tak, że czuje się emocje opisywanych bohaterów i ma się wrażenie jakby było się wraz z nimi w bazie pod K2.

Dla ludzi gór pozycja obowiązkowa!

KubaaJ | 2013-03-12
Przeczytana: marzec 2013

Świetna książka ze względu na temat. Jim Curran jako naoczny świadek tragicznego sezonu '86 pod K2. Może nieco brak artyzmu książce ale broni się tematyką i relacją z pierwszej ręki.

Anaki | 2013-05-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Góry

Bardzo dobra książka opisująca tragiczny rok 1986 dla wielu osób i wypraw, które próbowały zdobyć drugi szczyt ziemi K2.Autor głównie skupia się na wyprawie brytyjskiej, ale ze względu na złożoność sytuacji wiele dzieje się również w polskim obozie i z udziałem polskich himalaistów np.pierwsze kobiece wejście na K2 Wandy Rutkiewicz, pierwsze wejście Magiczną Linią Wojciecha Wróża, Przemysława Piaseckiego i Petera Bożika czy śmierć bardzo lubianej Dobrosławy Miodowicz-Wolf.

Saszetka | 2015-02-11

Kolejne spojrzenie na tragedię, która miała miejsce na K2. Książka godna uwagi ale nie zachwycająca, może z uwagi na to że autor nie wspinał się. Dla miłośników gatunku

jarecki31 | 2016-10-26
Na półkach: Góry, Przeczytane, Posiadam